Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Nowieczek. Panie aktywizują mieszkańców na sportowo, imprezowo i kulinarnie

Bartosz Klimczuk
Panie aktywizują mieszkańców na sportowo, imprezowo i kulinarnie
Panie aktywizują mieszkańców na sportowo, imprezowo i kulinarnie Bartosz Klimczuk
KGW Nowieczek. Jeśliby przejrzeć pokaźną listę istniejących w powiecie śremskim Kół Gospodyń Wiejskich, to z pewnością czytelnikowi nie umknie obecność w tym gronie dwóch stowarzyszeń. Jedno z nich oficjalnie działa od lipca 2014 roku we wsi Nowieczek (gmina Dolsk), a za cel wzięło sobie nie tylko aktywizację lokalnej społeczności, ale także zdobywanie pieniędzy na różne imprezy i drobne inwestycje.

Stowarzyszenie Nowieczek. Panie aktywizują mieszkańców na sportowo, imprezowo i kulinarnie

Dziennikarz TŚ spotyka się z działaczkami Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Nowieczek w momencie, gdy panie przygotowują akurat potrawę świąteczną na konkurs zorganizowany przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Członkinie postawiły na bardzo stary przepis swojej koleżanki ze stowarzyszenia na nietypowe kluski z makiem. Warto w tym miejscu wspomnieć, że termin nadsyłania okolicznościowych kulinariów mija już w tę niedzielę.

WIĘCEJ O KONKURSIE PRZECZYTASZ TUTAJ:

Stowarzyszenie walczy z wykluczeniem

Rozmowa prowadzona jest z prezes stowarzyszenia, Dorotą Cieślak, oraz członkiniami: Kingą Ratajczak-Kwaśnik, Reginą Janicką i Haliną Remus. O początkach działalności grupy aktywnych mieszkańców Nowieczka opowiada nam jej szefowa.

Stowarzyszenie powstało głównie dlatego, aby zwiększyć integrację mieszkańców naszej wsi. Chcieliśmy zrobić co w naszej mocy, aby zapobiec zamykaniu się ludzi w domach oraz pomóc tym, którzy mają ograniczone możliwości w spotykaniu się z innymi. Obecnie w stowarzyszeniu działa 31 członków, w tym gronie oczywiście są również mężczyźni - tłumaczy Dorota Cieślak.

Prezes stowarzyszenia wspomina również, że sformalizowanie grupy bardzo pomagało także w zdobywaniu pieniędzy dla sołectwa.

Chcę tutaj zaznaczyć, że już przed rozpoczęciem oficjalnej działalności stowarzyszenia, społeczność wiejska bardzo się angażowała. Mieszkańcy chętnie podejmowali się prac przy świetlicy wiejskiej oraz pomagali w organizacji imprez. Powstanie stowarzyszenia tylko pomogło tą działalność rozwinąć - wtrąca Regina Janicka.

Pani sołtys rozwija naszą wieś

Panie zgodnie przyznają, że współpraca stowarzyszenia z radą sołecką oraz panią sołtys, Janiną Pawełczyk, układa się znakomicie. Jak mówią, wszyscy "razem zgodnie nakręcają się do działania" i dzięki temu wiele udało się przez te lata zrobić.

Było wcześniej wielu sołtysów Nowieczka, ale poprzednicy dla wsi nie zrobili praktycznie nic. Dopiero Janina Pawełczyk ożywiła i zmieniła na lepsze naszą małą miejscowość - wspomina Halina Remus, która w wielu słowach chwali panią sołtys.

Imprezy sportowe, kulturalne i historyczne

Stowarzyszenie ma na swoim koncie organizację wielu imprez, m.in: spotkania noworoczne, Dzień Kobiet, Mikołajki czy rajdy rowerowe. Największą spośród wszystkich była majówka. Panie udzielają się również przy Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, czy dożynkach gminnych i powiatowych.

Pieniądze zdobywaliśmy właśnie między innymi na organizację tych imprez. Poza tym zrealizowaliśmy również projekt mający na celu odnowienie okolicznych krzyży i świętej figury, a także niedawne przedsięwzięcie historyczne - wylicza Dorota Cieślak.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE HISTORYCZNYM WSI NOWIECZEK:

Stowarzyszenie, ale i Koło Gospodyń Wiejskich

Gdy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła akcję odtwarzania lub stwarzania na nowo Kół Gospodyń Wiejskich w regionie, panie z Nowieczka długo się nie namyślały i postanowiły zgłosić także swoje stowarzyszenie. Jak wspominają, być może dużo razem nie gotują, ale organizują życie wsi na wiele innych sposobów. Dla pań ważne jest także organizowanie wolnego czasu dla dzieci poprzez różne gry, zabawy i konkursy.

Za pieniądze od ARiMR urządzaliśmy na wsi plac zabaw i siłownię zewnętrzną. W tym roku zaś, posłużą nam one do dokończenia remontu świetlicy w Nowieczku - kwituje Dorota Cieślak.

Panie aktywizują mieszkańców na sportowo, imprezowo i kulinarnie

Stowarzyszenie Nowieczek. Panie aktywizują mieszkańców na sp...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto