Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie „Zaborowo nasza wieś dawniej i dziś” poszukuje elementów stroju ludowego

Jakub Cybichowski
Jakub Cybichowski
Państwo Beata i Tomasz Szymańscy ze Stowarzyszenia "Zaborowo nasza wieś dawniej i dziś"
Państwo Beata i Tomasz Szymańscy ze Stowarzyszenia "Zaborowo nasza wieś dawniej i dziś" Jakub Cybichowski
Stowarzyszenie z Zaborowa (powiat śremski) zajmuje się popularyzacją dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi Zaborowo oraz gminy Książ Wielkopolski. W najbliższym czasie jego członkowie zamierzają odtworzyć tradycyjny strój ludowy. Bardzo ważne i pożądane elementy stanowią również: muzyka, zdjęcia, publikacje oraz opowieści o różnych obyczajach.

Badania związane z etnografią

Podstawowym celem dla stowarzyszenia „Zaborowo nasza wieś dawniej i dziś” jest inicjowanie przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym, społecznym i obywatelskim. O bieżącej działalności oraz planach na przyszłość opowiedział w rozmowie z „Tygodnikiem Śremskim” prezes, Tomasz Szymański.

- My jako stowarzyszenie „Zaborowo nasza wieś dawniej i dziś” chcemy zorganizować, a w zasadzie już od ładnych paru lat prowadzimy takie badania terenowe związane z etnografią. Z perspektywy czasu patrząc, to ten nasz teren jest bardzo mocno zaniedbany pod względem etnograficznym - mówił T. Szymański.

160 lat temu badania etnograficzne prowadził Oskar Kolberg, co stanowi swojego rodzaju inspirację dla lokalnej ludności. We wspomnieniach pozostały związki kulturowe z drugim brzegiem Warty i według relacji naszego gościa, jeśli dany strój występował po jednym brzegu, to również po drugiej stronie. Co ciekawe, mieszkańcy Zaborowa chodzili swego czasu do szkoły w Zaniemyślu.

Plany odtworzenia stroju zaborowskiego

Stowarzyszenie z Zaborowa stara się usilnie odtworzyć tradycyjny strój zaborowski, ale nie tylko.

- My od dłuższego czasu próbujemy odtworzyć strój ludowy, jaki obowiązywał na naszym terenie, próbujemy znaleźć informacje na temat różnego typu obrzędów, obyczajów, muzyki - szukamy piosenek - opowiadał prezes, Tomasz Szymański.

W dłuższej perspektywie planowane jest odtworzenie całego stroju, ale najpierw postanowiono zająć się charakterystycznym nakryciem głowy, czyli popularnym czepcem. Członkowie stowarzyszenia zgromadzili już część materiału niezbędnego do odtworzenia stroju, ale wciąż potrzebna jest pomoc mieszkańców. Poszukiwane są m.in. wszelkiego rodzaju elementy odzieży.

- Jeśli odtworzymy cały strój, to chcemy, żeby ten strój był wykorzystywany. Będziemy w tym stroju chodzili na różne uroczystości publiczne, będziemy z niego korzystali też w trakcie naszych imprez i spotkań. Chcemy rozpocząć także etap edukacyjny, żeby pokazywać dzieciom w szkołach - podkreślił nasz rozmówca.

Stowarzyszeniu „Zaborowo nasza wieś dawniej i dziś” zależy również na kultywowaniu pamięci oraz międzypokoleniowych działaniach historycznych.

- Robimy to po to, żeby historia przetrwała oraz żeby było wiadomo, że takie było nasze i my coś takiego nosiliśmy. Jest to wartością naszego środowiska, naszej gminy, naszego powiatu itd. – podsumował prezes T. Szymański.

ZOBACZ TAKŻE:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto