Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Swędząca głowa może być oznaką problemu. Co zrobić gdy powodem są wszy?

red.
Swędząca głowa może być oznaką problemu. Co zrobić gdy powodem są wszy?
Swędząca głowa może być oznaką problemu. Co zrobić gdy powodem są wszy? fot. arch. Polska Press
Wrzesień się kończy i pojawiają się pierwsze sygnały o problemie z wszami. Wszawica to problem, który okresowo wraca do szkół i przedszkoli.

Wszy to problem, który często wraca do szkół i przedszkoli po wakacjach, w okresie jesiennym. Wszystko wskazuje na to, że i tym razem pojawił się ten problem w niektórych placówkach w powiecie śremskim. Niestety wszawica to wciąż w opinii wielu powód do wstydu, chociaż już od dawna nie jest ona kojarzona z ubóstwem czy rodzinami dysfunkcyjnymi.

Problem wszawicy w szkołach najczęściej pojawia się krótko po rozpoczęciu roku szkolnego. Dzieci właśnie wróciły z rozmaitych koloni oraz obozów, a ich wspólne przebywanie pozwala wszom łatwo przenosić się z głowy na głowę. Także zmiana pogody na jesienno-zimową i noszenie czapek również sprzyja tym pasożytom.

Co ważne i konieczne, aby podkreślić, wszy pojawić się mogą również na głowach dzieci zadbanych, zdrowych i dobrze odżywionych. Wszawica nie jest jedynie domeną „mniej zadbanych domów”.

Jak usunąć wszy? To pytanie, które z pewnością zadaje sobie wielu rodziców. I tutaj ważne jest, że aby pozbyć się tego problemu, trzeba zająć się nie tylko głową dziecka, ale także wszystkimi członkami rodziny. Wszawica to problem, który szybko narasta dlatego, warto działać od razu.

W aptekach obecnie jest dostępnych wiele preparatów przeznaczonych do walki z wszawicą. Mają one rozmaite postacie np. szampony, płyny lub pianki. Pomocny w walce z wszami jest również ocet (należy przygotować ciepły roztwór ok. jednej łyżeczki octu na pół litra wody) oraz gęsty grzebień, który pomoże wyczesać znajdujące się we włosach gnidy.

- Drugi rok z rzędu borykamy się z wszami. Moim zdaniem najgorsze jest to, że są rodzice, którzy bagatelizują ten problem przez co, wszy są czymś, co wraca. Nie wiem, z czego to wynika - mówi nam pani Agata, mama pierwszoklasisty. - Moim zdaniem, jeśli wiemy, że dziecko ma wszy, powinniśmy to zgłosić, żeby inni rodzice też szybko mogli zadziałać. Z doświadczenia wiem, że jeśli nie działa się szybko, to walka z wszami jest długa - dodaje śremianka.

Aby zapobiegać wszawicy, warto również uczulić dziecko, żeby nie pożyczało od innych dzieci czapek, grzebieni lub szczotek.

Swędząca głowa może być oznaką problemu. Co zrobić gdy powodem są wszy?

Wszy to żadna patologia. Posłuchaj jak z nimi walczyć:

Źródło:Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto