Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święcenie samochodów w Śremie to długa tradycja. W tegoroczny Lany Poniedziałek również nie brakowało chętnych do "pokropienia" auta

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Wideo
od 16 lat
Można śmiało powiedzieć, że święta wielkanocne już za nami. Były święconki, byli już też Kominiarze. Jest jednak jeszcze jedna śremska tradycja wielkanocna, o której jeszcze nie pisaliśmy w tym roku. Chodzi o autosacrum, czyli święcenie pojazdów w śremskiej Farze. Ten zwyczaj w Śremie, jest znacznie dłuższy niż może się wydawać.

Lany Poniedziałek to dzień święcenia samochodów w Śremie

Lany Poniedziałek nasza redakcja najczęściej rozpoczyna od wizyty w Zbrudzewie, gdzie Kominiarze z Niedźwiedziem odwiedzają mieszkańców i murzą ich na szczęście. To jednak niejedyne tradycyjne wydarzenie, jakie w Śremie odbywa się tego dnia. Zaraz po zebraniu materiału ze Zbrudzewa meldujemy się przed śremską Farą, a wszystko za sprawą autosacrum, czyli święcenia pojazdów.

Jak się okazuje, tradycja ta w Śremie jest znacznie dłuższa, niż mogłoby się wydawać. Jak wynika z naszej rozmowy z księdzem prałatem Marianem Bruckim, dziekanem dekanatu śremskiego, kiedy przyszedł do Śremu, a było to już trzy dekady temu, zwyczaj ten już miał miejsce, a zapoczątkował go ks. proboszcz Kazimierz Łaszewski dwadzieścia lat wcześniej. Jak zatem łatwo policzyć samochody, motocykle i inne pojazdy w śremskiej parafii farnej święcone są już od pół wieku!

Chętnych na autosacrum nie brakuje

Każdego roku, śremskie autosacrum cieszy się sporym zainteresowaniem wśród kierowców. Kolejki aut ustawiają się od rynku oraz od strony osiedla przy ul. Ogrodowej. Sznury samochodów i nie tylko do poświęcenia liczą setki pojazdów. Nad bezpieczeństwem i sprawnym przemieszczaniem się aut czuwają śremscy strażnicy miejscy.

Każdy, kto zdecyduje się na poświęcenie samochodu i stanie w tej długiej kolejce chętnych otrzymuje nie tylko błogosławieństwo dla auta, ale również breloczek lub inny drobiazg ze św. Krzysztofem, który jest patronem kierowców.

Na koniec dodamy, że w minionych latach wśród święconych pojazdów można było zauważyć nie tylko samochody i motocykle, ale również hulajnogi, rowery oraz autka elektryczne dla dzieci.

Zobacz też na srem.naszemiasto.pl:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto