MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Wojsk Łączności i Informatyki w Śremie. W Parku im. W. Puchalskiego odsłonięto tablicę przy drzewie Śremskich Łącznościowców

Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
Śremscy łącznościowcy obchodzili swoje święto. We wtorek 18 października spotkali się w Miejskim Parku Ekologicznym im. Włodzimierza Puchalskiego, żeby uczcić swoje święto. W uroczystości oprócz zaproszonych gości uczestniczyli również najmłodsi mieszkańcy naszego miasta, czyli maluchy z Przedszkola “Słoneczna Gromada”.

Łącznościowcy w Śremie od 1956 roku

Tradycyjnie śremscy łącznościowcy obchodzą swoje święto w połowie października. Ten szczególny dzień został ustanowiony w rocznicę utworzenia stałego połączenia pocztowego między Krakowem, a Wenecją w dniu 18 października 1558 roku. Od tamtego wydarzenia minęły już 564 lata. Jak przypomniał w swoim wystąpieniu Józef Żeleźny pierwsze pododdziały Szkolnego Batalionu Wojsk Łączności pojawiły się w Śremie 12 października 1956 roku.

Łączność w wojsku podczas wojennych wypadów jest taką samą bronią jak armata, karabin maszynowy, jak kuchnia polowa, jak wóz amunicyjny kompanii. Więcej znaczy dla działań wojennych niż te wszystkie rodzaje służb czy broni. Bez łączności bowiem nie ma i być nie może skoordynowanej pracy wojska, nie ma złączenia wysiłków krwawych żołnierza dla odniesienia zwycięstwa i krew ludzka leje się darmo

- powiedział Józef Żeleźny, prezes ŚZPŻŁ.

Wiersz o łącznościowcach i wyróżnienia

Podczas uroczystości odczytany został wiersz pt. “Łączność”, którego autorem jest Andrzej Łowicki. W tym szczególnym dniu przygotowano również statuetki śremskiego oddziału ŚZPŻŁ, które otrzymali:

  • Bartosz Żeleźny,
  • Andrzej Łowicki,
  • Cyprian Wawrzkiewicz.

Dodatkowo dyplomy z okazji urodzin otrzymali:

  • Leszek Gawałek,
  • Andrzej Olszewski,
  • Leszek Bednarczyk,
  • Mieczysław Lewandowski.

Gołębie pocztowe podczas uroczystości śremskich łącznościowców

Na wtorkowej uroczystości pojawił się m.in. hodowca gołębi pocztowych, Józef Błąkała. Warto dodać, że te ptaki były wykorzystywane w wojsku w krytycznych momentach. Pozwalało to na szybkie przekazanie informacji dotyczące aktualnej sytuacji na froncie. najsłynniejszym gołębiem pocztowym podczas II wojny światowej był gołą GJ Joe.

18 października 1943 roku 56. Amerykańska Dywizja zajęła włoską wioskę Calvi Vecchia. O sytuacji tej nie można było powiadomić Brytyjczyków. Wioska ta miała być zbombardowana przez brytyjskie lotnictwo jako teren zajmowany jeszcze przez Niemców za pół godziny. Gołąb Joe w ciągu 20 minut pokonał 20 mil i przekazał wiadomość o zajęciu wioski. W ten sposób uratował żołnierzy dywizji i miejscową ludność

- zdradził prezes śremskich łącznościowców.

Gołębie były szczególną atrakcją dla najmłodszych uczestników. Maluchy ze “Słonecznej Gromady” mogły na własne oczy zobaczyć te ptaki, które zostały następnie wypuszczone z klatki. Przedszkolaki przygotowały również krótką część artystyczną.

Drzewo śremskich łącznościowców w Parku im. Włodzimierza Puchalskiego

Ważnym elementem było symbolicznie odsłonięcie tablicy przy drzewie Śremskich Łącznościowców, które zostało posadzone specjalnie z okazji dzisiejszego święta. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów przy głazie z tablicą pamiątkową poświęconą polskim żołnierzom łączności poległym na frontach I II wojny światowej. Swoje umiejętności zaprezentowali także młodzi członkowie Korpusu Kadetów przy Zespole Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie podczas pokazu musztry.

Święto Wojsk Łączności i Informatyki w Śremie. W Parku im. W...

Zobacz również na srem.naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto