Szczepienia COVID Śrem. Pierwsze osoby w Śremie zostały już zaszczepione

Bartosz Klimczuk
Pierwsze osoby w Śremie zostały już zaszczepione
Pierwsze osoby w Śremie zostały już zaszczepione Bartosz Klimczuk
Szczepienia COVID Śrem. We wtorkowy poranek (29.12) w śremskim szpitalu ruszyły długo wyczekiwane przez wielu szczepienia przeciwko koronawirusowi. Jako pierwsza została zaszczepiona Alicja Przybycin, ordynator oddziału laryngologicznego w Śremie. Około dwie i pół godziny później szczepieniu poddał się również prezes lecznicy, Michał Sobolewski oraz starosta śremski, Zenon Jahns.

Szczepienia COVID Śrem. Pierwsze osoby w Śremie już zostały zaszczepione

Pierwsze 75 dawek szczepionki trafiło do śremskiego szpitala koło godziny ósmej rano. Od razu rozpoczęto całą procedurę mającą na celu jak najszybsze zaszczepienie możliwe jak największej grupy osób, która wcześniej korzystając z odpowiedniego formularza zarejestrowała się na szczepienie.

Pracownikiem śremskiej lecznicy, który jako pierwszy został zaszczepiony przeciwko COVID 19 była Alicja Przybycin, ordynator oddziału laryngologicznego w Śremie. Szczepienie pani doktor trwało dosłownie kilka sekund, a wychodząc z pomieszczenia gdzie było one przeprowadzanie, dostała ona gromkie brawa od reszty personelu czekającego w poczekalni. Koło południa zaszczepił się również starosta śremski, Zenon Jahns.

Starosta przekonuje przeciwników szczepień

Zawsze szczepiłem się przeciwko wszystkim chorobom zakaźnym. W tej chwili zdaję sobie sprawę, że bez szczepionki do normalności nasze życie nie powróci tak szybko i dlatego też postanowiłem się zaszczepić - tłumaczy Zenon Jahns.

Starosta śremski zwraca uwagę, że w tym momencie nie ma żadnych leków, które by zwalczały koronawirusa, więc szczepionki są jedyną realną pomocą w walce z pandemią.

Wszystkich mieszkańców powiatu serdecznie zachęcam do szczepienia się. Dzięki temu mamy szansę szybko powrócić do normalności. Zdaje sobie sprawę, że sporo jest sceptyków, którzy mają pewne obawy. Chciałbym jednak podkreślić, że dużo przeciwników szczepionek opiera się tylko na artykułach znalezionych w internecie. Wiedzę stamtąd czerpaną należy jednak selekcjonować i konfrontować ją z wypowiedziami autorytetów medycznych - przekonuje Zenon Jahns.

Starosta swoją wypowiedź kwituje słowami, że szczepiąc się pomagamy nie tylko sobie, ale także naszym bliskim i całej polskiej służbie zdrowia. Dodaje również, że punkty szczepień mają powstać w każdej gminie powiatu śremskiego.

Osiemset osób ma być zaszczepione do połowy stycznia

Tego samego dnia zaszczepił się również prezes śremskiego szpitala, Michał Sobolewski. W rozmowie z dziennikarzami stwierdza, że na szczepienie organizowane przez szpital powiatowy jak do tej pory zgłosiło się 800 osób.

Liczę na to, że w ciągu trzech tygodni uda nam się zaszczepić wszystkie osoby z listy. Jak do tej pory, do tej godziny, zaszczepiliśmy około 60 osób. Do sylwestra pierwsze 150 osób powinno być już zaszczepione - wylicza Michał Sobolewski.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że jak na razie w śremskim szpitalu szczepieni są wyłącznie pracownicy i tzw. wolontariusze, czyli osoby aktywnie wspierające szpital i pracujące na jego rzecz.

Mógłbym zamówić już na przyszły tydzień nawet 800 dawek szczepionki. Organizacyjnie nie bylibyśmy jednak w stanie przeprowadzić aż tak masowego szczepienia. Nie chciałbym, aby konieczne było utylizowanie szczepionki, a trzeba nadmienić, że szpital nie dysponuje możliwością jej przechowywania w temperaturze poniżej 70 stopni - przyznaje Michał Sobolewski.

Pierwsze osoby w Śremie zostały już zaszczepione

Szczepienia COVID Śrem. Pierwsze osoby w Śremie zostały już ...

Mniej wina w Europie

Wideo

Dodaj ogłoszenie