Szczepienia przeciw COVID 19 Śrem. W Polsce nauczyciele masowo przechodzą na L4. A jak sytuacja wygląda w Śremie?

Bartosz Klimczuk
Bartosz Klimczuk
W Polsce nauczyciele masowo przechodzą na L4. A jak sytuacja wygląda w Śremie?
W Polsce nauczyciele masowo przechodzą na L4. A jak sytuacja wygląda w Śremie? archiwum polskapress/zdjęcie ilustracyjne
Szczepienia przeciw COVID 19 Śrem. W ostatnim czasie można w mediach ogólnopolskich usłyszeć, że nauczyciele źle znoszą szczepienia przeciwko koronawirusowi. Są w kraju takie szkoły, w których pedagodzy w związku z tym masowo przechodzą na zwolnienia lekarskie. A jak sytuacja wygląda w Śremie?

Szczepienia przeciw COVID 19 Śrem. W Polsce nauczyciele masowo przechodzą na L4. A jak sytuacja wygląda w Śremie?

Szczepienia dla nauczycieli ruszyły w połowie lutego. Pedagogom poniżej 60. roku życia podawana jest szczepionka firmy AstraZeneca. Natomiast nauczyciele, którzy mają więcej niż 60 lat mają teoretyczną możliwość zaszczepienia się preparatem firm BioNTech/Pfizer i Moderna. Już pod koniec ubiegłego miesiąca z zaszczepionych nauczycieli w Polsce zgłaszało bardzo złe samopoczucie.

Jedna trzecia nauczycieli jest na zwolnieniu lekarskim, inni zgłosili złe samopoczucie, dlatego po konsultacji z wydziałem edukacji oraz kuratorium zdecydowałam, że ten dzień będzie dniem wolnym od zajęć dydaktycznych - tłumaczyła jedna z dyrektorek szkoły podstawowej w województwie łódzkim.

Zapytani przez nas śremscy nauczyciele szkół podstawowych nie chcieli wypowiadać się pod nazwiskiem, ale raczej zgodnie twierdzili, że charakterystycznymi objawami, które pojawiły się po zaszczepieniu, to np. silny ból ramienia, gdzie została zaaplikowana szczepionka, czy wyższa lub niższa gorączka. W części przypadków złe samopoczucie minęło jednak po jednym dniu.

Postanowiliśmy sprawdzić, ilu do tej pory (do dnia 2.03) nauczycieli ze szkół podstawowych przebywa na zwolnieniu lekarskim i czy skarżyli się na gorączkę czy bóle po szczepieniu. Jak się zdaje, w naszym mieście nie ma na szczęście masowego przechodzenia na L4. Pytania skierowaliśmy głównie do szkół podstawowych, ponieważ w tych placówkach prowadzi się nauczenie częściowo zdalne, a częściowo na miejscu.

W tym momencie na zwolnieniu lekarskim przebywa 10 nauczycieli. Chciałabym jednak zaznaczyć, że powody tych nieobecności są różne - zaznaczyła Barbara Ławro-Kubisiak, wicedyrektor Szkoły Podstawowej numer 5 . Niestety nie udało nam się dowiedzieć, ilu pedagogów jest nieobecnych w pracy z powodu szczepienia lub złego samopoczucia po zastosowaniu szczepionki.**Całkowicie ustabilizowana sytuacja jest w Szkole Podstawowej nr 6, ponieważ tam na zwolnieniu lekarskim przebywa tylko 2 nauczycieli, i podobnie jak w przypadku SP5, powody tej nieobecności są różne.

U nas w szkole na L4 jest obecnie 3 nauczycieli - mówił Bogusław Banachowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, który dodał zaraz, że tylko jedna nieobecność z wymienionych dotyczy bezpośrednio szczepienia przeciwko koronawirusowi.


Według dyrektora Banachowicza, który opiera swoją wiedzę i prywatną opinię na podstawie konsultacji z lekarzami, czasami złego samopoczucia po przyjęciu szczepionki wystrzec się nie da, choć oczywiście w jakimś stopniu ogranicza to normalne funkcjonowanie człowieka.

Można powiedzieć w ten sposób, że gdy przez jeden lub dwa dni niewielka gorączka czy ból się pojawi, to dobrze, bo znaczy że szczepionka zaczyna działać. A przecież o to nam chodzi, żeby ustrzec się zachorowania na COVID 19 - przekonywał dyrektor SP 2.


W Szkole Podstawowej numer 1, w momencie gdy dziennikarz rozmawiał z dyrektor placówki, Małgorzatą Pawelczyk, na zwolnieniu lekarskim przebywało 7 osób, w tym 5 nieobecności było związanych ze szczepieniem. Niektórzy nauczyciele mieli pogorszone samopoczucie po szczepieniu, jednak nic z tych przypadków nie wychodziło negatywnie poza ogólnopolską normę.

W naszej szkole na zwolnieniu przebywa 3 nauczycieli, ale tylko jedna nieobecność jest związana ze szczepieniem - mówiła zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4, Agnieszka Kubisiak.


Szczepionka firmy AstraZeneca jest podawana w dwóch wstrzyknięciach w ramię, w odstępie od 4 do 12 tygodni. Zgodnie z rekomendacjami działającej przy premierze Rady Medycznej, pomiędzy dawkami szczepionki powinien być odstęp 28 dni.

Charakterystyka Produktu Leczniczego „COVID-19 Vaccine AstraZeneca” dostępna jest m.in. na stronie gov.pl/szczepimysie, w materiałach do pobrania. W dokumencie można znaleźć m.in. dane kliniczne dawkowania szczepionki, informacje o środkach ostrożności podczas jej stosowania czy działaniach niepożądanych.

Niepożądane, ale możliwe objawy po przyjęciu szczepionki AstraZeneca

Możliwe działania niepożądane, które mogą wystąpić po podaniu szczepionki COVID-19 Vaccine AstraZeneca:
Bardzo często (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób)
 • tkliwość, ból, ciepło, swędzenie lub siniaki w miejscu wstrzyknięcia
 • uczucie zmęczenia (znużenia) lub ogólne złe samopoczucie
 • dreszcze lub uczucie gorączki -ból głowy -mdłości (nudności)
 • ból stawów lub ból mięśni

Często (mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 10 osób)
 • obrzęk lub zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia
 • gorączka (>38°C)
 • wymioty lub biegunka


Niezbyt często (mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 100 osób)
 • senność lub zawroty głowy
 • zmniejszony apetyt
 • powiększone węzły chłonne
 • nadmierne pocenie się,
 • swędzenie skóry lub wysypka

Objawy powinny ustąpić po jednej, dwóch dobach.

[g]8165399[/g]

Sztuczna inteligencja “nie radzi” sobie z hejtem?

Wideo

Dodaj ogłoszenie