Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szuflada Pradziadka: sprawdź czy twój dziadek lub pradziadek był Powstańcem Wielkopolskim

KB
Patent Odznaki Pamiątkowej Wojsk Wielkopolski wygląda bardzo okazale i nie da się go pomylić z niczym innym
Patent Odznaki Pamiątkowej Wojsk Wielkopolski wygląda bardzo okazale i nie da się go pomylić z niczym innym WIR Książ Wlkp.
Zbliża się setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Warto zatem szczególnie uczcić pamięć tych, którzy wówczas zdecydowali się na walkę o Wielkopolskę i jej powrót do Polski. Muzeum Śremskie oraz ksiąska Wirtualna Izba Pamięci z tej okazji szykuje wystawę „Śremski Panteon Niepodległości”

W tym roku, w grudniu minie sto lat od wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jednego z nielicznych zrywów, które zakończyło się sukcesem. Ta okrągła rocznica jest okazją do przedstawienia mieszkańcom powiatu śremskiego tych, którzy pochodzili z tych ziem i walczyli o powrót zaboru pruskiego do Rzeczpospolitej. Muzeum Śremskie oraz Wirtualna Izba Regionalna z Książa Wielkopolskiego postanowili ruszyć z akcją „Przeszukaj szufladę pradziadka”. Jak zdradza nam Katarzyna Gwińcińska chodzi o to aby w ostatnim właściwie momencie zebrać informacje o Powstańcach z naszego regionu.

- Pod koniec roku planujemy wystawę „Śremski Panteon Niepodległości” podczas której zaprezentujemy to co już mamy oraz to uda nam się zebrać. Chcemy każdego Powstańca z powiatu śremskiego, jakiego uda nam się ustalić wymienić z imienia i nazwiska - wyjaśnia Katarzyna Gwińcińska

Sprawdź szuflady dziadków

Do tej pory badaczom i regionalistom zajmującym się Powstańcami z czterech śremskich gmin udało się zebrać niemal tysiąc nazwisk. Z pewnością nie są to jednak wszyscy, którzy w grudniu 1918 roku ruszyli do walki. Dlatego też warto przejrzeć pamiątki rodzinne oraz szuflady dziadków i pradziadków. Być może wśród dawno zapomnianych dokumentów kryją się te, które poświadczają, że nasz przodek był Powstańcem.

Jednym z taki dokumentów, który niezbicie dowodzi udziału w Powstaniu Wielkopolskim jest tzw. patent Odznaki Pamiątkowej Wojsk Wielkopolskich. Sama odznaka to krzyż ośmiokończasty przekreślony Szczerbcem na wpół wydobytym z pochwy. Na ramieniu krzyża przewieszone są zerwane kajdany. Pochwa miecza natomiast przepasana jest biało-czerwonymi barwami.

Drugim z odznaczeń jakie może wprost informować, że nasz przodek był Powstańcem Wielkopolskim jest Odznaka Towarzystwa Powstańców i Wojaków. Co prawda sama odznaka świadczy głównie o przynależności do Towarzystwa, ale jest również ewidentnym dowodem na to, że nasz przodek brał udział w Powstaniu Wielkopolskim.

Kolejnymi odznaczeniami, które powinny zwrócić naszą uwagę są m.in. Krzyż Walecznych oraz Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918-1920. To jednak nie wszystkie medale i odznaczenia, które mogą świadczyć o udziale np. pradziadka w walkach o powrót Wielkopolski do Rzeczpospolitej. Więcej o tym czego szukać przeczytacie na stronie powstancy-srem.pl w zakładce "Szuflada pradziadka".

Zachowane ku pamięci

Wszelkie informacje na temat naszych odkryć kierować można na adres mailowy: [email protected]

- Dokumenty zostaną przez nas skopiowane a odznaczenia sfotografowane i zwrócone właścicielom - wyjaśnia zajmująca się tematem Katarzyna Gwińcińska.

Pozostaje zatem tylko jedno - przeszukać domowe szuflady!

W Śremie: Sprawdź czy twój dziadek lub pradziadek był Powstańcem Wielkopolskim

Starszy pan z Poznania poruszający sie na wózku nie może sam korzystać z windy:

źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie przyjechał do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto