Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda nowy brzeg Warty w okolicach Mechlina [ZDJĘCIA]

Dominika Górna
Dominika Górna
Tak wygląda nowy brzeg Warty w okolicach Mechlina
Tak wygląda nowy brzeg Warty w okolicach Mechlina fot. nadesłane
Do naszej redakcji zwrócił się czytelnik z prośbą o zwrócenie uwagi na nowe oblicze prawego brzegu Warty w okolicach Mechlina. Przysłał nam zdjęcia tej okolicy, która do niedawna była bujnie zazieleniona. Dziś wygląda zupełnie inaczej... Okazuje się, że w tym miejscu zakończono remont ostróg, a co za tym idzie rzeka i jej nadbrzeże zupełnie zmieniły swoje oblicze.

- Rzeka próbowała zmienić kierunek i z pominięciem progu wlotowego dostać się do pobliskiego kanału Ulgi. Taka sytuacja mogłaby spowodować całkowitą zmianę miejsca przepływu rzeki oraz zagrażać stateczności wału przeciwpowodziowego i w konsekwencji doprowadzić do podtopień Śremu, Kawcza, Mechlina oraz uszkodzenia drogi wojewódzkiej stanowiącej obwodnicę Śremu. Poszerzające się koryto rzeki, przerzucenie nurtu poza trasę regulacyjną oraz wypłycenie rzeki stwarzały niebezpieczeństwo powstawania zatorów podczas przepływu lodów, ale także mogło stanowić zagrożenie dla ruchu na szlaku żeglownym - czytamy w komunikacie z grudnia 2019 roku Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Nasz czytelnik jest oburzony takim widokiem rzeki. - Dawniej było tu zielono. Zupełnie zniszczyli ten obszar - pisze pan Robert. W komunikacie RZGW czytamy jednak, że remont ostróg nie zmienia kształtu rzeki, ani też formy jej ubezpieczenia. Występujące obecnie historycznie niskie stany wody w Warcie w wyjątkowy sposób uwidaczniają naprawioną zabudowę. - Z czasem, zabudowa zostanie objęta naturalną sukcesją roślinności i wkomponuje się w istniejącą przestrzeń - zapewnia RZGW w Poznaniu.

Z informacji przekazanych przez RZGW wynika, że remont wykonano metodą tradycyjną, najbardziej przyjazną środowisku, z zastosowaniem naturalnych materiałów tj. na bazie konstrukcji faszynowo-kamiennych, wykonywanych z wikliny zdolnej do wegetacji i kamienia łamanego (pokruszony materiał skalny np. granit). Konstrukcje te są zwieńczone koronkami kamiennymi w postaci narzutów kamiennych, z wypełnieniem wolnych przestrzeni pomiędzy kamieniami pospółką, która przyśpieszy proces kolmatacji narzutu. Zabieg taki zapewni lepsze warunki wegetacji dla porostów roślinnych.

Pełen komunika można przeczytać na stronie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Zatem czas pokaże czy natura zdoła się odrodzić. Tymczasem w naszej galerii możecie zobaczyć zdjęcia prawego, wyremontowanego brzegu Warty.

Wiadomości z Naszego Miasta przez 24 godziny w Twoim telefonie

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco z informacjami!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto