Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TMZŚ i ZSP Śrem i uczcili pamięć o Maksymilianie Cygalskim rajdem rowerowym do miejsca urodzenia Powstańca Wielkopolskiego

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
TMZŚ i ZSP Śrem i uczcili pamięć o Maksymilianie Cygalskim rajdem rowerowym do miejsca urodzenia Powstańca Wielkopolskiego
TMZŚ i ZSP Śrem i uczcili pamięć o Maksymilianie Cygalskim rajdem rowerowym do miejsca urodzenia Powstańca Wielkopolskiego fot. Katarzyna Baksalary
Śremianie nie zapomnieli o Maksymilianie Cygalskim. W 121. rocznicę urodzin powstańca wielkopolskiego i śląskiego oraz obrońcy Poczty Gdańskiej. Towarzystwo Miłośników Ziemi Śremskiej zorganizowało rajd rowerowy do miejsca jego urodzenia. Start tradycyjnie odbył się z boiska Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie.

Pamięć o Maksymilianie Cygalskim żywa w Śremie i okolicach

Maksymilian Cygalski to osoba, o której regionaliści i osoby zajmujące się lokalną historią, nie pozwalają zapomnieć młodemu pokoleniu. W dniu 121. urodzin bohatera z ziemi śremskiej odbył się rajd rowerowy ze Śremu do Zaworów, gdzie Maksymilian Cygalski się urodził i został upamiętniony tablicą.

W tym roku rajd rowerowy ku pamięci Maksymiliana Cygalskiego wyruszył na trasę 23 raz. Jego organizatorem jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Śremskiej.

Tradycyjnie już rowerzyści na trasę rajdu wyruszyli z boiska Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie.

W tym roku uczestnicy rajdu poświęconego pamięci Maksymiliana Cygalskiego, po dotarciu do Zaworów będą mieli okazję spotkać córkę powstańca oraz jego wnuczkę.

Maksymilian Cygalski - bohater z ziemi śremskiej

17 września 1900 roku w Zaworach na świat przyszedł Maksymilian Cygalski. Wówczas nie wiedziano jeszcze jakie życie jest mi pisane. 121 lat później wspominamy go jako powstańca wielkopolskiego i śląskiego oraz obrońcę Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Przez niespełna 40 lat życia Maksymilian Cygalski walczył o Polskę, jej niepodległość i wolność.

Bohater z ziemi śremskiej po kapitulacji gdańskich obrońców został aresztowany i osądzony przez Niemców. W procesie pocztowców został on skazany na śmierć i najprawdopodobniej rozstrzelany 5 października na Zaspie.

Pośmiertnie Maksymilian Cygalski został odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari V klasy przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wychodźstwie Augusta Zalewskiego. Na początku lat 90. XX wieku prochy gdańskich pocztowców, wśród których znajdowały się również najprawdopodobniej szczątki Cygalskiego, zostały ekshumowane i przeniesione do wspólnej mogiły znajdującej się na cmentarzu na gdańskiej Zaspie.

W 1999 roku Maksymilian Cygalski, powstaniec wielkopolski i śląski, obrońca Poczty Gdańskiej został honorowym obywatelem Gdańska.

Źródło biogramu: Powstańcy Wielkopolscy Ziemi Ksiąskiej, Tomasz Jankowski, Katarzyna Gwincińska, Bohdan Kaczmarek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto