Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Śremie: komu przeszkadza pamięć o śremskich Żydach

KB
W Śremie: komu przeszkadza pamięć o śremskich Żydach
W Śremie: komu przeszkadza pamięć o śremskich Żydach fot. KB
Żydowskie Góry - tak nazywa się teren położony przy wyjeździe ze Śremu w kierunku Poznania. Znajdują się tam dwie ważne dla miasta lokalizacje. Po pierwsze to tzw. pierwsze grodzisko, które można nazwać zalążkiem miasta oraz kirkut, czyli cmentarz żydowski. O ile pamięć o początkach Śremu nikomu nie przeszkadza, o tyle pamięć o śremskich Żydach już tak. W minionym tygodniu ktoś dopuścił się bowiem kradzież tablicy pamiątkowej oraz zniszczenia gwiazdy Dawida, które upamiętniały dawnych mieszkańców miasta

Do kradzieży doszło w rocznicę upamiętnienia społeczności żydowskiej, czyli 28 czerwca. To właśnie tego dnia sześć lat temu został odsłonięty obelisk składający się z marmurowej tablicy oraz kamiennego kręgu z przytwierdzonymi do nich gwiazdami Dawida.

Każdy, kto wjeżdża do miasta od strony Poznania , przekraczając bramy Śremu jedzie dosłownie przez żydowską nekropolię (obecna droga znajduje się bowiem w miejscy gdzie przed zniszczeniem cmentarza znajdowały się groby). Miejsce pochówków zostało zniszczone podczas II wojny światowej, a cmentarz w pamięci starszych śremian przetrwał pod nazwą Żydowskie Góry.

Sama nazwa wzięła się stąd, że Żydzi na miejsce wiecznego odpoczynku dla swoich bliskich wybrali niewielkie wzniesienie na skraju miasta. Jak się później okazało, jest to pozostałość po dawnym grodzie, jednej z pierwszych osad, z których powstał późniejszy Śrem.

W czasie niemieckiej okupacji macewy (nagrobki) posłużyły do umocnienia przyczółku jednego z mostów budowanych przez hitlerowców. Cegły z domu pogrzebowego natomiast do budowy mieszkań dla tak zwanych „wschodnich aryjczyków“.

Niestety jak widać po ostatnich wydarzeniach młodsze pokolenie nie pamięta już o tym, że dawniej miasto tworzyły różne środowiska religijne i nie tylko. Przed II wojną światową Śrem zamieszkiwali bowiem m.in. żydzi, ewangelicy, katolicy, Polacy oraz Niemcy, którzy zresztą jako pierwsi próbowali wymazać pamięć o części tego społeczeństwa.

Inną zupełnie sprawą jest - i niestety nie ma to nic wspólnego z wandalami - fakt, że teren jest bardzo zarośnięty przez trawę i chwasty. Zdecydowanie przydała by się tam co jakiś czas wizyta osób zajmujących się miejską zielenią.

W Śremie: komu przeszkadza pamięć o śremskich Żydach

"Eksperci UNESCO ocenią, kto ma rację w sporze dotyczącym leczenia Puszczy Białowieskiej"

Źródło: TVN24/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto