Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Śremie: Od nowej kadencji samorządu sprawdzimy, jak poszczególni radni głosują

Bartosz Klimczuk
Od nowej kadencji samorządu sprawdzimy, jak poszczególni radni głosują
Od nowej kadencji samorządu sprawdzimy, jak poszczególni radni głosują archiwum
Pod koniec stycznia z inicjatywy posłów Prawa i Sprawiedliwości została przegłosowana ustawa wprowadzająca w gminach obowiązek imiennego zapisywania głosów każdego radnego.

Pamięć ludzka bywa bardzo ulotna. Nie każdy mieszkaniec danego miasta ma dodatkowo czas i możliwości, by uczestniczyć w sesjach rady gminy, podczas których wprowadzane są w życie istotne dla życia społeczności uchwały.

W przypadku głosowań nad konkretnymi rozporządzeniami w wielu protokołach próżno szukać informacji, jak głosował konkretny radny. Wiadomość ta może być szczególnie istotna w przypadku zbliżających się wyborów samorządowych, kiedy mieszkańcy chętnie rozliczą swoich reprezentantów z podejmowanych działań. Na szczęście wkrótce ma to się zmienić.

Ustawa o udziale obywateli w wybieraniu, funkcjonowaniu i kontrolowaniu organów publicznych, która weszła w życie pod koniec stycznia tego roku , zobowiązuje samorządy do informowania mieszkańców gminy jak głosowali poszczególni radni. Taką informację będzie można odnaleźć między innymi w Biuletynach Informacji Publicznej.

W przypadku wprowadzania w życie tej ustawy, większość komentatorów za celowe uważa obowiązkowe zainstalowanie w gminach elektronicznego systemu głosowań. Jest to jednak rozwiązanie kosztowne i nie wszyscy zainteresowani planują wprowadzić je w życie. W innym wypadku obarczy się dodatkowymi obowiązkami sekretarzy lub protokolantów gminnych, którzy będą musieli zapisać poszczególne głosy każdego radnego.

- Zgodnie z przepisami zmienionej ustawy, głosowania jawne na sesjach rady odbywać się będą za pomocą urządzeń umożliwiających sporządzenie i utrwalenie imiennego wykazu głosowań radnych - informowała Dorota Tomyślak ze śremskiego magistratu. Z nieoficjalnych źródeł „Tygodnik Śremski” dowiedział się, że były już wcześniej przymiarki, aby taki system głosowań w sali sesyjnej zainstalować. Podobno wtedy znalazła się grupa osób, dla których pomysł ten nie za bardzo przypadł do gustu i o nowym sposobie głosowania szybko zapomniano.

- Obowiązek taki [wdrożenia nowego systemu - przypis red.] wchodzi w życie od następnej kadencji. Urząd Miejski w Śremie do tego czasu wdroży odpowiednie rozwiązania - kwitowała Naczelnik Zespołu Obsługi Inwestorów i Informatyzacji. Jak pomysł wprowadzania w życie założeń ustawy widzą sami śremscy radni?

-Od zawsze uważam, że władza, na każdym szczeblu, powinna dążyć do jak największej transparentności. Po pierwsze jest to fair dla wyborców, a po drugie eliminuje wiele patologii - komentował sprawę Tomasz Żak.

- Głosowanie imienne zatem pozwoli na większą kontrolę społeczną wykonywania mandatu przez radnych. Bardzo dobry pomysł, będę szczerze zdziwiony jeśli ktoś go skrytykuje - kwitował swoją wypowiedź radny.

Podobnego zdania jest także Tomasz Klaczyński z PIS z tym jednak wyjątkiem, że osobiście uważa za zły pomysł zmuszanie samorządów do inwestowania w elektroniczne systemy.

W Śremie: Od nowej kadencji samorządu sprawdzimy, jak poszczególni radni głosują

Magazyn "Info z Polski:

źródło: vivi24.pl/x-news.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto