Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Śremie: Swoją pracą naukową chciałby doprowadzić do zmian w mieście [ANKIETA]

Bartosz Klimczuk
Swoją pracą naukową chciałby doprowadzić do zmian w mieście
Swoją pracą naukową chciałby doprowadzić do zmian w mieście Bartosz Klimczuk
Można pokusić się o stwierdzenie, że naprawdę wiele atramentu wylano na teksty poświęcone rozwiązaniom komunikacyjnym dla Śremu. Problem rzeczywiście istnieje i zdaje się sobie z niego sprawę nie tylko starsze pokolenie mieszkańców.

Adam Kaczmarek jest młodym studentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku „zarządzanie państwem”. Jego własne doświadczenia, wynikłe także z pracy zawodowej jaką wykonuje, skłoniły go do zainteresowania się tematem bezpieczeństwa na śremskich drogach. W tym roku popełnia właśnie pracę licencjacką na ten temat.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym na terenie gminy Śrem i występujące w nim zagrożenia” to pełne brzmienie przygotowywanej przez rozmówcę „Tygodnika Śremskiego” dysertacji. Nie jest ona tworzona jednak wyłącznie na podstawie raportów czy treści znajdujących się w książkach. Adam Kaczmarek będzie swoją pisemną pracę opierał także na wynikach ankiet cyfrowych, które bardzo chciałby za naszym pośrednictwem rozpowszechnić:

TUTAJ ZNAJDZIESZ LINK DO ANKIETY

- Z własnego doświadczenia wiem, że nie da się, szczególnie w godzinach szczytu, bezpiecznie i płynnie poruszać się po gminie Śrem. Dotyczy to w szczególności oczywiście miasta - mówił młody student „zarządzania państwem”.

- Jak chyba każdemu posiadającemu prawo jazdy śremianinowi wiadomo, korki w mieście pojawiają się o konkretnych godzinach. Rano mieszkańcy jadą do pracy lub odwożą swoje dzieci do szkół i przedszkoli. Popołudniu zaś je odbierają i wracają z pracy - tłumaczył Adam Kaczmarek.

- Statystycznie rzecz biorąc, samochodów osobowych i ogólnie środków transportu jest rejestrowanych z roku na rok coraz więcej. Opierając się na obecnych rozwiązaniach j infrastrukturze, problemy komunikacyjne w Śremie mogą się tylko pogłębiać - kontynuował nasz rozmówca.

Student chętnie wskazywał kilka podstawowych mankamentów, które z pewnością nie wpływają pozytywnie na dynamikę jazdy i bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Wspominał tutaj na przykład o za małej ilości pasów ruchu, braku praktycznie miejsc gdzie można wyprzedzać, czy zbyt małej liczbie bezpośrednich przepraw przez rzekę. Realizacja wizji kolejnego mostu w Śremie wydaje się jednak zbyt odległa.

Rozmowa z Adamem Kaczmarkiem była na tyle absorbująca, że szybko przeniosła się także na korespondencję drogą mailową. Warto w tym miejscu przytoczyć dosłownie niektóre z wypowiedzi młodego studenta „zarządzania państwem”.

- Zwrócił Pan uwagę [podczas rozmowy w redakcji - przypis red.], że przez podział dróg między różne szczeble jednostek samorządu terytorialnego powoduje, że gmina Śrem niewiele czasem może zrobić w sprawie newralgicznych punktów w Śremie. Zapoznając się dokładniej z geoportalem gminy Śrem można odnieść wrażenie, że wymieniane przeze mnie drogi, jak np. skrzyżowanie al. Solidarności i gen. W. Sikorskiego, rondo Jana Pawła II, czy skrzyżowanie ul. 1 Maja, Zamenhofa i Grunwaldzkiej - to skrzyżowania dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich - czytamy w pierwszych zdaniach maila.

- Trzy różne szczeble samorządowe to wiele sprzecznych interesów, które na nowo trzeba by było pogodzić, co jest trudnym zadaniem chociażby ze względów finansowych. Stąd też przebudowa tych dróg i powrót do starych rozwiązań, jak skrzyżowania kierowane sygnalizacją świetlną, byłoby bardzo trudne do zrealizowania. I choć skrzyżowania o ruchu okrężnym są najbezpieczniejszym możliwym rozwiązaniem, to jednak „zapycha” to Śrem i poruszanie się tutaj staje się coraz bardziej uciążliwe - skwitował Adam Kaczmarek.

Ostatnie zdanie dotyczyło „słynnych” śremskich rond, które zdaniem naszego rozmówcy mimo wszystko powinny być jednak zastąpione sygnalizacją świetlną. Warto w tym miejscu także zaznaczyć, że według naszego rozmówcy burmistrz Śremu miał rację mówiąc, że dużą rolę w Śremie odgrywa płynność jazdy, którą nie wszyscy kierowcy zachowują.

- Uważam, że należy skłonić kierowców do myślenia, a na kursach na prawo jazdy nie uczyć tylko tego, jak zdać egzamin - mówił młody student.

Źródło:TVN Meteo

ZOBACZ TEŻ:
Lednica 2018: Znajdź się na fotografiach! [ZDJĘCIA PIELGRZYMÓW]
W Śremie: III Festiwal Orkiestr Dętych "Muzyczny Śrem 2018" - oficjalne otwarcie i występyDzieci z dolskiej parafii św. Michała Archanioła przyjęły Pierwszą Komunię Świętą [ZDJĘCIA]
Książ Wielkopolski: Czarne Stopy spędziły parę dni na międzynarodowym zlocie w Belgii [ZDJĘCIA]

W Śremie: Swoją pracą naukową chciałby doprowadzić do zmian w mieście [ANKIETA]

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto