Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Śremie: Vademecum wyborcy. Kto, gdzie i jak może głosować?

Redakcja
Głosowanie odbywa się w lokalach wyborczych od godziny 7.00 do godziny 21.00 bez przerwy
Głosowanie odbywa się w lokalach wyborczych od godziny 7.00 do godziny 21.00 bez przerwy archiwum
Już jutro odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych. Wybierzemy rady gmin, powiatu i sejmiku województwa oraz wójta i burmistrzów. Ich kadencja została wydłużona do pięciu lat. Poniżej prezentujemy krótki poradnik dla każdego wyborcy mającego wątpliwości gdzie, lub jak zagłosować.

Kto może zagłosować w wyborach samorządowych?

Prawo wybierania do rad gminnych oraz w wyborach na burmistrza czy wójta przysługuje obywatelowi Polski (oraz obywatelowi Unii Europejskiej), który w dniu głosowania ma skończone 18 lat oraz zamieszkuje stale na terenie danej gminy. W przypadku wyborów do rad powiatowych i sejmików, prawo wybierania przysługuje tylko obywatelom Polski, którzy zamieszkują na terenie danego powiatu czy województwa.

Prawa głosu pozbawione są osoby, które sąd lub Trybunał Stanu pozbawił praw publicznych, oraz osoby ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu.

WAŻNE! OSOBY BEZ ZAMELDOWANIA NA POBYT STAŁY

Są wpisywani do rejestru wyborców jeśli złożą w tej sprawie w urzędzie gminy pisemny wniosek. Powinien on zawierać: nazwisko, imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia oraz numer ewidencyjny PESEL wnioskodawcy. Do pisma należy dołączyć kserokopię ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość składającego oraz pisemną deklarację, w której wnioskodawca podaje swoje obywatelstwo i adres stałego zamieszkania na terytorium Polski. W identyczny sposób muszą postąpić osoby, które zamieszkują na terytorium gminy w innym miejscu niż jest to wskazane w zameldowaniu.

Jak przebiega głosowanie?

Głosowanie odbywa się w lokalach wyborczych od godziny 7.00 do godziny 21.00 bez przerwy. Ustawodawca przewidział możliwość wcześniejszego zamknięcia lokalu wyborczego. Dotyczy to jedynie przypadku, gdyby była w nim 100-procentowa frekwencja, a wszystkie karty do głosowania zostały wydane przed godziną 21.00. Taki lokal nie może być jednak zamknięty wcześniej niż przed godziną 18.00. Lokalem wyborczym jest lokal obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie.

SPRAWDŹ SWÓJ LOKAL WYBORCZY

GDZIE ODDAĆ GŁOS W DOLSKU

GDZIE ODDAĆ GŁOS W KSIĄŻU WIELKOPOLSKIM

GDZIE ODDAĆ GŁOS W ŚREMIE

Przed przystąpieniem do głosowania dany wyborca musi okazać obwodowej komisji wyborczej dokument umożliwiający potwierdzenie jego tożsamości. Takimi dokumentami są: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy czy legitymacja studencka (uczniowska). Ze względu na RODO komisje będą miały specjalne szablony. Będą one wykorzystane przy sprawdzaniu swoich danych przez wyborcę. Wycięty otwór na nakładce pozwoli zobaczyć jedynie swoje dane, a zasłoni dane innych wyborców. Po tym fakcie obwodowa komisja wyborcza wydaje mu kartę do głosowania. Osoba niepełnosprawna może głosować przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a. Wyborca potwierdza komisji otrzymanie karty do głosowania podpisem w odpowiedniej rubryce spisu wyborców. Jeżeli wyborca jest osobą niepełnosprawną o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i nie może złożyć swojego podpisu, członek obwodowej komisji wyborczej wydający kartę do głosowania wraz z przewodniczącym potwierdza fakt wydania oraz zapisuje przyczynę braku podpisu osoby otrzymującej kartę.

Karty do głosowania

Wyborcy (w gminach takich jak Śrem, Książ, Dolsk oraz Brodnica) otrzymają cztery jednostronne karty: „biała” (kandydaci do rady miasta/gminy), „żółtą” (kandydaci do rad powiatowych), „niebieską” (kandydaci do sejmików wojewódzkich) oraz „różową” (kandydaci na burmistrza/wójta).

Na kartach znajdują się kolejno listy wraz z nazwiskami kandydatów. Głosujemy na jednego kandydata, stawiając znak "x" przy jego nazwisku na każdej z list. W skrócie mówiąc - jedna karta, jeden głos.

W przypadku wyborów, w których głosuje się na jednego kandydata (np. wójt gminy Brodnica), na karcie znajduje się tylko jego imię i nazwisko, przy którym wyborca zaznaczyć może „TAK” lub „NIE”.

Głosujemy znakiem „X”

Głosowanie jest tajne. Na każdej z kart stawiamy jeden znak „X” tylko przy nazwisku jednego kandydata. Obecna ordynacja definiuje ważny głos jako ten, gdy na karcie pojawią się przynajmniej dwie przecinające się linie. Dopisek lub znak, który ma formę nieprzecinających się linii nie ma wpływu na ważność głosu. Jeśli jednak w jednej kratce jest już przez wyborcę postawiony znak „X”, a wyborca dokonując dopisku lub stawiając znak w innej kratce, który będzie zawierał przecinające się linie, to automatycznie wypełni definicję znaku „X” co oznacza, że głos będzie nieważny.

Uwaga!**Zamazanie kratki w sposób, w który da się wyróżnić przecinające się linie, także wypełnia definicję znaku "X". Jednolite zamazanie kratki może powodować niepewność, czy pod nim znajduje się znak "X", co stwarza ryzyko uznania głosu za nieważny**. Państwowa Komisja Wyborcza apeluje, by wyborcy nie zamazywali kratek, a jedynie stawiali znak "X" przy nazwisku kandydata, na którego chcą zagłosować. Karty należy wrzucić do przezroczystej urny tak, aby strona zadrukowana była niewidoczna. Najlepiej jest złożyć je na pół.

W Śremie: Vademecum wyborcy. Kto, gdzie i jak może głosować?

_______________

Jak głosować w wyborach? Wyjaśniła to ekspertka od prawa wyborczego Anna Godzwon. Ile kart do głosowanie dostaniemy w zależności od miejsca zamieszkania? Co zrobić, gdy postawimy znak "x" nie tam gdzie chcieliśmy?

Źródło: Dzień Dobry TVN

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto