Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanocny alfabet - zobacz, co trzeba wiedzieć o świętach wielkanocnych

Redakcja
Wielkanocny alfabet - zobacz, co wiedzieć o świętach wielkanocnych
Wielkanocny alfabet - zobacz, co wiedzieć o świętach wielkanocnych fot. arch. Polska Press
Prezentujemy imiona tych, którzy przesłuchiwali Jezusa, miejsca związane z Jego męką oraz wspomnienia ewangelistów z tamtych dni. Przypominamy również, co oznaczają niektóre symbole.

A

ANNASZ. Dawny arcykapłan, był jedną z najbardziej wpływowych i poważanych osobistości swoich czasów. Można podejrzewać, że to on sprawował faktyczną władzę w Wysokiej Radzie Jerozolimy, mimo że nie pełnił już żadnego urzędu. Jako pierwszy przed rozpoczęciem formalnej rozprawy, przesłuchiwał Jezusa. Niektórzy uważają go za organizatora ujęcia Chrystusa.

B

BICZOWANIE. Było stosowane przez Żydów od dawna, ale u Rzymian miało znacznie surowszą formę. Liczbę uderzeń pozostawiano decyzji sędziego albo fantazji oprawców. Istniały dwa rodzaje narzędzi do biczowania. Pierwszy to flagella, czyli skórzane rzemienie zakończone kulką z ołowiu. Tego rodzaju bicz płatami zdzierał skórę, mógł złamać obojczyk lub uszkodzić kręgosłup. Drugi to flagra - żelazne łańcuszki zakończone miniaturowymi ciężarkami lub kośćmi barana. Według tekstu św.Marka, Jezusa biczowano flagrą.

C

CEDRON. To strumyk płynący doliną o tej samej nazwie, między Wzgórzem Świątynnym a Wzgórzem Oliwnym. To przez nią szedł Dawid, gdy wygnał go z miasta jego własny syn. Około tysiąca lat później kroczył nią Jezus, bity i pędzony na spotkanie z sędzią.

D

DRZEWO na krzyż dla Chrystusa było gotowe jeszcze przed potwierdzeniem wyroku. Faryzeusze zlecili jego wykonanie zaraz po wypłaceniu Judaszowi nagrody, bo wiedzieli, że tuż przed Paschą na zbicie krzyża nie będzie już czasu.

E

„ECCE HOMO”(łac. Oto człowiek) - scena z Biblii, w której Piłat wypowiada te słowa, stała się popularnym motywem w sztuce chrześcijańskiej. Piłat powiedział do tłumu: „Ja nie znajduję w nim żadnej winy”. Mim oto Żydzi nadal chcieli, by skazał Jezusa na ukrzyżowanie. Wtedy Rzymianin kazał Jezusowi wysunąć się naprzód i zawołał: „Ecce homo”.

F

FARYZEUSZE. Byli stronnictwem ludzi świeckich, opozycją wobec kapłańskiej arystokracji saduceuszów. Choć słowo to kojarzy się z człowiekiem fałszywym, w czasach Jezusa faryzeusze uznawani byli za prawowiernych. Zyskali sobie też reputację ekspertów w dziedzinie interpretacji Pism. Wraz z arcykapłanami wymusili skazanie Jezusa.

G

GETSEMANI (hebr. Gat Szemanim, dosłownie „tłocznia oliwek”) - tak św.Marek i św. Mateusz nazywają miejsce, w którym schronił się Jezus ostatniej nocy przed pojmaniem. Była to plantacja oliwek. W Getsemani znajduje się obecnie kilka sanktuariów chrześcijańskich.

H

HEROD ANTYPAS. Syn Heroda Wielkiego, także przesłuchiwał Jezusa. Był władcą Galilei, więc Piłat uznał za stosowne skierować do niego Jezusa na przesłuchanie. Herod wypytywał Jezusa o wiele rzeczy, ale ten nic mu nie odpowiedział. Odesłał więc go do Piłata. Herod Antypas znany jest też z tego, że skazał na śmierć Jana Chrzciciela.

I

INRI. To skrót łacińskich słów: Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum-Jezus Nazarejczyk Król Judei. Według Ewangelii św. Jana, tekst ten w języku hebrajskim, łacińskim i greckim umieszczono na krzyżu, nad głową Jezusa. Napis miał być wyjaśnieniem powodu, dla którego Piłat skazał go na śmierć.

J

JUDEA. Taką nazwę nosiła Palestyna w I w. p.n.e, kiedy została zajęta przez Rzym. Rzymianie zachowali lokalne instytucje, ale rządzili krajem. Dlatego Wysoka Rada nie mogła wykonać wyroku na Jezusa bez zatwierdzenia go przez Poncjusza Piłata, który był wówczas rzymskim prefektem Judei.

K

KAJFASZ. Był arcykapłanem żydowskim, zięciem Annasza. Według Ewangelii św. Jana, to on jako pierwszy zaproponował, by zabić Jezusa. Stało się to po wskrzeszeniu Łazarza, gdy wielu ludzi uwierzyło w posłannictwo Jezusa. Jako przewodniczący Wysokiej Rady, prowadził proces przeciwko Jezusowi, a później także przeciwko apostołom - Piotrowi i Janowi.

L

LIHTOSTROTOS. To kamienny dziedziniec twierdzy, na którym swój tron miał Piłat. To tu wyszydzano Chrystusa. Najwięcej pielgrzymów przychodzi tam podczas Drogi Krzyżowej na jerozolimskiej Via Dolorosa, w której wierni idą śladami męki Jezusa.

Ł

ŁUKASZ. Jako jedyny z ewangelistów, przywołuje słowa:„Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią”. Miała być to modlitwa, którą wypowiedział Jezus, dogorywając na krzyżu.

M

MAREK. W swojej Ewangelii, jako jedyny, wspomina, że podczas pojmania Jezusa przez strażników, znalazł się tam pewien młodzieniec, który szedł za Nim, owinięty prześcieradłem. Kiedy go chcieli chwycić, zostawił okrycie i uciekł. Przypuszcza się, że tym chłopcem był właśnie św. Marek.

N

NAZAREJCZYK. Taki przydomek nosił Jezus, choć urodził się w Betlejem. W czasach biblijnych hebrajskie imię Jeszua było popularne, więc ludzie musieli Chrystusowi nadać jakieś „nazwisko”. Upowszechnił się zwyczaj mówienia o Nim „Jezus z Nazaretu”.

O

OBMYWANIE NÓG. Dziś jest to obrzęd praktykowany w części Kościołów chrześcijańskich. Został ustanowiony przez Jezusa w czasie Ostatniej Wieczerzy w Wieczerniku, gdy Jezus obmył nogi 12 apostołom.

P

PONCJUSZ PIŁAT. To człowiek, który formalnie skazał Jezusa na śmierć. Jednak wiele wskazuje na to, że był przekonany o jego politycznej niewinności. Świadczy o tym też fakt, że pozostawił na wolności uczniów Chrystusa i pomagał apostołom, podczas ich prześladowań przez Wysoką Radę.

R

REWIZJA PROCESU Jezusa odbyła się w 1933 r. w Jerozolimie. Utworzony w tym celu specjalny trybunał orzekł, że w świetle prawa rzymskiego, Jezus był niewinny.

S

SANHEDRYN. Inaczej Wysoka Rada, była w czasach Jezusa najwyższą żydowską instytucją religijną i sądowniczą Judei. Składała się z 70 członków oraz arcykapłana.

T

TACYT. To historyk antycznego Rzymu. Potwierdza, że Jezus z pewnością żył i działał jako reformator religijny.

U

UKRZYŻOWANIE. Nie było karą żydowską, lecz rzymską. Śmierć ukrzyżowanego mogła nastąpić wskutek upływu krwi, głodu i pragnienia. Nieraz agonia trwała kilka dni. Bywało też, że żołnierze skracali mękę skazańca.

W

WONNOŚCI. To charakterystyczny element w grobowcu Jezusa. Złożono w nim aż 32 kg pachnideł. Nie po to, by konserwować ciało, ale by wyrazić cześć dla Zmarłego.

Z

ZACHARIASZ. To izraelski prorok, który opisał śmierć Mesjasza 500 lat przed narodzinami Jezusa. Przepowiedział, że Mesjasz zginie na krzyżu. Przewidział też, że zostanie zdradzony za 30 sztuk srebra.

Ż

ŻONA PIŁATA. Prokula wysłała wiadomość do swego męża, ostrzegającą go przed wydaniem na Jezusa wyroku skazującego. Prokula jest czczona jako święta w greckim Kościele prawosławnym i etiopskim Kościele ortodoksyjnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto