Nasza Loteria

Wkrótce zniknie Ośrodek Pomocy Społecznej w Śremie. Co w zamian? Co dalej z klientami tej instytucji?

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
To już właściwie pewne, od 1 stycznia 2024 roku Ośrodek Pomocy Społecznej w Śremie znika. Nie oznacza to jednak, że w Śremie przestanie funkcjonować tego typu instytucja. Przeistoczy się ona w Centrum Usług Społecznych, które jeszcze szerzej będzie wspierać dotychczasowe obszary działalności OPSu. Więcej na ten temat powiedziała w rozmowie z nami Maria Świdurska obecna kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Śremie i przyszła szefowa śremskiego CUS.

Z końcem roku OPS w Śremie zniknie. W jego miejsce pojawi się CUS. Co to takiego?

Przekształcenie się Ośrodka Pomocy Społecznej w Śremie w Centrum Usług Społecznych to w zasadzie naturalna kolej rzeczy. Od kilku lat śremski Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje między innymi projekt Centrum Usług dla Rodzin i rozszerza pakiet usług skierowanych do seniorów czy osób niepełnosprawnych. Teraz całość po prostu nabierze nowego kształtu.

Centrum Usług Społecznych, to szeroka gama działań dedykowana wszystkim mieszkańcom naszego miasta, niezależnie od sytuacji dochodowej i problemów - czy to osób samotnych, czy też osób w rodzinie

- wyjaśnia Maria Świdurska i dodaje, że wejście w ten projekt to również taki sposób na jeszcze szersze uruchomienie innowacyjnego potencjału miasta i samorządu, a także zbudowanie sieci partnerów poprzez jeszcze większą współpracę nich dotychczas z organizacjami pozarządowymi i nie tylko.

od 16 lat

Planujemy, że część usług, które będą proponowane w CUS, to będą usługi zlecane właśnie organizacjom pozarządowym. Takim przykładem usługi zleconej może być, chociażby prowadzenie mieszkań treningowych dla osób niesamodzielnych, czy usługa napraw w domach seniorów. Centrum Usług Społecznych będzie otwarte na szeroką i różnorodną współpracę z partnerami zewnętrznymi

- dodała kierownik śremskiego OPS.

Działania Centrum Usług Społecznych obecnie planowane są trzech obszarach - niepełnosprawność, starość oraz rodzina.

Obecnie w ramach wskazanych obszarów zaproponowane zostaną następujące usługi:

  • niepełnosprawność:
    - opieka wytchnieniowa w miejscu zamieszkania,
    - grupa wsparcia,
    - mieszkania treningowe dla osób niesamodzielnych,
    - asystent wsparcia w kryzysie psychicznym,
    - mobilny fizjoterapeuta.
  • starość
    - asystent osoby starszej,
    - taksówka dla seniora,
    - mobilne usługi porządkowo-naprawcze tzn. złota rączka,
    - pakiet programów zdrowotnych m.in. spotkania z dietetykiem, kardiologiem, diabetologiem, psychiatrą czy hipertensjologiem, czyli specjalistą od ciśnienia krwi,
    - mobilny pakiet usług informatycznych, czyli wsparcie seniora w korzystaniu z dobrodziejstwa internetu w sposób bezpieczny,
  • rodzina
    - wsparcie dzieci z potrzebami szczególnymi m.in. poprzez różnorodne terapie takie jak dogoterapia, hipoterapia czy terapia sensoryczna,
    - grupa wsparcia dla osób doświadczających przemocy w rodzinie,
    - tworzenie i rozwój Klubów Sąsiedzkich

Wymieniony katalog usług to jednak nie katalog zamknięty i może się on, jak zapewnia Maria Świdurska, dowolnie zmieniać. Przy braku zainteresowania którąś z usług można z niej zrezygnować i wprowadzić taką, o którą mieszkańcy dopytują i zgłaszają potrzebę jej istnienia w ramach CUS.

Warto również zaznaczyć, że część oferowanych usług w ramach Centrum Usług Społecznych może być odpłatna, jak jednak zapewnia kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Śremie, kwoty te będą stosunkowo niewielkie. Jednym z przykładów takiej opłaty, jakie przedstawiła Maria Świdurska były usługi transportowe dla seniorów, które mógłby by zostać wycenione na przykład na kwotę czterech złotych do 30 kilometrów.

W tym miejscu warto również uspokoić wszystkich, że dotychczasowa funkcja Ośrodka Pomocy Społecznej nadal zostanie zachowana i nadal pracownicy będą działać we wprost rozumianym obszarze opieki społecznej właśnie.

Przemiana OPS w CUS dofinansowana 2,5 mln złotych

Za przekształceniem się OPS w CUS podążają pieniądze z budżetu państwa w kwocie 2,5 mln złotych. Dwa miliony złotych w całości będzie przekazane na realizację usług dla mieszkańców gminy Śrem, natomiast pozostałe 500 tysięcy to kwota, która pomoże dostosować pomieszczenia Centrum Usług Społecznych do pełnienia nowych funkcji.

W przypadku Śremu siedzibą CUS będzie obecna siedziba OPS, a dostosowanie obecnej siedziby będzie polegać m.in. na utworzeniu m.im. "recepcji" czy też biura obsługi przyjaznego dla chętnych do skorzystania z usług CUS, w tym dla osób z niepełnosprawnościami.

Pieniądze przeznaczone na prace adaptacyjne i remontowe nie muszą zostać wykorzystane w całości i najprawdopodobniej tak się właśnie stanie w Śremie, a więc pozostała kwota trafi do puli do wykorzystania w oferowanych przez CUS usług.

Gmina Śrem w projekt CUS również zaangażuje się finansowo. Wkład własny wynosić będzie 250 tysięcy złotych.

Początek procesu przemian śremskiego OSP w CUS już w maju

Na koniec dodamy, że aby przemiana mogła dojść do skutku, zgodę na takie działanie musi wydać poprzez głosowanie Rada Miejska Śremu. Właśnie dlatego podczas ostatniego posiedzenia Komisja Pomocy Społecznej, Ochrony Zdrowia i Środowiska, które miało miejsce we wtorek 9 maja, temat ten był szeroko omawiany i wyjaśniany radnym. Ostateczną decyzję radni podejmą na majowej sesji rady głosując "za", "przeciw" lub "wstrzymując się" od głosu. Wszystko wskazuje jednak, że śremscy rajcy przychylą się do tematu i już od 1 stycznia 2024 roku w Śremie będzie działać Centrum Usług Społecznych.

Jeszcze więcej o Centrach Usług Społecznych, nie tylko teoretycznie, ale również z praktyki osób działających w takich centrach, będzie można usłyszeć podczas konferencji organizowanej przez Burmistrza Śremu wraz z Kierownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej w Śremie, która odbędzie się 15 maja w Muzeum Śremskim. Początek konferencji o godz. 10.00.

Wśród zaproszonych gości pojawi się m.in. dr hab. Mariusz Kwiatkowski, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego, który współpracuje ze śremskim OPS w ramach przygotowań do przekształcenia ośrodka w Centrum Usług Społecznych, a także Igor Armon, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Jarocinie, gdzie centrum działa już od jakiegoś czasu i było miejscem wizytowanym przez pracowników śremskiego OPS.

Zobacz też na srem.naszemiasto.pl:

Zobacz też coś z regionu! Zapowiedź rozpoczęcia sezonu moto w Wągrowcu:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto