Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Właścicielu czworonoga! Przeczytaj koniecznie - koronawirus a zwierzęta. Wywiad z weterynarzem

Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
Magdalena Antosik, weterynarz z Wrześni, przekazuje kluczowe informacje dla właścicieli zwierząt. Tło dla informacji stanowi pandemia nowego koronawirusa SARS CoV-2, którego konsekwencją jest choroba określana jako COVID-19.

- W przeciągu ostatniego miesiąca narosło wokoło pandemii koronawirusa mnóstwo niepotrzebnych mitów, z którymi należy się zmierzyć - mówi Magdalena Antosik z Centrum Weterynaryjne Września.

Poniżej kilka kluczowych informacji dla wszystkich posiadaczy zwierząt:

- psy i koty mogą zarazić się koronawirusem. U tych gatunków choroba objawia się inaczej, niż u ludzi, bo biegunką (u psów i kotów) lub, po zmutowaniu wirusa, przechodzi u kotów w postać FIP, czyli zakaźnego zapalenia otrzewnej. Kot z FIP chudnie, słabnie, ma powiększone węzły chłonne, a w jamie brzusznej najczęściej zbiera się płyn. Dotychczas FIP był chorobą nieuleczalną, jednak w 2019 zaczęto prowadzić badania nad nowym lekiem, który daje obiecujące efekty-tzw. GS.

- koronawirus psi, koci i ludzki pochodzi z tej samej RODZINY Coronaviridae, jednak u zwierząt patogenne są tzw koronawirusy alfa, a u ludzi koronawirusy beta. To ZUPEŁNIE INNE WIRUSY i nie ma możliwości, że pies z biegunką i podejrzeniem koronawirozy "zafunduje" nam COVID-19.

- ludzkiego koronawirusa znaleziono na psie osoby, u której wystąpiły objawy choroby- ZGADZA SIĘ.
Jednak nie jest to dowód na przenoszenie patogenu przez zwierzaka, a dowód na siewstwo nosiciela lub osoby zarażonej. Podobne rezultaty badań byłyby w przypadku szukania wirusa na dywanie, klamkach, czy innych powierzchniach.

WAŻNE!

Jeśli jesteś chory to nie zapomnij poinformować służbę zdrowia o zwierzętach w Twoim domu - one mają potencjał do rozniesienia wirusa poza miejsce Twojego pobytu.

Czy mogę kupić u niego ten test i sprawdzić czy jestem chory?
- NIE MA SENSU. Są zupełnie inne wirusy, więc test na pewno nie będzie miarodajny, a tym bardziej nie wykryje ludzkiego koronawirusa - tłumaczy weterynarz z Wrześni.

Podobno pracownicy służb odbierają chorym zwierzęta i robią im kwarantannę w schroniskach
- NIEPRAWDA. Osoby chore, które zostały skierowane na kwarantannę mają bezwzględny zakaz wychodzenia z domu. Jeśli mają zwierzaka, to konieczne jest, aby zorganizowali dla niego opiekę, żeby sami nie musieli wychodzić z nim podczas kwarantanny. Nie każdy ma taką możliwość, stąd pomysł o wysłaniu zwierzaka do lokalnego schroniska na czas kwarantanny, jednak pamiętajmy, że jest to ostateczność. Sąsiedzi, lokalne opiekunki zwierzaków z pewnością pomogą takim właścicielom. - odpowiada Magdalena Antosik.

Podobno ludzie masowo usypiają lub porzucają swoje zwierzęta z obawy przed koronawirem

- To FAKENEWS, czyli informacja, która nie ma pokrycia w rzeczywistości - informuje właścicielka Centrum Weterynaryjne Września. - Centrum Weterynaryjne Września pracuje jak dotychczas w pełnym wymiarze godzin i nikt jeszcze nie pytał o możliwość uśpienia pupila na życzenie z obawy przed chorobą. Podobnie wypowiadają się lekarze weterynarii w całej Polsce. Posty i zdjęcia z taką tematyką świetnie rozpowszechniają się natomiast za pomocą mediów społecznościowych – pamiętajcie o tym zanim klikniecie „udostępnij” - podkreśla Magdalena Antosik.

W mieście kwarantanna, a mój pies potrzebuje spaceru - czy muszę siedzieć w domu?

- Spacery ze zwierzakami są dozwolone, jednak bardzo ważne jest, aby w czasie zalecanej kwarantanny nie pojawiać się w miejscach, w których spotkamy innych wyprowadzających. Kwarantanna ma na celu ograniczenie do minimum kontaktu ludzi ze sobą, a tym samym ograniczenie szybkości rozprzestrzeniania się wirusa w otoczeniu. Jeśli spacer z psem, to proponujemy las, lub mało uczęszczane obszary miejskie. Pamiętajcie o jednym- jeśli jesteście na etapie siewstwa wirusa, to każda kolejna osoba, która znajdzie się w miejscu, w którym byliście jest narażona na zachorowanie. Dbajmy o innych! - tłumaczy Magdalena Antosik.

W Chinach podczas epidemii koronawirusa zmarła ogromna liczba zwierząt domowych
- TO PRAWDA, jednak zwierzęta poniosły śmierć nie z powodu zachorowań na koronawirozę, ale w konsekwencji odcięcia od opiekunów, którzy trafili w tym czasie do szpitali. Ilość zachorowań była tak duża, a sytuacja tak dramatyczna, że nie pomyślano o zapewnieniu pozostawionym w domach chorych zwierzakom dostępu do wody i jedzenia. My możemy temu zapobiec. Wystarczy, że już teraz zastanowimy się z kim możemy zostawić pupila na wypadek swojej choroby. Dobrym pomysłem jest trzymanie w domu, na widoku, listy osób, które będą gotowe przejąć zwierzaka. Jeśli trafimy do szpitala koniecznie poinformujmy służby medyczne o tym, że mamy pod opieką zwierzę! - informuje weterynarz z Wrzśni.

Najbardziej aktualne informacje na temat i porady na temat zakażeń ludzi można uzyskać na stronach:
-Światowej organizacji zdrowia (WHO) https://www.who.int/emergen…/diseases/novel-coronavirus-2019
-Centra kontroli i zapobiegania chorobom (CDC) https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/index.html
Aktualne informacje na temat zdrowia zwierząt można uzyskać tutaj :
-Światowa organizacja zdrowia zwierząt (OIE) https://www.oie.int/…/questions-and-answers-on-2019novel-c…/

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto