Wojciech Kolańczyk z kolejnymi sukcesami i medalami w szpadzie

Wojciech Kolańczyk- szpadzista z Manieczek został indywidualnym wicemistrzem Polski.

Wojtek przez wiele lat reprezentował klub UKS PGK Śrem Mróz Manieczki, jednak w momencie rozpoczęcia studiów przeniósł się do wrocławskiego klubu AZS Wratislawia, w którym wraz z kolegami wywalczył drużynowe mistrzostwo Polski.

Mistrzostwa Polski rozegrane zostały w Krakowie. Do udziału zgłoszonych zostało 130 najlepszych szpadzistów z całego kraju. Wśród nich znalazł się również Wojtek.

Postawa wychowanka trenera Drobińskiego już w fazie eliminacji grupowych, w której wygrał wszystkie sześć rywalizacji, wskazywała, że będzie jednym z głównych kandydatów do zajęcia miejsca na podium.

W pierwszej rundzie fazy pucharowej zawodnik z Manieczek pokonał 15:10 Tadeusza Koca z Wisły Kraków. W kolejnej fazie spotkał się Tomaszem Kałuzińskim z Olimpu Lubin i również w tej rywalizacji Wojciech był lepszy, zwyciężając 15:6. Kolejna runda ze szpadzistą AZS Katowice Janem Wenglarczykiem przyniosła bardzo dużo emocji. Rywal prowadził już 14:12 i był bardzo bliski awansu do finałowej ósemki, jednak Wojtek kolejny raz udowodnił, że potrafi nawet w bardzo trudnych momentach zachować zimną krew i to on zwyciężył ostatecznie 15:14.

W pojedynku ćwierćfinałowym wychowanek klubu z Manieczek spotkał się z zawodnikiem Piasta Gliwice, Marcelem Baś. Ten pojedynek był już zdecydowanie spokojniejszy i zakończył się wygraną Wojtka 15:10 i jego pierwszym w karierze awansem do strefy medalowej Mistrzostw Polski. W półfinale na drodze do finału stanął znowu zawodnik wspomnianego Piasta. Tym razem był to Mateusz Nycz. Wygrana 15:11 utorowała drogę do walki o złoty medal.

W finale Wojciech Kolańczyk spotkał się z kolegą klubowym Maciejem Bielcem i tym razem musiał uznać lepszą dyspozycję rywala, który wygrał 15:10.

- Mam dużo satysfakcji ze zdobycia tego medalu. Szkoda, że organizatorzy dopuścili, do znacznego przedłużenia zawodów. Trudno zaakceptować, by zawody trwały 12 godzin, a walka o tytuł mistrza Polski rozpoczynała się o 22.30. Wojtek bardzo szybko osiąga sukcesy w starszych kategoriach. Jako 18- latek zdobył mistrzostwo Polski w kategorii U-23, a teraz wicemistrzostwo Polski w kategorii seniorów. Jestem przekonany, że w niedalekiej przyszłości ma szanse na powtórzenie lub poprawienie tego wyniku
- przyznał trener Leszek Drobiński

Drużyna AZS Wratislawia z Wojciechem Kolańczykiem w składzie w Krakowie pokonała kolejno AZS AWF Kraków 45:21, Piast Gliwice 45:30 i w półfinale Legię Warszawa 45:26. W finale po emocjonujący pojedynku zwyciężyła 41:40 Cracovię i wywalczył tytuł mistrza Polski seniorów.