Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2020. Czy jesteśmy gotowi na wybory przeprowadzane korespondencyjnie?

KB
Wybory prezydenckie 2020. Widmo wyborów prezydenckich wielu spędza sen z oczu. Czy jesteśmy gotowi na głosowanie korespondencyjne? Z naszych rozmów wynika, że nie za bardzo. Jedną z rzeczy, która może stanąć na przeszkodzie takiej formie przeprowadzenia wyborów są… skrzynki pocztowe.

Niestety wiele ze skrzynek pocztowych zupełnie nie jest gotowa na stanie się „skrzynką wyborczą”. Część z nich najlepsze lata ma za sobą, inne są raczej w rozmiarze mini, a gdzie nie gdzie nie ma ich wcale. Dodać trzeba, że mało kto chce również o wyborach i ich formie rozmawiać. Listonosze nie komentują sprawy w zasadzie w ogóle, a mieszkańcy mają sporo wątpliwości, jak to głosowanie ma tak naprawdę wyglądać – o samym procesie dostarczenia im kart wyborczych nawet nie myśleli.

- Jak tak pomyśleć, jeśli w domu mieszka kilka osób i każdy ma głosować, to jak niby zmieszczą się do skrzynki wszystkie te karty? Jest nas sześciu w domu, a do skrzynki nie zmieści się nawet jedna duża koperta, a co dopiero sześć. No i kto mi zagwarantuje, że tej karty nikt mi ze skrzynki nie wyjmie? Wiadomo jak to na wsi, różne rzeczy się dzieją – mówi pan Tadeusz, mieszkaniec jednej ze wsi pod Śremem. - Na co dzień człowiek poczty teraz już za dużo nie dostaje, to mi większa skrzynka niepotrzebna – dodaje mężczyzna.

Trzeba zauważyć, że nie jest on jedyny w swoich wątpliwościach. Część naszych rozmówców podkreśla również to, że część skrzynek nie ma bezpiecznych zamknięć, a są i tacy co skrzynek pocztowych nie posiadają w ogóle i o karze w wysokości sięgającej nawet 10 tys. złotych grożącej za ten fakt zupełnie nie słyszeli.

- Jak kara za brak skrzynki pocztowej? Tu nigdy skrzynki nie mieliśmy, listonosz do domu przynosi pocztę i ktoś z domowników odbiera listy – mówi sąsiadka pana Tadeusza, która dopiero od nas usłyszała o prawie pocztowym.

W miastach spraw wygląda całkiem podobnie. Panuje absolutna dowolność w kwestii skrzynek pocztowych. Poza tym i tu nie wszędzie się one znajdują, a informacja, że jest to karalne wzbudza w mieszkańcach ogromne zaskoczenie. Wszystko wskazuje zatem na to, że „pakiety wyborcze” będą mieć raczej większe, niż mniejsze problemy z dotarciem do adresatów bez względu na to, czy mieszkają oni w mieście, czy na wsi.

Skrzynki pocztowe nie są po prostu gotowe, by pełnić tak istotną rolę.

Na koniec dodamy, co wchodzi w skład pakietu wyborczego:

  • koperta zwrotna;
  • karta do głosowania;
  • koperta na kartę do głosowania;
  • instrukcja głosowania korespondencyjnego;
  • oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania

Takie pakiety powinny trafić do skrzynek pocztowych za pośrednictwem Poczty Polskiej. Na dostarczenie pakietu wyborczego poczta ma 7 dni, w tygodniu poprzedzającym datę wyborów. Zauważyć jednak należy także, że pakiety wyborcze trafią na adresy zameldowania, a nie adresy zamieszkania.

Tak wygląda świat z waszego okna

Tak wygląda świat z waszego okna [FOTOGALERIA]

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto