MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy rok dla Szkoły Podstawowej w Zbrudzewie - szkoła będzie miała swojego patrona. Kto nim zostanie?

Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
Rok 2022 jest wyjątkowy dla Szkoły Podstawowej w Zbrudzewie. Pod koniec kwietnia upamiętniono braci Skrzydlewskich odsłaniając pamiątkową tablicę. Od września placówka będzie miała swojego patrona.

Trzech kandydatów na patrona Szkoły Podstawowej w Zbrudzewie

Nadanie imienia Szkole Podstawowej w Zbrudzewie będzie szczególnym wydarzeniem dla szkolnej społeczności. Imię patrona dla zbrudzewskiej placówki wybierano spośród trzech propozycji:

  • Bohaterowie Ziemi Śremskiej,
  • Janusz Korczak,
  • Maria Skłodowska-Curie.

Spośród trzech propozycji najwięcej głosów uzyskał Janusz Korczak. Urodzony w 1878 roku lekarz, pedagog, publicysta, który zasłynął jako twórca systemu pracy z dziećmi, który opierał się na partnerstwie. Jest też określany jako prekursor działań na rzecz praw dziecka-człowieka. Zmarł w sierpniu 1942 roku, najprawdopodobniej 7 sierpnia w obozie zagłady w Treblince.

Janusz Korczak - przyszły patron Szkoły Podstawowej w Zbrudzewie

Jego życie i śmierć wciąż stanowią niewyczerpane źródło inspiracji. Jego poglądy, utrwalone
w dorobku literackim, wnoszą twórcze wartości do współczesnych koncepcji pedagogicznych. Był to człowiek niezmiernie skromny. Żył, by pomagać innym, a nie po to, by go podziwiano. Jego osobowość to swoisty fenomen

- napisano w uzasadnieniu uchwały która będzie opiniowana przez radnych miejskich podczas najbliższego posiedzenia komisji.

Dyrektor Szkoły w Zbrudzewie o nadaniu imienia placówce

Szkoła w Zbrudzewie była jedyną na terenie gminy, która nie miała swojego patrona. Dlatego we wrześniu 2019 rozpoczęto procedurę nadania imienia szkole.

Każda grupa, czyli Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Uczniowie zgłosili swojego kandydata. Najwięcej głosów zdobył Janusz Korczak 118, Bohaterowie Ziemi Śremskiej 64 i Maria Skłodowska-Curie 57

- powiedziała Hanna Matyjewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zbrudzewie.

Jak dodała dyrektor placówki ten rok jest szczególny. W kwietniu odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej braci Tadeusza i Jerzego Skrzydlewskich.

To wydarzenie na miarę naszej historii. bardzo miło nam było gości wnuczki braci Skrzydlewski. Do dzisiaj otrzymujemy od pań wiadomości z podziękowaniami za tamtą uroczystość. Teraz przed nami bardzo ważne nadanie imienia naszej szkole. Będziemy mieli swoją tożsamość i będziemy mogli się utożsamiać z naszym patronem. Janusz Korczak kochał dzieci i robił wszystko dla nich. Jako placówka edukacyjna naszym celem jest dobro dziecka i wykształcenie go

- podsumowała Hanna Matyjewicz.

Decyzja w tej sprawie wydaje się formalnością. Po pozytywnym zaopiniowaniu przez radnych z komisji Oświaty, Kultury i Sportu potrzebne będzie jeszcze głosowanie podczas sesji Rady Miasta. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to 1 września br. odbędzie się uroczystość nadania imienia szkole w Zbrudzewie. Wówczas pełna nazwa placówki będzie brzmieć: Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Zbrudzewie.

Szkoła Podstawowa w Zbrudzewie upamiętniła już Ofiary Zbrodni Katyńskiej

Pod koniec kwietnia w Szkole Podstawowej w Zbrudzewie miała miejsce uroczystość poświęcona pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Odsłonięto wówczas tablicę upamiętniającą braci Skrzydlewskich. Dwójka wojskowych, która pochodziła ze Zbrudzewa została zamordowana wiosną 1940 przez funkcjonariuszy NKWD.

Zbrudzewo: bracia Skrzydlewscy upamiętnieni przez lokalną sp...

Zobacz również na srem.naszemiasto.pl

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto