Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wywiad z Piotrem Karlińskim – dyrektorem śremskiego Ekonomika

Dominika Górna
Dominika Górna
Wywiad z Piotrem Karlińskim – dyrektorem śremskiego Ekonomika
Wywiad z Piotrem Karlińskim – dyrektorem śremskiego Ekonomika fot. arch.red.
Zespół Szkół ekonomicznych im. Cyryla Ratajskiego w Śremie kształci i wychowuje młodych śremian już od 25 lat. Rok 2019 to zatem szczególny czas dla jednej z najmłodszych śremskich szkół ponadpodstawowych. Szkolna społeczność świętuje 25. rocznicę istnienia placówki na swój niepowtarzalny sposób. Uczniowie i nauczyciele angażują się nie tylko w uroczystości i imprezy, ale przede wszystkim w działalność promującą postawy przedsiębiorcze i prospołeczne. Nie każdy jednak wie, że w dzisiejszym budynku Ekonomika miało powstać... przedszkole.

Bardzo serdecznie gratuluję jubileuszu. Proszę mi opowiedzieć, jak to się wszystko zaczęło?

1 września 1994 roku w bardzo skromnych jeszcze warunkach zabrzmiał pierwszy szkolny dzwonek dla Zespołu Szkół Ekonomicznych w Śremie. Dzięki działaniom wielu ludzi udało się uruchomić nową śremską placówkę edukacyjną, w której pod jednym dachem znaleźć się mieli wszyscy ci, którzy chcieli kształcić w dziedzinie szeroko rozumianej ekonomii. Klasy ekonomiczne, handlowe i sprzedawcy spotkali się przy ulicy Wybickiego w małym, białym budynku.

Czy można powiedzieć, że Ekonomik ma swojego ojca?

Ekonomik powstawał jako odpowiedź na zapotrzebowanie kształtującego się wówczas rynku pracy. Wielkim orędownikiem powstania tej szkoły był pierwszy po 1989 roku burmistrz Śremu – Bogusław Bajoński. W chwili uruchomienia szkoły na fotelu burmistrza zasiadał Andrzej Ratajczak. Pierwszym dyrektorem szkoły został wyłoniony w drodze konkursu Jerzy Polanowski, a stanowisko wicedyrektora objęła Maria Kubiszewska. Pierwsza kadra pedagogiczna szkoły to grupa entuzjastów, którzy wierzyli, że uda się stworzyć palcówkę o wysokim standardzie kształcenia, a jednocześnie niepowtarzalnej, rodzinnej atmosferze.

Jak to było z tym patronem?

W 1999 roku, podczas uroczystości 5 lecia szkoły, ekonomik zyskał patrona. Zgodnie z decyzją szkolnej społeczności został nim Cyryl Ratajski – wieloletni prezydent miasta Poznania, twórca Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Wspomniał pan kiedyś, że Ekonomik sportem stoi...

We wrześniu 2006 roku dokonano oficjalnego otwarcia sali gimnastycznej, która do dziś jest wielką chlubą Ekonomika. Pełnowymiarowa hala sportowa i nauczyciele pełni pasji to gwarancja sukcesów sportowych oraz ciekawych zajęć wychowania fizycznego.

13 lat temu była zmiana warty. Jak pan to wspomina?

W listopadzie 2006 roku zostałem wybrany na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych. Rolę wicedyrektorów szkoły przejęły Iwona Taczak i Helena Ciesielska. W nowym składzie kontynuowaliśmy chlubne tradycje szkoły, jednocześnie wprowadzając wiele zmian prowadzących placówkę ku przyszłości.

Zatem co się zmieniło w Ekonomiku na przestrzeni tych lat?

Od początku istnienia Zespół Szkół Ekonomicznych stawiał na wysoki poziom kształcenia. Uczniowie przygotowywali się zarówno teoretycznie, jak i praktycznie do egzaminów maturalnych i zawodowych oraz wykonywania swego zawodu w przyszłości. Choć początkowo baza dydaktyczna szkoły była bardzo skromna, nauczyciele z pasją i doświadczeniem byli w stanie zadbać o swych uczniów. Każdy kolejny rok oznaczał rozwój szkoły i coraz lepsze warunki kształcenia. Dziś Ekonomik to nowoczesna szkoła. Uczniowie korzystają z pracowni multimedialnych, najnowszego sprzętu komputerowego, nowoczesnego oprogramowania właściwego dla każdego proponowanego zawodu. Dumą szkoły jest fakt, że do tej pory wszyscy uczniowie kończący szkołę przystępowali do egzaminów zewnętrznych.

Czego Ekonomik może nas nauczyć?

Uczniowie Ekonomika tworzą wraz z nauczycielami i pracownikami wielką rodzinę. Razem uczymy się wrażliwości, empatii, odpowiadamy na potrzeby lokalnej społeczności. Uczniowie działają w Klubie Wolontariatu i Samorządzie Uczniowskim. Planują i organizują uroczystości i imprezy charytatywne. Rozwijają swoje pasje i talenty. Uczą się przedsiębiorczości.

Spogląda pan czasem w przyszłość?

Kolejne lata funkcjonowania Zespołu Szkół Ekonomicznych oznaczały rozwój nie tylko materialny i ludzki, ale także oferty kształcenia. Od 1995 roku Ekonomik proponuje dorosłym śremianom różne formy kształcenia i dokształcenia. To zarówno liceum, technikum, jak i kursy kwalifikacyjne, z których skorzystało wiele osób. Dla młodzieży Ekonomik przygotowuje w ofercie takie kierunki kształcenia, które dają im możliwość odnalezienia się na rynku pracy. Dziś i w przyszłości. Początkowa specyfika szkoły ekonomicznej i handlowej została poszerzona kolejno o informatyków, logistyków i spedytorów. A co przyszłość przyniesie? Sam nie wiem.

Czego możemy życzyć w dniu jubileuszu?

Ekonomik jako społeczność życzyłby sobie na kolejne 25 lat stabilizacji, mądrych reform systemu oświaty, budżetów, które umożliwią realizację wszystkich planów i młodzieży, która chce zdobywać wiedzę, kształcić umiejętności i budować swe charaktery!

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto