Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wzrost "opłaty za grób" na cmentarzu parafialnym w Śremie. Brak opłaty może spowodować likwidację grobu. Sprawdź listę grobów do likwidacji

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Wzrost "opłaty za grób" na cmentarzu parafialnym w Śremie. Brak opłaty może spowodować likwidację grobu. Sprawdź listę grobów do likwidacji
Wzrost "opłaty za grób" na cmentarzu parafialnym w Śremie. Brak opłaty może spowodować likwidację grobu. Sprawdź listę grobów do likwidacji arch.red./Dominika Górna
Na cmentarzu parafialnym w Śremie administrator zdecydował się na podniesienie stawki za prolongatę grobu. Jak informuje w krótkim komunikacie, wzrost "opłaty za grób" spowodowana jest wzrostem opłat ponoszonych w związku z utrzymaniem nekropolii.

Wzrost "opłaty za grób" na cmentarzu parafialnym w Śremie

Opłata prolongacyjna, czy też tzw. opłata za grób to należność, jaką uiszczamy za miejsce pochówku na cmentarzu. Administrator cmentarza parafialnego przy ul. Cmentarnej w Śremie, czyli parafia pw. NMP Wniebowziętej zdecydowała się w ostatnim czasie na podniesienie tej opłaty, a wszystkiemu winne są coraz większe rachunki związane z bieżącym utrzymaniem cmentarza.

W związku ze wzrostem opłat (m.in. woda, wywóz śmieci) zmienia się stawka prolongaty grobu. Stawka ta jest na 20 lat i wynosi 600 zł za grób pojedynczy [po przeliczeniu to 30 zł na rok - przyp red.]

- czytamy w komunikacie parafii, która jednocześnie przypomina o liście grobów do likwidacji, czyli tych, które po upływie 20 lat nie zostały opłacone.

Lista grobów nieopłaconych - warto tam zaglądać

Opłata prolongacyjna uiszczana jest na 20 lat, czyli na długi okres czasu. Często opiekunowie grobów zapominają o jej przedłużeniu, a to niestety może zakończyć się likwidacją grobu. Warto zatem, jeśli nie skontaktować się z administratorem cmentarza, to przynajmniej sprawdzić, czy publikuje on listę grobów do likwidacji.

Taka lista funkcjonuje w parafii pw. NMP Wniebowziętej w Śremie. Znajdują się w niej informacje m.in. dotyczące osoby pochowanej w danym grobie, numer grobu, rok, w którym upłynął termin ważności opłaty oraz ilość miejsc w danym grobie.

Na liście grobów do likwidacji znajdujących się na cmentarzu parafialnym w Śremie są groby, których prolongata minęła "tyle co", ale również i takie, które nie są opłacone od wielu lat, a nawet dekad.

Groby uratowane przed likwidacją

W tym miejscu warto wspomnieć, że na liście grobów do likwidacji - o czym już pisaliśmy na naszych łamach - znalazły się również groby zasłużonych dla miasta osób. Mowa tu o Feliksie Sałacińskim, człowieku, który jest twórcą pierwszego śremskiego muzeum w mieście, które początkowo mieściło się przy ul. Poznańskiej oraz Czesława Dutkiewicza, pierwszego polskiego Burmistrza Śremu. W obu przypadkach groby udało się ocalić. Miejsce pochówku Feliksa Sałacińskiego opłaciła rodzina, a Czesława Dutkiewicza - Muzeum Śremskie.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto