Wzrost "opłaty za grób" na cmentarzu parafialnym w Śremie. Brak opłaty może spowodować likwidację grobu. Sprawdź listę grobów do likwidacji

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Wzrost "opłaty za grób" na cmentarzu parafialnym w Śremie. Brak opłaty może spowodować likwidację grobu. Sprawdź listę grobów do likwidacji
Wzrost "opłaty za grób" na cmentarzu parafialnym w Śremie. Brak opłaty może spowodować likwidację grobu. Sprawdź listę grobów do likwidacji arch.red./Dominika Górna
Udostępnij:
Na cmentarzu parafialnym w Śremie administrator zdecydował się na podniesienie stawki za prolongatę grobu. Jak informuje w krótkim komunikacie, wzrost "opłaty za grób" spowodowana jest wzrostem opłat ponoszonych w związku z utrzymaniem nekropolii.

Wzrost "opłaty za grób" na cmentarzu parafialnym w Śremie

Opłata prolongacyjna, czy też tzw. opłata za grób to należność, jaką uiszczamy za miejsce pochówku na cmentarzu. Administrator cmentarza parafialnego przy ul. Cmentarnej w Śremie, czyli parafia pw. NMP Wniebowziętej zdecydowała się w ostatnim czasie na podniesienie tej opłaty, a wszystkiemu winne są coraz większe rachunki związane z bieżącym utrzymaniem cmentarza.

W związku ze wzrostem opłat (m.in. woda, wywóz śmieci) zmienia się stawka prolongaty grobu. Stawka ta jest na 20 lat i wynosi 600 zł za grób pojedynczy [po przeliczeniu to 30 zł na rok - przyp red.]

- czytamy w komunikacie parafii, która jednocześnie przypomina o liście grobów do likwidacji, czyli tych, które po upływie 20 lat nie zostały opłacone.

Lista grobów nieopłaconych - warto tam zaglądać

Opłata prolongacyjna uiszczana jest na 20 lat, czyli na długi okres czasu. Często opiekunowie grobów zapominają o jej przedłużeniu, a to niestety może zakończyć się likwidacją grobu. Warto zatem, jeśli nie skontaktować się z administratorem cmentarza, to przynajmniej sprawdzić, czy publikuje on listę grobów do likwidacji.

Taka lista funkcjonuje w parafii pw. NMP Wniebowziętej w Śremie. Znajdują się w niej informacje m.in. dotyczące osoby pochowanej w danym grobie, numer grobu, rok, w którym upłynął termin ważności opłaty oraz ilość miejsc w danym grobie.

Na liście grobów do likwidacji znajdujących się na cmentarzu parafialnym w Śremie są groby, których prolongata minęła "tyle co", ale również i takie, które nie są opłacone od wielu lat, a nawet dekad.

Groby uratowane przed likwidacją

W tym miejscu warto wspomnieć, że na liście grobów do likwidacji - o czym już pisaliśmy na naszych łamach - znalazły się również groby zasłużonych dla miasta osób. Mowa tu o Feliksie Sałacińskim, człowieku, który jest twórcą pierwszego śremskiego muzeum w mieście, które początkowo mieściło się przy ul. Poznańskiej oraz Czesława Dutkiewicza, pierwszego polskiego Burmistrza Śremu. W obu przypadkach groby udało się ocalić. Miejsce pochówku Feliksa Sałacińskiego opłaciła rodzina, a Czesława Dutkiewicza - Muzeum Śremskie.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie