Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaśmiecanie lasów - temat powracający jak bumerang

Jakub Cybichowski
Jakub Cybichowski
Zaśmiecanie lasów - temat powracający jak bumerang
Zaśmiecanie lasów - temat powracający jak bumerang Jakub Cybichowski
Informacje o zaśmiecaniu lasów docierają do nas co jakiś czas, a problem śmieci w niedozwolonych miejscach powraca regularnie niczym bumerang.

Porzucone śmieci w zaniemyskim lesie

Zaśmiecanie lasów oraz nielegalne wysypiska śmieci są to tematy, które nieustannie się powtarzają. Tym razem zostaliśmy poinformowani przez mieszkańców o śmieciach znajdujących się w niedozwolonym miejscu - w lesie w Zaniemyślu przy ul. Czarneckiej.

Nieopodal skrzyżowania z ulicą Wrzosową pozostawiono worek z odpadami zmieszanymi. Pomimo widniejących ostrzeżeń o zakazie wyrzucania śmieci oraz terenie monitorowanym, sprawca nie zawahał się przed dokonaniem niecnego czynu. Z podobnymi sytuacjami można się spotkać również w innych miejscach, jak np. lasy zlokalizowane na terenie leśnictwa Mechlin (gmina Śrem) przy drodze wojewódzkiej 432. Śmiecenie to jednak nie tylko domena lasów. W tym roku pisaliśmy również m.in. o podrzuconych śmieciach w Lucinach w pobliżu tamtejszej kaplicy. Do zdarzenia doszło w okolicy Wielkanocy. Mieszkańcy nie kryli swojego oburzenia, szczególnie że nie było to jeden worek z odpadami a cała hałda odpadów.

Zaśmiecanie lasów - temat powracający jak bumerang
Zaśmiecanie lasów - temat powracający jak bumerangJakub Cybichowski

Czy można przeciwdziałać zaśmiecaniu lasów?

Dbanie o środowisko jest szczególnie ważną kwestią i warto się zastanowić, w jaki sposób rozwiązać nieustannie powracający problem. Niestety nie ma prostej recepty na to, jak pozbyć się śmieci w lasach. Być może warto zainwestować w sprzęt taki jak fotopułapki, które uwieczniłyby osoby zaśmiecające lasy. Wymierzone kary za zaśmiecanie mogłyby wówczas być realnym odstraszaczem od tego typu działań.

Zaśmiecanie lasów i innych miejsc, jak twierdzą nasi Czytelnicy, powinno być nagłaśniane i piętnowane, ponieważ środowisko naturalne oraz jego czystość jest wspólną sprawą dla wszystkich. Stan środowiska ma bowiem istotne znaczenie dla naszego zdrowia oraz jakości codziennego życia.

Ile czasu trwa rozkład odpadów?

Poszczególne odpady potrzebują bardzo dużo czasu, aby rozłożyć się w środowisku naturalnym. Według danych zaprezentowanych przez stronę internetową Systemu Gospodarki Odpadami Komunalnymi: bioodpady - ok. 2-5 tygodni, papier - ok. 6 miesięcy, guma do żucia, niedopałek papierosa - ok. 5 lat, puszki aluminiowe lub stalowe - ok. 50-100 lat, reklamówka foliowa - ok. 300 lat, plastik - ok. 100-1000 lat. Natomiast szkło nie ulega wcale biodegradacji.

ZOBACZ TAKŻE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto