Zawodniczki SP6 na podium Finału Mistrzostw Wielkopolski Igrzysk Dzieci SZS w siatkarskich "czwórkach"

Krzysztof Ratajczak
Drużyna siatkarska Szkoły Podstawowej nr 6 ze Śremu po wygranej w Finale Rejonu Igrzysk Dzieci Piłki Siatkowej „czwórek” awansowała do finału Wielkopolski.

Zawody te rozegrane zostały w czwartek 4 kwietnia w Kostrzynie, a do finałowej rywalizacji awansowało osiem najlepszych zespołów z Wielkopolski: SP18 Kalisz, SP1 Koło, SP1 Kostrzyn, SP2 Piła, SP 15 Poznań, SP3 Rogoźno, SP Śmigiel, SP6 Śrem.

Po uroczystym otwarciu rozgrywek oraz odprawie technicznej odbyło się oficjalne losowanie grup. Zespół SP6 trafił do grupy z drużynami ze Śmigla, Kalisza i Koła.

Tak jak miało to miejsce w poprzednich etapach rozgrywek, w fazie grupowej obowiązywał system “każdy z każdym”. Grano dwa sety do 25 punktów, a w przypadku remisu tie break do 15 punktów.
Każdy zespół składał się z dziesięciu zawodników, a w pierwszym secie grała pierwsza “czwórka” i jedna zawodniczka rezerwowa, a drugiego seta druga “czwórka” i jedna rezerwowa.

Po pierwszej rundzie eliminacyjnej drużyna ze Śremu z zaledwie jedną porażką z zawodniczkami ze Śmigla zajęła drugie miejsce w swojej grupie, co dało im szansę na rozegranie meczu systemem „krzyżowym” ze zwycięzcą z grupy A i walkę o pierwsze miejsce w turnieju.

W meczu dziewczęta z SP 6 zagrały z SP Poznań. W pierwszym secie po dużych emocjach w samej końcówce to rywalki zdołały zdobyć punkty na wagę wygranej. W drugim secie ponownie to drużyna z Poznania była lepsza i wygrała rywalizację 2:0.

Pomimo porażki, drużyna ze Śremu miała jeszcze szansę na zajęcie trzeciego miejsca na podium. W meczu o brązowy medal spotkały się z drużyną gospodarzy. W pierwszym secie to rywalki, przy dużym wsparciu miejscowych kibiców wygrały minimalnie 25:23. Drugi set w wykonaniu SP6 był już lepszy i zespół go wygrał, doprowadzając do tie breaku, w którym to dziewczęta ze Śremu były lepsze i wygrały 15:13.

Skład zespołu SP 6 Śrem : 1 . „czwórka” Oliwia Jankowiak, Pola Krajczyńska, Nadia Litke, Martyna Starkiewicz, Nastazja Zwolan ; 2. „czwórka” Aleksandra Czubanowska, Zuzanna Joachimiak, Natalia Karczewska, Agata Matecka, Marcelina Walewska.

- Trochę szkoda, że nie udało się osiągnąć mistrzostwa, choć szanse były na wyższy wynik. Pierwszy mecz ze Śmiglem był meczem trochę oddanym przez własne błędy, a nie wynikiem mocnej gry przeciwniczek. Mimo małego niedosytu cieszę się z uzyskanego wyniku. Jest to wielki sukces naszych siatkarek. Muszę zaznaczyć, że już zdobycie mistrzostwa rejonu zawsze było i jest bardzo trudne. Mamy tu bardzo mocne zespoły siatkarskie z rejonów: Środy, Wrześni, Jarocina, i Poznania- wschód. Dlatego, po tak ciężkich bojach, zwycięstwo i sukces smakuje najbardziej - podsumowała postawę drużyny Ilona Chmiel.

Przed dziewczętami jeszcze Finał ENEA CUP Akademii Sportu i Finał Mistrzostw Wielkopolski KINDER + SPORT WZPS na początku czerwca.

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0