Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kulturalny wieczór w Muzeum Śremskim. Negatywy na szkle i kolędowanie trzech pokoleń to pomysł na niedzielne popołudnie

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Niedziela 14 stycznia w Muzeum Śremskim to podglądanie przeszłości dzięki zdjęciom wykonanym przez Jana Idaszewskiego oraz wspólne kolędowanie trzech pokoleń śremian. To popołudnie w Muzeum Śremskim śmiało można uznać za udane!

Wernisaż wystawy zdjęć z lat 20. i 30. XX wieku w Muzeum Śremskim

Śrem to miasto, które ma nie tylko długą i bogatą historię, ale ma również szczęście do ludzi. Najlepiej o tym świadczy najnowsza wystawa w Muzeum Śremskim, która składa się z obrazów, które zostały zatrzymane na szkle.

Około 30 lat temu rodzina Jana Idaszewskiego, młodego człowieka ze Śremu z wielką pasją do fotografii, przekazała Muzeum Śremskiemu szczególną rzecz, a mianowicie negatywy zdjęć wykonane właśnie na szkle. Zdjęcia wykonano w latach 20 i 30. XX wieku i pokazują one świat, którego już nie ma. Widać tam bliskich Jana Idaszewskiego, jego kolegów ze śremskiego Gimnazjum, widać wspomnienie wypraw własnoręcznie budowanymi łodziami do Gdańska czy do Warszawy.

Kulturalny wieczór w Muzeum Śremskim
Negatywy na szkle i kolędowanie trzech pokoleń to pomysł na niedziele popołudnieKatarzyna Baksalary

Warto przyjść i samemu dobrze przyjrzeć się tym zdjęciom, które dzięki Cyfrowemu Repozytorium Lokalnemu Cyryl z Poznania udało się przenieść ze szklanych negatywów na papier. Wystawę można oglądać niemal do końca lutego.

Wernisaż wystawy odbył się w niedzielę 14 stycznia, a wśród obecnych byli potomkowie Jana Idaszewskiego, który niestety zginął w Katyniu w wieku zaledwie 29 lat.

Drugą część wieczoru poświęcono kolędowaniu trzech pokoleń śremian

Niedzielny wieczór w Muzeum Śremskim, to nie tylko spojrzenie w przeszłość, ale i łączenie pokoleń dzięki wspólnemu kolędowaniu, które ma swoje długie tradycje w Śremie. Tym razem na muzealnej scenie stanęły trzy pokolenia śremian - członkowie Chóru Moniuszko, nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 5 w Śremie oraz absolwenci i uczniowie tej szkoły.

Kulturalny wieczór w Muzeum Śremskim
Negatywy na szkle i kolędowanie trzech pokoleń to pomysł na niedziele popołudnieKatarzyna Baksalary

Nie zapomnijmy również, że uczestnikami koncertu byli również słuchacze na widowni, którzy również aktywnie kolędowali wraz z artystami na scenie.

Podczas niedzielnego kolędowania usłyszeć można było najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Wśród nich nie mogło zabraknąć "Cichej Nocy" czy "Bóg się rodzi".

Kulturalny wieczór w Muzeum Śremskim
Negatywy na szkle i kolędowanie trzech pokoleń to pomysł na niedziele popołudnieKatarzyna Baksalary

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto