Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele będą mieli potrącone wyrównania? Jest apel ZNP w tej sprawie

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Część nauczycieli w związku z nieosiągnięciem minimalnej krajowej otrzymali tzw. dodatek wyrównawczy. Pojawiły się głosy, że w momencie wejścia w życie podwyżek, wyrównanie to zostanie potrącone.
Część nauczycieli w związku z nieosiągnięciem minimalnej krajowej otrzymali tzw. dodatek wyrównawczy. Pojawiły się głosy, że w momencie wejścia w życie podwyżek, wyrównanie to zostanie potrącone. 123 RF/ zdjęcie seryjne
Nauczyciele, którzy nie osiągnęli minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce, otrzymali wyrównanie do pensji z tytułu niższego uposażenia, ponieważ tak przewidują przepisy. Wszystkich nauczycieli obowiązują podwyżki od 1 stycznia 2024, które jednak będą na kontach w marcu lub kwietniu – zgodnie z zapowiedziami MEN. Pojawiają się informacje, że wypłacane dodatki wyrównawcze miałyby zostać potrącone z wynagrodzenia nauczyciela wraz z pojawieniem się tegorocznych podwyżek.

Spis treści

Potrącenie wyrównań z pensji nauczyciela?

Od 1 stycznia 2024 roku minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce wynosi 4242 zł. Część nauczycieli nie osiągała tej kwoty. Przypomnijmy, że zgodnie z poprzednim rozporządzeniem płacowym minimalne wynagrodzenia nauczyciela z wykształceniem wyższym (tytuł magistra) i przygotowaniem pedagogicznym wynosiło: 4550 zł brutto (nauczyciel dyplomowany), 3890 zł brutto (nauczyciel mianowany), 3690 zł brutto (nauczyciel początkujący).

W związku z tym, że nowe rozporządzenie płacowe zostało podpisane 20 lutego 2024 roku, dotychczas nauczyciele otrzymywali pensje zgodnie ze starymi stawkami. MEN zapowiedziało, że nauczyciele otrzymają wyrównania, które zagwarantują im podwyżki od 1 stycznia 2024.

W międzyczasie jednak nauczycielom, którzy nie osiągnęli minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce obowiązującego w 2024 roku, wypłacono tzw. dodatki wyrównawcze, które zapewniały im „dociągnięcie” do minimalnej krajowej. W związku z tym, że niebawem na konta nauczycieli trafią wyrównania, będące wynikiem wprowadzenia 30- i 33-procentowych podwyżek dla nauczycieli, ze strony niektórych samorządów – jak podaje ZNP – zaczęły pojawiać się informacje dotyczące potrącenia tzw. dodatków wyrównawczych w momencie wejścia w życie zapowiadanego przez rząd wzrostu pensji nauczyciela.

Trwa głosowanie...

Co uważasz na temat podwyżek dla nauczycieli?

Wyrównania pensji należą się nauczycielom – stanowisko ZNP

Problem potrącenia wyrównań dotyczy więc tylko tych nauczycieli, którzy nie osiągnęli minimalnej krajowej, w związku z czym otrzymali tzw. dodatek wyrównawczy. Związek Nauczycielstwa Polskiego alarmuje, że w związku z podwyżkami dla nauczycieli, które wchodzą w życie z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 roku, pensje nauczycieli, którzy otrzymali dodatek wyrównawczy, mogą zostać zmniejszone o wysokość tego dodatku.

Związek zawodowy sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu. ZNP przedstawiło także „opinię w sprawie potrącania wyrównań wypłaconych w związku z nieosiąganiem przez nauczycieli stawek minimalnego wynagrodzenia w kontekście następczej podwyżki wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli”. Zgodnie z podanymi przez prawnika Krzysztofa Lisowskiego wyjaśnieniami, kwota ta może być potrącona z pensji nauczyciela jedynie za zgodą wyrażoną przez pracownika na piśmie.

– Brak zgody pracownika na potrącenie „innych należności” powoduje wystąpienie skutecznie prawnej przeszkody dokonania przez pracodawcę takiego potrącenia. W takiej sytuacji pracodawca może dochodzić swego żądania tylko przed sądem, który dokona oceny czy w sprawie występuje podstawa do uznania wypłaty dodatku wyrównawczego jako świadczenia nienależnego – czytamy w komunikacie opracowanym przez prawnika i opublikowanym na stronie ZNP.

Zapytaliśmy Ministerstwo Edukacji Narodowej o stanowisko w sprawie potrącenia dodatków wyrównawczych nauczycielom, w momencie wejścia w życie podwyżek, jednak do momentu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Minister edukacji zapewniła jednak, że podwyżki dla nauczycieli wraz z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 roku mają pojawić się na kontach w marcu, a w niektórych (niezależnych od rządu) przypadkach w kwietniu, jak podała.

Praca w godzinach ponadwymiarowych nie jako składnik pensji

Związek Nauczycielstwa Polskiego przypomniał również, że w styczniu 2024 roku wystąpił do minister pracy z wnioskiem znowelizowania ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, by wśród składników wynagrodzenia niezaliczanych do płacy minimalnej zostało uwzględnione wynagrodzenie z tytułu pracy w godzinach ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw. Przypomnijmy, że był to też jeden z postulatów związków zawodowych przedstawionych na spotkaniu z MEN, które odbyło się 8 lutego 2024 roku.

– Obecnie nauczyciele wykonujący dodatkową pracę w ramach godzin ponadwymiarowych i/lub doraźnych zastępstw, mają zdecydowanie gorszą sytuację prawną w zakresie prawa do wyrównania w porównaniu do tej samej grupy nauczycieli, którzy nie realizują zajęć w ramach godzin ponadwymiarowych i/lub doraźnych zastępstw – argumentuje ZNP.

Źródło: ZNP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nauczyciele będą mieli potrącone wyrównania? Jest apel ZNP w tej sprawie - Strefa Edukacji

Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto