MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs wiedzy o Witoldzie Pileckim w śremskim Ekonomie. W zmaganiach rywalizowali uczniowie szkół podstawowych [film, zdjęcia]

Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
Wideo
od 7 lat
W Zespole Szkół Ekonomicznych im. Cyryla Ratajskiego w Śremie pielęgnują pamięć o Witoldzie Pileckim. We wtorek 9 kwietnia zorganizowano kolejny konkurs wiedzy o rotmistrzu Pileckim. Uczniowie śremskich szkół podstawowych musieli się zmierzyć z kilkoma konkursowymi zadaniami.

W śremskim Ekonomie pielęgnują pamięć o rotmistrzu Pileckim

Witold Pilecki to m.in. rotmistrz Kawalerii Wojska Polskiego, który walczył w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Był jednym ze współzałożycieli Tajnej Armii Polskiej i Żołnierzem Armii Krajowej. Po aresztowaniu przez Gestapo w 1940 i trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

W śremskim Zespole Szkół Ekonomicznych im. Cyryla Ratajskiego konkurs wiedzy o rotmistrzu Pileckim ma kilkuletnią tradycję. Do rywalizacji przystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. Piotra Wawrzyniaka, Szkoły Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich oraz Szkoły Podstawowej nr 6 im. Braci Barskich.

Szczegóły w materiale filmowym!

od 7 lat

Absolwentka ZSE w Śremie opowiedziała młodzieży o życiu Witolda Pileckiego

Zanim uczniowie przystąpili do konkursowych zadań, wysłuchali prelekcji dotyczącej rotmistrza Witolda Pileckiego. O tej wybitnej postaci i ciekawostkach z jego życia opowiedziała Dominika Sobczyk z Muzeum Dom Rodziny Pileckich, które znajduje się w miejscowości Ostrów Mazowiecka. Warto wspomnieć, że prelegentka to absolwentka śremskiego Ekonoma.

Witold Pilecki jest dla mnie wartościową postacią ze względu na różnorodność jego życia. Możemy czerpać z jego doświadczeń zarówno harcerskich jak i ułańskich. Jego niesamowita odwaga oraz dzielność w okresie wojny i okupacji, oraz to, co działo się jego w życiu po wojnie, jego różnorodność życiowa sprawia, że każdy z nas może wziąć coś dla siebie

- powiedziała w rozmowie z dziennikarzami.

Konkurs wiedzy o Witoldzie Pileckim w śremskim Ekonomie. W zmaganiach rywalizowali uczniowie szkół podstawowych [film, zdjęcia]
Tomasz Barylski

Dwie części konkursu wiedzy o rotmistrzu Pileckim

Wtorkowy konkurs był podzielony na dwie części. Najpierw młodzież musiała zredagować list do Witolda Pileckiego w imieniu dzisiejszych młodych ludzi. List musiał zawierać opinię na temat postawy i działań rotmistrza, a także odwoływać się do trzech wybranych epizodów z jego życia.

Konkurs wiedzy o Witoldzie Pileckim w śremskim Ekonomie. W zmaganiach rywalizowali uczniowie szkół podstawowych [film, zdjęcia]
Tomasz Barylski

W drugiej części uczestnicy musieli się zmierzyć z czterema zadaniami. Polegały one na rozwiązaniu szyfrów harcerskich, ułożeniu rozsypanki zawierającej wydarzenia z życia Pileckiego (w kolejności chronologicznej przyp.), podnoszeniu tabliczek i ułożeniu haseł z literek znajdujących się na specjalnych kostkach.

Laureaci tegorocznego konkursu wiedzy o Witoldzie Pileckim

  1. Pola Poznańska, Olena Kościółek (SP nr 6 w Śremie),
  2. Marta Dopierała, Patryk Jurga (SP nr 6 w Śremie),
  3. Katarzyna Nowaczyk, Maja Fujak (SP nr 6 w Śremie).

Zobacz również na srem.naszemiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto