Śrem: radni zdecydowali o wzroście opłat za wywóz odpadów na terenie gminy. Ceny poszły w górę o sto procent i więcej

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
fot. unsplash.com
Radni gminy Śrem podczas poniedziałkowej (31 sierpnia) sesji rady miejskiej podjęli decyzję. Od 1 października ceny za wywóz odpadów pójdą w ostro górę. Temat podwyżek poruszaliśmy już na naszych łamach, wówczas wzbudził on wiele kontrowersji.

Temat wywozu odpadów, ich segregacji oraz opłat od dawna wzbudza wiele kontrowersji. Dotychczasowe podwyżki na terenie gminy Śrem były dokuczliwe dla mieszkańców, jednak nie okazały się tak drastyczne jak w innych częściach kraju. Okazuje się jednak, że ceny się zmienią i to sporo. Jeśli śremscy radni podejmą taką decyzję, to już od 1 października za odpady mieszkańcy gminy zapłacą:

  • 36 zł/osobę w miejscowościach: Śrem, Mechlin, Nochowo, Psarskie, Pysząca i Zbrudzewo (dotychczas: 18zł/osobę);
  • 31 zł/osobę w miejscowościach: Binkowo, Borgowo, Bodzyniewo, Błociszewo, Dalewo, Dobczyn, Dąbrowa, Mateuszewo, Gaj, Góra, Grodzewo, Grzymysław, Kadzewo, Marszewo, Kaleje, Krzyżanowo, Pucołowo, Kawcze, Luciny, Tesiny, Łęg, Marianowo, Mórka, Jeleńczewo, Niesłabin, Olsza, Bystrzek, Ostrowo, Orkowo, Pełczyn, Nochówko, Sosnowiec, Szymanowo, Wirginowo i Wyrzeka (dotychczas: 13 zł/osobę);

Konferencja w sprawie opłat za śmieci przed sesją rady

Sesja śremskiej rady miejskiej rozpoczęła się punktualnie o godz. 13.00. Zanim jednak radni przeszli do sali Muzeum Śremskiego przed budynkiem odbyła się konferencja prasowa radnych opozycyjnych do burmistrza Adama Lewandowskiego.

Radni podczas konferencji wyrazili swój stanowczy sprzeciw wobec planowanego podniesienia opłat za wywóz odpadów.

Według radnych powodem wzrostu cen jest m.in. zaniechanie urealnienia opłat w latach poprzednich oraz niewłaściwe monitorowanie bieżących kosztów zagospodarowania odpadów komunalnych w gminie Śrem.

W październiku 2019 roku byliśmy zapewniani, że przyjmowane wówczas stawki opłat 18 i 13 zł od osoby w pełni zbilansują koszty funkcjonowania systemu zagospodarowania odpadów komunalnych w 2020 roku - informują radni KWW Piotra Mulkowskiego.

Nie oznacza to jednak, że radni opozycyjni nie obserwują zmian kosztów, jakie się pojawiają w ostatnim czasie (m.in. wzrost opłat w punkcie odbioru odpadów w ZGO Jarocin - Witaszyczki). W związku z tym radni poinformowali, że są w stanie zaakceptować wzrost opłat, ale najwyżej o 30 proc. aktualnych opłat.

Podwyżki to efekt wzrostu innych kosztów w systemie gospodarki odpadami

Wracając jednak do sesji, kwestie związane z planowanymi podwyżkami wyjaśniał radnym Robert Mielcarek, naczelnik Pionu Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej. Przedstawił on zebranym w sali Muzeum Śremskiego m.in. te miejsca, gdzie wzrosły koszty zagospodarowania odpadów. Są to np. wzrost opłaty marszałkowskiej oraz odbioru niektórych frakcji (wcześniej to gmina otrzymywała pieniądze ze przekazanie wysegregowanych odpadów, a obecnie stała się ona płatnikiem, gdyż za odbiór odpadów - nawet wysegregowanych frakcji - naliczane są opłaty).

Wiele elementów dynamicznie ulega zmianie w ciągu roku - przekazywał Robert Mielcarek.

Nie wszystkie argumenty jednak przekonywały radnych do zagłosowania za podniesieniem opłat w planowanej formie. Głównie wskazywano na problemy z weryfikacją, kto opłaty za wywóz odpadów uiszcza, a kto nie i w jaki sposób segregacja jest prowadzona (problem pojawia się m.in. w tych częściach gminy, gdzie znajduje się zwarta zabudowa wielolokalowa).

Radni wskazywali również, że wielu mieszkańców odczuwa planowane podwyżki jak karę. W tej sprawie głos zabrał podczas sesji radny Marek Basaj, który podkreślał, że ci mieszkańcy, którzy pilnują w swoich domach segregacji odpadów, takim wzrostem opłat zostają w jakiejś formie poszkodowani.

Podwójne głosowanie nad ceną śmieci w gminie Śrem

Ostatecznie po długiej dyskusji nad planowanymi podwyżkami przed głosowaniem nad przyjęciem uchwały przystąpiono do głosowania nad wnioskiem złożonym przez opozycję, który zmniejszał planowaną podwyżkę opłat w następujący sposób:

  • kwotę 36 zł na kwotę 23,50 zł (miejscowości: Śrem, Mechlin, Nochowo, Psarskie, Pysząca i Zbrudzewo);
  • kwotę 31 zł na kwotę 17 zł (miejscowości: Binkowo, Borgowo, Bodzyniewo, Błociszewo, Dalewo, Dobczyn, Dąbrowa, Mateuszewo, Gaj, Góra, Grodzewo, Grzymysław, Kadzewo, Marszewo, Kaleje, Krzyżanowo, Pucołowo, Kawcze, Luciny, Tesiny, Łęg, Marianowo, Mórka, Jeleńczewo, Niesłabin, Olsza, Bystrzek, Ostrowo, Orkowo, Pełczyn, Nochówko, Sosnowiec, Szymanowo, Wirginowo i Wyrzeka);
  • kwotę 72 zł na kwotę 47 zł (kara za brak segregacji - miejscowości: Śrem, Mechlin, Nochowo, Psarskie, Pysząca i Zbrudzewo) ;
  • kwotę 62 zł na kwotę 34 zł (kara za brak segregacji - miejscowości: Binkowo, Borgowo, Bodzyniewo, Błociszewo, Dalewo, Dobczyn, Dąbrowa, Mateuszewo, Gaj, Góra, Grodzewo, Grzymysław, Kadzewo, Marszewo, Kaleje, Krzyżanowo, Pucołowo, Kawcze, Luciny, Tesiny, Łęg, Marianowo, Mórka, Jeleńczewo, Niesłabin, Olsza, Bystrzek, Ostrowo, Orkowo, Pełczyn, Nochówko, Sosnowiec, Szymanowo, Wirginowo i Wyrzeka).

Wniosek jednak został odrzucony. Przeciw głosowało 11 radnych, za głosowało 10 radnych. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Natomiast w głosowaniu w sprawie uchwały podnoszącej opłaty za odbiór odpadów komunalnych na terenie gminy Śrem według propozycji urzędu miejskiego głosy rozłożyły się następująco: za głosowało 11 radnych, przeciw 10 radnych, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Głosowanie to, przesądziło zatem o fakcie, że od 1 października w gminie Śrem za odbiór śmieci mieszkańcy zapłacą przynajmniej jeszcze raz tyle, co dotychczas.

Zobacz też:

Śremska Dycha - przypominamy, że to już za chwilę. Wystartuj...

Zdjęcie ślubne Wojciecha i Salomei Grocholskich, 1924 r.

Bohater wojenny z Brodnicy. Historia zapomnianego Wojciecha ...

Rajd rowerowy ze Śremskim Sportem. Cel podróży - Mosina

Rajd rowerowy ze Śremskim Sportem. Cel podróży - Mosina

Podatek od psa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie