Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śrem: ratownik medyczny Michał Chudziński ostrzega przed upałami [ROZMOWA]

Krystian Lurka
Śrem: ratownik Michał Chudziński ostrzega przed upałami [ROZMOWA]
Śrem: ratownik Michał Chudziński ostrzega przed upałami [ROZMOWA] fot. Michał Jędrkowiak
Rozmowa z Michałem Chudzińskim, ratownikiem medycznym ze Śremu, o tym kto i dlaczego powinien unikać słońca w południe i o tym, czym jest udar.

Prognozy pogody na najbliższe dni mówią, że zaczyna się czas, kiedy słupek rtęci w termometrze coraz częściej będzie przekraczał 30 stopni Celsjusza, a słońce w zenicie może doskwierać i być uciążliwe. Czy w tym "sezonie" Pana karetka musiała wyjeżdżać do osób, które wymagały pomocy, bo upał dał im się we znaki?
Tak, podczas procesji Bożego Ciała nasz zespół interweniował trzy razy. Pomagałem młodej kobiecie w ciąży i dwóm starszym osobom. Nie było to nic poważnego. Okazało się, że to tylko zasłabnięcia. Sprawa skończyła się na nerwach i chwilowym zamieszaniu. Powtarzamy to wiele razy, aż do znudzenia, że upały mogą być niebezpieczne i trzeba na nie uważać. Szczególnie osoby, które znajdują się w grupie zagrożonych.

Dla kogo upał jest najbardziej niebezpieczny?
Czwartkowe wezwania kartki dobrze to odzwierciedlają. Zagrożone są osoby starsze, kobiety w ciąży, a poza tym dzieci i chorzy z problemami sercowymi, cierpiące na cukrzycę i otyli. Takie osoby muszą wyjątkowo uważać na wysoką temperaturę i palące słońce.

A jak nie będą uważać?
Możliwy jest udar cieplny. To reakcja organizmu, która pojawia się po dłuższym działaniu wysokiej temperatury na organizm, wysokiej wilgotności i brakiem lub bardzo małym ruchem powietrza. Wtedy temperatura ciała staje się tak wysoka, że organizm nie jest w stanie samodzielnie jej obniżyć. W skrajnych przypadkach ktoś, kto ma udar, może umrzeć.

Jakie są pierwsze objawy udaru?
Zasłabnięcie lub omdlenie, zawroty głowy, szybsze tętno i blada skóra.

Co zrobić z osobą, która ma takie symptomy?
Poszkodowanego jak najszybciej trzeba przenieść lub zaprowadzić w chłodne i zacienione miejsce, a na głowę i klatkę piersiową położyć zimne okłady. Kiedy to nie pomaga i stan "osoby przegrzanej" nie poprawia się, konieczne jest wezwania pogotowia ratunkowego.

Co Pan zaleciłby takim osobom podczas gorących dni?
Wszystkim niezależnie od wieku sugeruję, żeby nosili nakrycia głowy, kiedy przebywają na zewnątrz. Starsze osoby i chorzy w ogóle nie powinni wychodzić na dwór w godzinach od 11 do 14, kiedy skwar jest największy oraz unikać wysiłku fizycznego.

Michał Chudziński to ratownik medyczny ze Śremu. Był nominowany w plebiscycie Głosu Wielkopolskiego Eskulap 2014 i zajął drugie miejsce w Wielkopolsce!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto