Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Śremu z wotum zaufania. Absolutoryjna sesja Rady Miejskiej w Śremie, ostatnia w tej kadencji

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Burmistrz Śremu z wotum zaufania. Trwa absolutoryjna sesja Rady Miejskiej w Śremie
Burmistrz Śremu z wotum zaufania. Trwa absolutoryjna sesja Rady Miejskiej w Śremie ilustracyjne/arch. red./Tomasz Barylski
W czwartek 22 czerwca odbywa się jedna z najważniejszych sesji Rady Miejskiej w Śremie, czyli ostatnia w tej kadencji samorządu sesja absolutoryjna. Radni głosowali nad wotum zaufania dla Burmistrza Śremu oraz nad udzieleniem mu absolutorium śremskiemu włodarzowi.

Śremscy radni głosowali nad wotum zaufania i nad absolutorium dla Burmistrza Śremu

W czwartek 22 czerwca Rada Miejska w Śremie po raz ostatni w tej kadencji zebrała się, aby głosować nad wotum zaufania oraz absolutorium dla Burmistrza Śremu, Adama Lewandowskiego.

Zanim rozpoczęto głosowanie, odbyło się przedstawienie raportu o stanie gminy oraz dyskusja nad przedstawionymi tam informacjami. W raporcie znalazły się informacje podsumowujące ubiegły rok, więc między innymi informacje dotyczące działalności burmistrza na przestrzeni 2022 roku, informacje na temat realizacji polityki gminy, programów, strategii uchwał Rady Miejskiej w Śremie i Budżetu Obywatelskiego. W raporcie znalazła się również informacja poświęcona działaniom podjętym w związku z wybuchem wojny w Ukrainie, która po pandemii w poprzednich latach, była kolejnym wyzwaniem nie tylko dla Polski jako takiej, ale również dla samorządów, które stanęły przed wieloma wyzwaniami związanymi m.in. z ulokowaniem osób docierających z Ukrainy oraz zapewnieniem im warunków do życia w gminie.

Śremscy radni z uwagami przed głosowaniem nad wotum zaufania

Po przedstawieniu informacji o stanie gminy przez burmistrza Lewandowskiego przyszedł moment na zabranie głosu przez radnych miejskich. Z tej możliwości skorzystał m.in. Tomasz Wojna i Piotr Mulkowski.

  • Jeśli chodzi o Tomasza Wojnę, który wypowiadał się w imieniu radnych z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, to nie ograniczył się on jedynie do posumowania 2022 roku, ale spojrzał na całą kadencję. Jednym z wniosków radnego było to, że mimo różnic i pewnych tarć, które pojawiały się na początku działalności obecnej śremskiej rady miejskiej, czas pokazał, że rada jest w stanie skutecznie współpracować i wypracowywać wspólne stanowisko, zwłaszcza w takich sytuacjach ja pandemia czy właśnie wybuch wojny za wschodnią granicą Polski.

    Tomasz Wojna nie uniknął jednak i wskazania tego, co zdaniem radnych Prawa i Sprawiedliwości nadal w gminie Śrem szwankuje i z jakimi kwestiami się nie zgadzają. Są to między innymi kwestie drogowe i komunikacji w mieście oraz kwestie nadal istniejących problemów z gospodarowaniem odpadów.

    Mimo uwag klub radnych PiS udzielił wotum zaufania dla Burmistrza Śremu.

  • Piotr Mukowski również zauważył w swojej wypowiedzi, to co udało się gminie Śrem poprawić, a chodziło m.in. o sieć ścieżek rowerowych. Oprócz plusów odnotowanych przez radnego, były i minusy. I tu radny wskazał między innymi, kwestie komunikacyjne i drogowe. Jak zauważył niestety jeśli chodzi o sprawy drogowe, to wciąż Śrem jest na etapie lat 90. minionego wieku, i zupełnie miasto nie nadąża za postępującym budownictwem mieszkaniowym i co za tym idzie wzrostem ruchu na drogach. Według radnego gmina powinna również ujednolicić kwestie przejazdów rowerowych na przejściach dla pieszych i albo ustanowić wszystkie przejścia przejazdami, lub zlikwidować te istniejące i tym samym wskazać rowerzystom jednoznacznie, że przed przekroczeniem jezdni muszą zejść z rowerów.

    Radny Mulkowski zauważył również, że w Śremie przejścia dla pieszych znajdują się zbyt blisko skrzyżowań, przez co w momencie przechodzenia pasami pieszego ruch jest szybko blokowany, przez kierowców, którzy przepuszczają pieszego.

Ostatecznie podczas głosowania nad wotum zaufania dla Burmistrza Śremu 14 radnych głosowało "za", dwóch "przeciw" (Piotr Mulkowski i Cezary Strzelec), trzech wstrzymało się od głosowania (Marek Basaj, Tomasz Jakuszek, Rafał Wachowiak). Nieobecni na sesji byli Artur Konon i Grzegorz Wiśniewski.

Co z absolutorium dla Burmistrza Śremu?

Po głosowaniu nad wotum zaufania przyszedł moment na przedstawienie sprawozdania na temat wykonania budżetu za 2022 rok oraz opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej na temat, która była pozytywna, bez uwag.

Jeśli chodzi o sprawozdanie, to radni głosowali następująco:

  • za - 18 radnych,
  • przeciw - brak głosów,
  • wstrzymuje się - jeden radny - Marek Basaj.
  • nieobecni podczas głosowania, to wspomniani już wcześniej Artur Konon i Grzegorz Wiśniewski.

Głosowanie nad absolutorium dla burmistrza Adama Lewandowskiego było kolejne i odbyło się niemal w samo południe. Tu głosy radny rozłożyły się podobnie do głosowania nad wotum zaufania, a mianowicie:

  • za - 14 radnych,
  • przeciw - trzech radnych - Marek Basaj, Piotr Mulkowski, Cezary Strzelec,
  • wstrzymuje się - dwóch radnych - Tomasz Jakuszek, Rafał Wachowiak,
  • nieobecni podczas głosowania - Artur Konon i Grzegorz Wiśniewski.

Jak podsumowała głosowanie radnych Katarzyna Sarnowska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Śremie, tym samym radni po raz 17 udzielili absolutorium Adamowi Lewandowskiemu, jako Burmistrzowi Śremu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto