Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śrem miastem od 770 lat. Z tej okazji uroczyście nadano sztandar gminie Śrem, który będzie obok herbu kolejnym symbolem miasta i mieszkańców

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Wideo
od 16 lat
Śrem, jedno z najstarszych polskich miast, obchodzi jubileusz 770-lecia lokacji. Rocznica ta była okazją do sprawienia wszystkim mieszkańcom gminy szczególnego prezentu, a mianowicie sztandaru, którego do tej pory Śrem nie posiadał. Uroczyste przekazanie sztandaru odbyło się w środę 14 czerwca podczas obchodów jubileuszu 770-lecia w Muzeum Śremskim.

Od 770 lat Śrem jest miastem. Lokację nadał mu książę Przemysł I

Śrem to miasto z długą historią i tradycją. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pojawiły się już XII wieku. Wspominano również w dokumentach o Śremie jako ważnym grodzie kasztelańskim, a więc spokojnie można stwierdzić, że już w tamtym czasie było to miejsce rozwinięte, gdzie tętniło życie. Jako miasto natomiast Śrem uzyskał lokację na lewym brzegu rzeki Warty w 1253 roku, którą nadał mu Przemysł I.

Od tamtej chwili, czyli od lokowania Śremu na prawie niemieckim minęło w tym roku 770 lat. Obok takiego jubileuszu nie można przejść obojętnie.

Obchody jubileuszu 770-lecia Śremu. Prezentem dla miasta sztandar gminy Śrem

Samorząd Śremu, aby uczcić tę rocznicę, przygotował szczególny prezent dla mieszkańców gminy, a jest nim sztandar, którego do tej pory, mimo blisko ośmiu wieków istnienia miasta, Śrem nie posiadał. Uroczystość nadania sztandaru gminie Śrem oraz jego przekazanie pocztowi sztandarowemu odbyło się w środę 14 czerwca w Muzeum Śremskim, gdzie przyjęto jednogłośnie stosowną uchwałę podczas uroczystej sesji śremskiej rady miejskiej.

Analizując historię naszego miasta i regionu, to ilość lat jest znacznie większa niż obchodzone dziś 770. Badania wykazały, że już w 986 roku z drzew z okolic Niesłabina rozpoczęto budować gród. Mało tego niewiele lat później szlakiem bursztynowym podążano z południa w kierunku północy, to pośrednim miejscem, gdzie obrabiano bursztyny, był Sosnowiec, który znajduje się niedaleko, zaledwie kilka kilometrów od Śremu. To świadczy o tym o tym że mamy za sobą ogromną kulturę budowaną przez te wszystkie lata

- zwrócił się do zebranych na sali Adam Lewandowski, burmistrz Śremu i przypomniał ważne dla miasta i jego mieszkańców momenty, które kształtowały Śrem na przestrzeni setek lat. Oprócz wydarzeń burmistrz przypomniał również ludzi, którzy przez wieki tworzyli i nadal, współcześnie, tworzą tożsamość Śremu i są jego ambasadorami nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

od 16 lat

Podczas obchodów 770-lecia nie zabrakło oczywiście gratulacji płynących od zaproszonych gości oraz szczególnych wyróżnień i uhonorowań. Wśród osób, które tego dnia do Śremu przybyły wspólnie świętować jubileusz obecni byli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Senator RP oraz Prezes Zarządu Związku Miast Polskich Zygmunt Frankiewicz, Wicestarosta Poznański Tomasz Łubiński, Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego dr Marian Król oraz Prezydent Unii Wielkopolan Paweł Leszek Klepka.

Śrem miastem od 770 lat. Z tej okazji uroczyście nadano gminie Śrem sztandar
Śrem miastem od 770 lat. Z tej okazji uroczyście nadano gminie Śrem sztandarKatarzyna Baksalary

Wystawa, którą warto zobaczyć przy okazji obchodów lokacji Śremu

Oprócz oficjalnej części obchodów jubileuszu 770-lecia Śremu związanych z nadaniem sztandaru gminie przygotowano również szczególną wystawę poświęconą Śremowi. Po pierwsze zaprezentowano dokumenty z Archiwum Państwowego i Muzeum Śremskiego mówiące właśnie o lokacji Śremu oraz prezentujące pieczęcie miejskie. Wystawa jest unikatową gratką i warto ją zobaczyć. W tym miejscu dodamy, że już w niedzielę 18 czerwca odbędzie się kuratorskie oprowadzanie po tej wystawie, warto więc zajrzeć i posłuchać o tych niezwykłych świadectwach istnienia Śremu.

Śrem miastem od 770 lat. Z tej okazji uroczyście nadano gminie Śrem sztandar
Śrem miastem od 770 lat. Z tej okazji uroczyście nadano gminie Śrem sztandarKatarzyna Baksalary

Dodamy jeszcze, że świętowanie jubileuszu 770-lecia lokacji Śremu uświetniła śremska orkiestra dęta Towarzystwa im. Mariana Zielińskiego, kompania reprezentacyjna śremskiej jednostki wojskowej, kompania Zespołu Szkół Technicznych w Śremie, liczne poczty i delegacje.

I na koniec podzielimy się jeszcze ciekawostką, a mianowicie Śrem to równolatek Poznania, jeśli chodzi o lokację miasta. Żartobliwie mówiąc, wciąż trwa spór, które z tych dwóch miast jest starsze, nieznana jest bowiem dzienna data lokacji Śremu i Poznania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto