Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śremskie Żyrafy rozdane! Wiemy, kto w tym roku otrzymał najwyższą z nich

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Śremskie Żyrafy rozdane! Wiemy, kto w tym roku otrzymał najwyższą z nich
Śremskie Żyrafy rozdane! Wiemy, kto w tym roku otrzymał najwyższą z nich Katarzyna Baksalary
Śremskie Żyrafy, to wyjątkowe wyróżnienia dla wyjątkowych osób. Jak co roku Burmistrz Śremu Adam Lewandowski wskazał siedem laureatów tego śremskiego wyróżnienia. Jednak to mieszkańcy gminy Śrem zdecydowali w głosowaniu, kto otrzymał najwyższą z nich. Zagadka, komu ona przypadła rozwiązała się podczas Gali Śremskich Żyraf, która odbyła się w Muzeum Śremskim we wtorek 24 stycznia.

Śremskie Żyrafy, wyjątkowe wyróżnienie dla nietuzinkowych osób

W tym roku Śremskie Żyrafy przyznawane są już od 2007 roku, czyli od 16 lat. Przez ten czas wręczono w sumie 77 tych statuetek, które trafiły do rąk śremian za rozmaite osiągnięcia indywidualne oraz działania podejmowane w grupach - tych bardziej i mniej formalnych.

Osobą, która wskazuje laureatów Śremskich Żyraf za dany rok, jest Burmistrz Śremu. To o czym jednak nie decyduje samorządowiec, to, to kto otrzyma najwyższą z nich. O tym w drodze głosowania decydują mieszkańcy gminy Śrem. W tym roku mieszkańcy gminy Śrem wybierali spośród siedmiu laureatów wskazanych za osiągnięcia z 2022 roku, a byli to:

  • Anna Matyja i Radosław Dukat - Śremchodzi
  • Jakub Tylman
  • Patryk Pieczyński
  • Magdalena Lange
  • Hubert Komorowski
  • KGW Wyrzeka
  • Michał Źyliński

Niektórzy zapytają, dlaczego żyrafy i dlaczego najważniejszą ze statuetek jest najwyższa z nich? Odpowiedź jest banalnie prosta żyrafy to najwyższe ze zwierząt, sięgają zatem najwyżej, tak jak mieszkańcy gminy Śrem, którzy osiągają sukcesy i zdobywają najwyższe laury.

Pierwsza gala Śremskich Żyraf od trzech lat

Zanim jednak rozwiązano zagadkę, kto w tym roku decyzją mieszkańców gminy Śrem zdobył najwyższą ze Śremskich Żyraf głos zabrali - Adam Lewandowski, burmistrz Śremu oraz Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

To już trzy lata jak się nie widzieliśmy w takiej formule. W minionym roku Żyrafy wręczaliśmy w sposób zdalny. To jednak nie ma takiego efektu jak codzienne spotkania, rozmowy, rozwiązywanie wspólnych problemów. Przez te trzy lata wiele się wydarzyło. Wszyscy to odczuliśmy. Musieliśmy zmienić perspektywę na to, co się wokół nas dzieje. Zmienić metody zarządzania. Nauczyć się zarządzać ryzykiem. Mądrze podejmować decyzję. (...) Każdy z nas odczuł na własnej skórze, jak wygląda sytuacja, kiedy musimy działać pod presją. Kiedy musimy podejmować ryzykowne decyzje. (...) Wszystkim Państwu dziękuję serdecznie, że potrafiliście podejmować te stawiane przed wami wyzwania i skutecznie rozwiązywać pojawiające się problemy

- zwrócił się do zebranych Adam Lewandowski, nawiązując do wydarzeń z ostatnich lat i miesięcy i powodów, dla których ostatnie gale Żyraf odbywały się albo w okrojony sposób lub były odwołane. Zwracając się do zebranych na sali Burmistrz Śremu, wielokrotnie nawiązywał do popandemicznej i wojennej sytuacji, w jakiej obecnie się wszyscy znajdujemy. Wielokrotnie również, Adam Lewandowski przypominał, że w gminie Śrem mieszkają niezwykli ludzie, którzy dokonują niezwykłych rzeczy i to właśnie oni przez wszystkie 16 lat stawali się laureatami Śremskich Żyraf.

Dwie specjalne Śremskie Żyrafy podczas gali w Muzeum Śremskim

W tym roku oprócz siedmiu Śremskich Żyraf Przyznanych mieszkańcom gminy Śrem przyznano również dwie żyrafy Specjalne. Trafiły one do:

  • Jacka Bogusławskiego, członka zarządu województwa wielkopolskiego, który wspiera gminę Śrem w działaniach innowacyjnych i proekologicznych tj. budowa nowoczesnego osiedla zasilanego energia wodorową;
  • firmy Leopol Meble Polska. Nagrodę odebrał dyrektor naczelny Piotr Prewicz. Firma w ostatnich latach zrealizowała wielomilionowe inwestycje, wspiera mieszkańców gminy Śrem i angażuje się w akcje społeczne i charytatywne.

Najwyższa ze Śremskich Żyraf trafiła do...

Po poznaniu laureatów specjalnych Śremskich Żyraf można by w zasadzie stwierdzić, że dalsza część gali odbyła się przewidywalnie i nastąpiło wręczenie siedmiu statuetek, wskazanym przez Burmistrza Śremu osobom. Nic jednak bardziej mylnego. Wciąż jednak nie wyjaśniło się, kto jest laureatem najwyższej ze statuetek. Tą bowiem spośród wskazanych przez burmistrza osób w drodze głosowania wskazują mieszkańcy gminy.

Jak się okazuje, aż 27 procent wszystkich oddanych głosów zebrały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Wyrzeki! Statuetkę zwyciężczynią śremskiego plebiscytu wręczył burmistrz Adam Lewandowski, przewodnicząca śremskiej rady miejskiej Katarzyna Sarnowska oraz starosta śremski Zenon Jahns.

Panie z Wyrzeki okazały się nie do zatrzymania w minionym 2022 roku. Brylowały na polu kulinarnym i kulturalnym, działały także na polu zachowania lokalnej tradycji. Dla nich nie ma słowa "niemożliwe". Jak same przyznały, w rozmowie z nami nie zakładały, że mogą zdobyć najwyższą ze statuetek, a przemowę przygotowały "taką zwykła, na środek stawki".

Co powiedziały panie z Wyrzeki po odebraniu nagrody? W imieniu wypowiedziała się prezes KGW Barbara Jurga:

Szanowni Państwo, jest nam niezmiernie miło, że otrzymałyśmy tak wspaniałe wyróżnienie. Cieszymy się, że zostałyśmy dostrzeżone, że nasza praca została zauważona i doceniona. Obiecujemy, że nie spoczniemy na laurach. Swoje podziękowanie szczególnie kieruje do tych, którzy oddali na nas głos. Dziękuję bardzo

- zwróciła się do zebranych w krótkich, niemal żołnierskich słowach, prezes KGW z Wyrzeki.

Na koniec gali Śremskich Żyraf koncert dwóch sióstr

Tradycyjnie finałem gali Śremskich żyraf był muzyczny akcent. Tym razem na scenie, przez blisko 20 minut, uwagę przykuły bliźniaczki, siostry Melosik - Dagmara i Martyna. Są one między innymi laureatkami Nagrody Publiczności 55. KFPP w Opolu. Ich muzyka to połączenie popu oraz country. Siostry Melosik pochodzą z Poznania. Pochodzą z muzycznej rodziny. Ich ojciec jest pianistą. Rodzeństwo sióstr jest również muzykami. Z muzycznego schematu wyłamuje się mama - chemiczka.

Na konice dodamy, że prowadzącą gale Śremskich Żyraf była Anna Szmyt-Baranowska, dyrektor Śremskiego Ośrodka Kultury.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto