MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tablicą upamiętnili zamordowanych w Katyniu. Mieszkańcy gminy Dolsk oddali hołd tym, którzy zginęli z sowieckich rąk przeszło 80 lat temu

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
W wielu miejscach w kwietniu wspominani są ci mieszkańcy, którzy zginęli w Katyniu z sowieckich rąk. W tym miejscu zginęli zabici strzałem w głowę mieszkańcy gminy Dolsk. Upamiętniono ich tablicą, którą odsłonięto w niedzielę 14 kwietnia w Błażejewie
W wielu miejscach w kwietniu wspominani są ci mieszkańcy, którzy zginęli w Katyniu z sowieckich rąk. W tym miejscu zginęli zabici strzałem w głowę mieszkańcy gminy Dolsk. Upamiętniono ich tablicą, którą odsłonięto w niedzielę 14 kwietnia w Błażejewie Katarzyna Baksalary
Niedziela 14 kwietnia dla mieszkańców gminy Dolsk, a w szczególności Błażejewa, to był dzień wyjątkowy. Wszystko za sprawą uroczystości odsłonięcia tablicy pamięci poświęconej ofiarom Katynia, które były związane z gminą Dolsk. Głównymi inicjatorami tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim ksiądz Adam Anioł, proboszcz parafii w Błażejewie, a także Hanna Kozłowska, prezes Stowarzyszenia Nieodkryte Tajemnice Ziemi Dolskiej Memoria.

84 lata od wydarzeń w lasach katyńskich

Wiosną 1940 roku w lasach wokół Katynia z rąk sowietów zginęło przeszło 21,5 tysiąca Polaków. Pośród nich wielu było oficerów Wojska Polskiego. Przez lata wydarzenia z lasów katyńskich były zakłamywane.

Teraz przyszedł czas, żeby nie tylko głośno mówić o zbrodni katyńskiej, ale również w przestrzeni publicznej upamiętniać tych, którzy zginęli w Katyniu.

Tablicą upamiętnili ofiary Katynia związane z gminą Dolsk

W niedzielę 14 kwietnia społeczność gminy Dolsk przypomniała o Katyniu oraz o tym, że zginęły tam również osoby związane z Dolskiem i okolicami. Uczynili to, odsłaniając tablicę pamiątkową poświęconą ośmiu zamordowanym w lasach katyńskich. Są to:

  • Stefan Grabowski,

  • Zygmunt Siciński,

  • Wojciech Witkowiak,

  • Piotr Mysliński,

  • Józef Sowa,

  • Stanisław Sołtysiak,

  • Tomasz Machczyński,

  • Władysław Dworczak.

Odsłonięcie tablicy poprzedziła msza święta odprawiona w kościele w Błażejewie oraz powiązane zostało z wystawą poświęconą Katyniowi i koncertem piosenek patriotycznych.

Zobacz też:

Nie brakowało emocji w Błażejewie

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz wspomnienie zamordowanych wzbudziło wiele emocji, zwłaszcza że odsłonięcia dokonała córka Tomasza Machczyńskiego, czyli osoba bezpośrednio związana z człowiekiem, któremu sowieci odebrali to co najcenniejsze - życie. Warto również podkreślić, że w uroczystości wzięły udział również udział inne "dzieci katyńskie", jak nazwa się potomków Polaków zamordowanych w Katyniu.

Inicjatywa księdza proboszcza Anioła oraz Stowarzyszenia Memoria pokazuje, że pamięć o minionych czasach, o wydarzeniach z minionych lat oraz o ludziach z tamtych dni jest wciąż żywa i przekazywana z pokolenia na pokolenie, tak aby nie zniknęła.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto