Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TYGODNIK ŚREMSKI - Nie ma życia... bez szycia

Eliza Mączka
Pokaz kolekcji inspirowanej stylem hinduskim wzbudził niemałe emocje w wśród zgromadzonych na gali podsumowującej plebiscyt „Laur Roku 2009”
Pokaz kolekcji inspirowanej stylem hinduskim wzbudził niemałe emocje w wśród zgromadzonych na gali podsumowującej plebiscyt „Laur Roku 2009” Paweł Mikos
Rozstrzygnięcie plebiscytu „Laur Roku 2009” rozpoczął pokaz kolekcji projektu Magdaleny Wawrzyniak, uczennicy klasy 3WB z Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie. Za sukcesy swoich uczennic odniesione w Ogólnopolskim Konkursie dla Krawców i Projektantów „Mała Pętelka”, z pośród 10 propozycji, placówka znalazła się wśród trzech kandydatów do nagrody.

– To, co zobaczyliśmy, zapiera dech w piersiach – powiedział zaraz po prezentacji Tadeusz Waczyński, starosta śremski. I zanim ogłoszono wyniki przyznał również, że podczas tegorocznej, czwartej już edycji „Laur Roku” oddano rekordową liczbę głosów, bo aż 1005. Oczywiście wybór należał do mieszkańców powiatu, którzy dzięki oddanemu głosowi na swego faworyta, mogli przy okazji wygrać aparat cyfrowy i inne upominki.

Ostatecznie pierwsze miejsce zajął ZSP, drugie – Wojciech Majchrzak za odnowienie latarni z dziewczynką z zapałkami, zaś trzecia pozycja przypadła Zdzisławie Dłużak za publikację „Dolsk moje miasto”.

Jak przyznała sama projektantka bez pomocy koleżanek, nie tylko w kwestii pokazu, ale i podsyłania pomysłów oraz pracy, którą włożyły przy tworzeniu kolekcji, nie byłoby tego sukcesu.

– Ogromne podziękowania należą się też mojej nauczycielce, Mirosławie Golińskiej. Na każdym kroku służyła radą i wsparciem. W końcu wszystkie jesteśmy początkującymi krawcowymi i ciągle się uczymy – przyznaje skromnie uczennica.

– Co roku mówię sobie: ale tym raz to już ostatni raz. Teraz było podobnie, ale przyszła Madzia i zapytała – To co, zgłaszamy się do „Małej Pętelki”? – śmieje się nauczycielka.

My możemy podziwiać już efekt końcowy, a nie widzimy ile czasu i nie pieniędzy, trzeba poświęcić na przygotowanie kolekcji. Mimo wszystko, i uczennica i jej mentorka nie wyobrażają sobie życia..bez szycia. A odnoszone sukcesy tylko motywują je do dalszej pracy.

Podczas ostatniej edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Krawców i Projektantów w kategorii „Stroje Awangardowe” II miejsce przypadło właśnie Magdalenie Wawrzyniak za projekt pod nazwą „Miedziana rewolucja”. Niemniejsze zainteresowanie wzbudziły także kolekcja „Sallam na Maste” projektu tej samej uczennicy i „Kobiecy szyk i elegancja” Alicji Golimowskiej. W ubiegłym roku zwyciężyły dwie kolekcje pod nazwą „Black story” i „Srebrny smok” również projektu Magdy. Warto dodać, że uczennice i ich nagrodzone kolekcje biorą później udział w targach mody.

A co inspiruje młode projektantki? – Wszystko, począwszy od materiału, a kończąc na muzyce – mówi Magda.
Na prezentację składają się nie tylko same stroje, ale i cała ich otoczka. – Przy takich konkursach, jak „Mała Pętelka” stroje muszą być wkomponowane w całą resztę: fryzurę, makijaż, choreografię itp. Niestety nie możemy sobie pozwolić na wynajęcie profesjonalistów, łącznie z modelkami. To jednak nie problem, bo jak widać niektórzy mają to wszystko, a i tak nie zdobywają żadnych tytułów – tłumaczy nauczycielka.

Co ciekawe, osoby które zbyt powierzchownie podchodzą do sprawy i nie przykładają się do pracy, same ściągają na siebie kłopoty. – Widzieliśmy już wszystko na pokazach, łącznie z rozleceniem się stroju na modelce. Po drodze wypadały pinezki, a dziewczynie nie pozostało nic innego, jak przytrzymywanie resztek kolekcji, co by za dużo nie pokazały – śmieje się Magda.

Same przygotowania do „Małej Pętelki” odbywały się nie tylko na zajęciach.
– Mamy kółko odzieżowe, na które przychodzimy z wielką przyjemnością. Ale i przy tej kolekcji część rzeczy musiałam wykonywać jednak w domu – przyznaje uczennica.

– Każda z nas poświęciła swój wolny czas, który był przeznaczony czy to dla rodziny, czy przyjaciół – dodaje nauczycielka. Na zajęciach lekcyjnych starają się robić normalny program szkoły. – Bywa jednak, że i w trakcie zajęć, gdy nagle pojawi się jakiś pomysł, to nie powiem „zostawmy to, porozmawiamy na kółku”, tylko działamy „na gorąco” – dodaje Mirosława Golińska.

W ostatniej edycji konkursu, młodym krawcowym było o tyle łatwiej, że pojawił się sponsor, który słysząc, na co dziewczynom potrzebny jest materiał, miał powiedzieć: –Idźcie i bierzcie, jakie chcecie. To wszystko jednak kosztuje, dlatego tak bardzo doceniana jest bezinteresowna pomoc ze strony innych.
Młoda projektantka już wie, że swoją przyszłość zwiąże z szyciem. – To moja pasja. Chcę się jej poświęcićbez reszty. Myślę o studiach – mówi Magda Wawrzyniak.

A nam pozostaje mocno trzymać kciuki za nią i pozostałe dziewczyny i życzyć im... połamania igły.

Nagrodzeni

Lista osób nagrodzonych za udział w Plebiscycie :
Aparat cyfrowy – Maria Itkowiak z Krzyżanowa. Pendrive, koszulka – Barbara Itkowiak z Brodnicy, Danuta Wojciechowska ze Śremu, Wanda Stefaniak z Manieczek. Przybornik i kubek – Dawid Polowczyk i Adam Rozmiarek ze Śremu, Andrzej Jóskowiak z Grzymysławia. Książka, ramka z zegarem – Paulina Radziak z Kołacina, Piotr Wiśniewski z Książa Wlkp., Błażej Jóskowiak z Grzymysławia.
Wręczenie nagród odbędzie się 19 kwietnia o godz. 15.00 w sali sesyjnej starostwa.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto