MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zaplanuj prace w ogrodzie w marcu. Pomoże w tym kalendarz księżycowy. Sprawdź, kiedy siać i sadzić, a kiedy przycinać rośliny i nawozić

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Marzec to miesiąc, kiedy w ogrodzie mamy dużo do zrobienia. Zobacz, jak zaplanować prace zgodnie z fazami Księżyca w marcu 2024 r.
Marzec to miesiąc, kiedy w ogrodzie mamy dużo do zrobienia. Zobacz, jak zaplanować prace zgodnie z fazami Księżyca w marcu 2024 r. LoggaWiggler/pixabay.com
Jak zaplanować prace w ogrodzie w marcu 2024 r.? Polecamy kalendarz księżycowy na ten miesiąc. Zgodnie z jego założeniami poszczególne kwadry są odpowiednie dla danego rodzaju prac. Podpowiadamy, kiedy wypadają dane fazy Księżyca w marcu 2024 r. i jak zgodnie z nimi zaplanować prace w ogrodzie. Sprawdź, kiedy najlepiej siać, sadzić, nawozić oraz ciąć drzewa i krzewy.

Spis treści

Marzec w ogrodzie a kalendarz księżycowy

W marcu mamy w ogrodzie sporo prac do wykonania. Głównie porządkowych, ale to też okres m.in. przycinania drzew i krzewów, wiosennego nawożenia, siania pierwszych warzyw i kwiatów do gruntu, a także – przygotowywania rozsad. Podpowiadamy, jakie są najlepsze terminy dla tych prac, według kalendarza księżycowego.

Zobacz, co i kiedy zrobić w marcu w ogrodzie, zgodnie z kalendarzem księżycowym

Zgodnie z jego założeniami, tak jak Księżyc działa m.in. na pływy morza, oddziałuje też na rośliny. Dlatego uważa się, że poszczególne prace ogrodnicze, związane z uprawą i pielęgnacją roślin, a także przygotowaniem ziemi, warto wykonywać w określonej fazie Księżyca. W niektórych fazach warto siać i sadzić, w innych trzeba zająć się nawożeniem czy przycinaniem roślin.

Nie tylko faza Księżyca jest ważna

W marcu bardzo duże znaczenie ma pogoda, w szczególności temperatura. Tegoroczna zima była dość łagodna, ale to nie znaczy, że zimno i śnieg już na pewno nie zawita. Pamiętajmy też, że Polska jest zróżnicowana klimatycznie i różnice w rozwoju wegetacji wynoszą nawet kilkadziesiąt dni. Dlatego bierzmy pod uwagę lokalne warunki i śledźmy prognozy. Prace dostosowujmy do panujących warunków, a nie tylko faz Księżyca.

Kwadry Księżyca wyznaczają okresy prac ogrodniczych. Zostały one symboliczne nazwane fazą (kwadrą) owocu, korzenia, uprawy i liścia.
Kwadry Księżyca wyznaczają okresy prac ogrodniczych. Zostały one symboliczne nazwane fazą (kwadrą) owocu, korzenia, uprawy i liścia. Katarzyna Laszczak

Dni niekorzystne dla prac ogrodniczych

Zakłada się, że pierwszy dzień fazy nie jest korzystny dla żadnych prac ogrodniczych. Dodatkowo sytuację skomplikuje fakt, że 25 marca 2024 r. nastąpi półcieniowe zaćmienie Księżyca. Nie będzie ono widoczne w Polsce, ale należy je uwzględnić i dni od 24-26.03 wykreślić z kalendarza prac w ogrodzie.

Warto wiedzieć, że 20 marca zacznie się astronomiczna wiosna, a 21 marca – wiosna kalendarzowa.

Kalendarz księżycowy ogrodnika na marzec 2024 r.

Zobacz, co i kiedy zrobić w marcu w ogrodzie, zgodnie z kalendarzem księżycowym.

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zaplanuj prace w ogrodzie w marcu. Pomoże w tym kalendarz księżycowy. Sprawdź, kiedy siać i sadzić, a kiedy przycinać rośliny i nawozić - RegioDom.pl

Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto