Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

79. rocznica „wyzwolenia" Śremu. Kiedyś pamiątką tego wydarzenia była nazwa mostu w centrum miasta. Przez lata nosił imię „23 stycznia"

Redakcja srem.naszemiasto.pl
76. rocznica "wyzwolenia" Śremu. Kiedyś pamiątką była nazwa mostu
76. rocznica "wyzwolenia" Śremu. Kiedyś pamiątką była nazwa mostu archiwum redakcji
Dokładnie 79 lat temu Armia Czerwona „przegnała" z terenów miasta hitlerowskiego okupanta. Do 2017 roku fakt ten upamiętniała nazwa śremskiego mostu, dziś wzmianki „wyzwoleniu" trudno już znaleźć w przestrzeni publicznej.

Minęło 79 lat od „wyzwolenia" Śremu. To wydarzenie upamiętniała nazwa mostu na Warcie

O „wyzwoleniu" Śremu dokonanym przez Armię Czerwoną można przeczytać w nowszym wydaniu Dni Śremu z 2003 roku. Forma jednak przedstawiania tego wydarzenia znacząco się różni.

Dzień 23 stycznia 1945 roku zakończył okres okupacji Śremu i najbliższych okolic. Rozpoczął się czas odbudowy, nadziei, ale też i niepokoju o dalszy los miasta, regionu i kraju pod rządami nowej władzy

- możemy przeczytać w nowszym wydaniu Dziejów Śremu.

Dla porównania przytoczmy także fragment książkowej historii miasta z 1972 roku:

Wyzwolenie miasta nastąpiło 23 stycznia 1945 roku. [...] Mieszkańcy Śremu zgotowali swym wyzwolicielom gorące przyjęcie. Domy okryły się biało-czerwonymi i czerwonymi flagami

- czytamy.

Dyskusja o patrona mostu w Śremie. Wśród propozycji patronów m.in. Roman Dmowski i Polscy Pisarze

Dyskusje na temat tego, czy główna przeprawa przez Wartę w mieście ma nosić imię 23 stycznia trwały przez całe lata. Gdy rząd uchwalił w 2016 roku tzw. ustawę dekomunizacyjną, można było przypuszczać, że most będzie musiał znaleźć nowego patrona. Wcześniej jednak swój sprzeciw wobec pierwotnej nazwy wyrażały osoby związane z Obozem Narodowo-Radykalnym:

Jak pisaliśmy na łamach Tygodnika Śremskiego, radni z różnych opcji zaczęli zgłaszać swoje pomysły co do nowej nazwy mostu. Śremski PiS proponował np., aby przeprawie przez Wartę nadać imię Romana Dmowskiego, radny Tomasz Żak z kolei zasugerował jako nową nazwę "Polskich Pisarzy". Ostatecznie zwyciężyła koncepcja niezależnych śremskich środowisk, które wysunęły propozycję, aby patronem mostu został uczestnik powstania wielkopolskiego, Daniel Kęszycki. Tak się ostatecznie stało i przeprawa przez Wartę przy okazji obchodów 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oficjalnie zmieniła swoją nazwę.

Zobacz również na srem.naszemiasto.pl

76. rocznica "wyzwolenia" Śremu. Kiedyś pamiątką była nazwa mostu

79. rocznica „wyzwolenia" Śremu. Kiedyś pamiątką tego wydarz...

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto