Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski Śrem 2022: Można już składać projekty do Budżetu

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Budżet Obywatelski Śrem 2022. W tym roku zdecydujemy o tym jak wydać pieniądze z przyszłorocznej puli na budżet obywatelski. Gmina Śrem rezerwuje na ten wydatek milion złotych. W 2020 roku w związku z pandemią śremski BO został zawieszony. Od pierwszego czerwca można już składać projekty.

Budżet Obywatelski Śrem edycja 2022

Już po raz szósty gmina Śrem zaprasza mieszkańców do aktywnego udziału w podziale pieniędzy w ramach Budżetu Obywatelskiego. Tym razem w puli jest milion złotych wydać je bezie można podobnie jak w ubiegłych edycjach na trzy rodzaje projektów:

  • ogólnogminne (500 tys. zł) - projekty ogólnogminne, to takie projekty, których szacunkowy koszt projektu przewyższa kwotę projektów lokalnych oraz jego realizacja nie jest związana tylko z jedną kategorią,
  • lokalne miejskie (250 tys. zł) - projekt lokalny miejski to taki projekt, który zlokalizowany jest w granicach miasta Śrem,
  • lokalne wiejskie (250 tys. zł) - projekt lokalny wiejski, to taki projekt, który zlokalizowany jest na terenie sołectw gminy Śrem.

Co ważne i warte podkreślenia pojedynczy projekt zaproponowany w każdej z kategorii nie może przekraczać 50 proc. wartości całej puli. Dzięki temu gmina będzie mogła zrealizować co najmniej dwa projekty zgłoszone do szóstej edycji śremskiego Budżetu Obywatelskiego.

Budżet Obywatelski Śrem 2022 - ważne terminy

Wszyscy zainteresowani zgłoszeniem projektu do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego Śremu z pewnością są zainteresowani harmonogramem.

  • zgłoszenie projektu
    Projekty w szóstej edycji śremskiego BO można będzie składać od pierwszego do 30 czerwca. Projekty mogą zostać zgłoszone przez każdego mieszkańca gminy Śrem i mogą to uczynić poprzez specjalnie przygotowaną platformę internetową. Do zgłaszanego projektu należy dołączyć listę z przynajmniej 10 podpisami mieszkańców gminy Śrem.
  • weryfikacja zgłoszonych projektów
    Etap weryfikacji zgłoszonych do szóstej edycji Budżetu Obywatelskiego Śremu projekty będzie się odbywał w lipcu i sierpniu. Ocenie będzie podlegać m.in. kompletność złożonych projektów oraz możliwość realizacji projektu. W razie stwierdzonych braków autor projektu zostanie poproszony o uzupełnienie. Jeśli projekty nie zostaną uzupełnione w określonym czasie, nie zostaną przepuszczone do dalszego etapu.

    Ciekawy momentem po weryfikacji zgłoszonych projektów jest moment losowania dla nich numerów. Wcześniej odbywało się to podczas spotkania z pomysłodawcami. Czy w tym roku też tak będzie okaże się zapewne dopiero na koniec lata.

  • głosowanie
    Kolejnym etapem Budżetu Obywatelskiego jest głosowanie nad zgłoszonymi projektami. Głosowanie odbywać się będzie od 17 do 26 września. Głosowanie odbędzie się tak jak w ubiegłych latach przez internet. Głosujący mogą oddać jeden głos w każdej z trzech kategorii.
  • ogłoszenie wyników
    Wyniki głosowania mieszkańców gminy Śrem ogłoszone zostaną 27 września. Zwycięskimi projektami będą te, które otrzymają najwięcej głosów. W przypadku identycznej liczby głosów dla projektów zgłoszonych w tej samej kategorii, których kwota realizacji projektu przekracza przygotowaną pulę, o zwycięstwie zdecyduje losowanie.

O szczegółach Budżetu Obywatelskiego gminy Śrem mówi regulamin.

Budżet Obywatelski gminy Śrem w 2021 roku

Przypominamy, że w 2021 roku nie będą realizowane projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wszystko przez pandemię i zawieszenie przez gminę Śrem poprzedniej edycji BO. Taką decyzję w kwietniu 2020 roku podjął burmistrz Śremu Adam Lewandowski. Oprócz sytuacji epidemicznej za zawieszeniem realizacji BO przemawiały również, jak zostało podane w krótkim komunikacie, względy finansowe, a mianowicie "niepewna sytuacja związana z finansowaniem zadań samorządowych".

Projekty zrealizowane w ramach dotychczasowych edycji Budżetu Obywatelskiego Śremu

Po raz pierwszy Budżet Obywatelski w gminie Śrem ogłoszony był w 2016 roku, a projekty zrealizowano w 2017 roku. Od tego czasu dzięki głosom mieszkańców w gminie Śrem powstały m.in. miasteczko rowerowe, pumptrack, boisko do siatkówki i strefa workout przy szkole podstawowej nr 5 czy tężnia solankowa i place zabaw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto