MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Dziecka w Zaborowie. Dla najmłodszych wystąpił zespół regionalny Nowe Lotko z Bukówca Górnego. Nie zabrakło innych atrakcji [zdjęcia]

Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
Wideo
od 7 lat
Już po raz kolejny w sobotę 1 czerwca w miejscowości Zaborowo zorganizowano wydarzenie z okazji Dnia Dziecka. W organizację całego przedsięwzięcia zaangażowali się druhowie z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Stowarzyszenie Zaborowo Nasza Wieś Dawniej i Dziś. Strażacy zadbali m.in. o gastronomię i inne atrakcje. W wydarzeniu uczestniczyli również policjanci oraz druhowie z zaprzyjaźnionej jednostki w Boguszynie. Natomiast na zaproszenie stowarzyszenia na czele z Tomaszem Szymańskim do miejscowości przyjechał zespół regionalny Nowe Lotko z Bukówca Górnego.

Nowe Lotko w Zaborowie. Zespół występuje od ponad 50 lat

Zespół Nowe Lotko z Bukówca Górnego zajmuje się pielęgnowaniem i propagowaniem tradycji związanych ze swoim regionem (gmina Włoszakowice, pow. leszczyński). Jego członkowie kultywują lokalne zwyczaje, pieśni, tańce i obrzędy. Uczestnicy wydarzenia w Zaborowie mogli na własne oczy zobaczyć piękne stroje ludowe i tradycyjne oraz posłuchać muzyki granej przez dziecięcą kapelę dudziarską, która wchodzi w skład wspomnianego zespołu. 

Nowe Lotko istnieje od 1970 roku, a jego składzie występują najmłodsi w różnym wieku. Wieloletnią instruktorką zespołu jest Zofia Dragan, której pomaga  Barbara Dragan. Pani Zofia prowadzi ten zespół od 35 lat. Jej córka Barbara od ok. 15 lat, z czego wcześniej, przez 10 lat tańczyła w tym zespole.

Tańczyłem w pierwszym składzie tego zespołu od 1970 roku przez osiem lat jak chodziłam do szkoły

- wspomina Zofia Dragan.

Tomasz Barylski

Dzieci i młodzież z Bukówca Górnego kultywują lokalną tradycję

W zespole występują dzieci w różnym wieku oraz młodzież. Jak zdradziły nasze rozmówczynie, najmłodsze dzieci, które występują, mają pięć lat. Na zajęcia przychodzą nawet czterolatki oraz osoby, które już dawno skończyły szkolną edukację. Łącznie Nowe Lotko tworzy grupa 52 osób. Jak już wspominaliśmy, Nowe Lotko kultywuje lokalny folklor i tradycje.

Bukówiec nie jest szczególnie wielką wsią. Do szkoły chodzi 108 dzieci. Jeżeli 36 należy do zespołu z tej szkoły podstawowej i przedszkola to uważam, że jest to dużo W zespole mamy ponad 50 osób, a sam Bukówiec ma ok. 1600 mieszkańców (...). Jest całkiem spore zaangażowanie ludzi, są to też osoby pokoleniowe. W młodszych grupach są nawet wnuki pierwszych członków i rodzeństwa

- dodały. 

Tomasz Barylski

To jest folklor tej wsi zachowany w przekazie pokoleniowym. Te tradycje kulturowe Bukówca Górnego są wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa. Nie tylko tańczymy, śpiewamy. Też gwara jest ważna, uczymy je mówić w tej gwarze. Mamy też w repertuarze gry, zabawy dziecięce i zwyczaje. Nie tylko sceniczne. Kiedy przychodzi chodzenie z nowym lotkiem, to chodzimy po wsi. To jest żywy zwyczaj, tak samo latanie z klekotami, gwiozdory w czasie adwentu. To są wszystko żywe zwyczaje tutaj w Bukówcu. Jest to przekazywane dzieciom przez dorosłych, którzy byli w naszym zespole. To jest najważniejsze

- podsumowały Zofia i Barbara Dragan.

Warto dodać, że występ zespołu regionalnego Nowe Lotko "Gramy w Lotko" w ramach projektu "Ożywić korzenie Zaborowa II" był współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Zobacz również na srem.naszemiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto