Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historyczny moment dla Szkoły Podstawowej w Zbrudzewie. Patronem placówki został Janusz Korczak [zdjęcia]

Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
Ten dzień zapisze się złotymi zgłoskami w kronice Szkoły Podstawowej w Zbrudzewie. 1 września br. patronem placówki został oficjalnie Janusz Korczak. Przed uroczystością rozpoczęcia roku szkolnego oficjalnie odsłonięto tablicę z imieniem patrona.

Janusz Korczak oficjalnie patronem szkoły w Zbrudzewie

Czwartkowe uroczystości w podstawówce w Zbrudzewie rozpoczęły się o godzinie 10:00 przed budynkiem szkoły. Dyrektor placówki, Hanna Matyjewicz wraz z burmistrzem, Adamem Lewandowskim i ks. prałatem, Marianem Bruckim odsłonili pamiątkową tablicę z pełną nazwą placówki, która od teraz brzmi: Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Zbrudzewie. Tuż przed odsłonięciem ksiądz prałat dokonał poświęcenia wspomnianej tablicy. Dalsza część tego szczególnego wydarzenia miała miejsce w szkolnej sali gimnastycznej.

Przygotowując się do wyboru patrona rozważaliśmy kandydatury, które zapisały się w dziejach naszego kraju czy lokalnej społeczności. Chcieliśmy, żeby jednocześnie swoimi dokonaniami mogły stanowić przykład dla dzieci i młodzieży. Janusz Korczak jest taką postacią, która jest w naszej historii jedną z najbardziej wyrazistych. Człowiek, który nie tylko mówi, ale potrafi być do końca swoich dni z wychowankami. Potrafił pokazać jak w czasie próby powinien zachować się przyzwoity człowiek

- powiedziała Hanna Matyjewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Zbrudzewie.

Przekazanie uchwały i powitanie pierwszaków w Zbrudzewie

Podczas uroczystości burmistrz Lewandowski oficjalnie przekazał na ręce dyrektor uchwałę, która potwierdza nadanie z dniem 1 września 2022 imię Janusza Kurczaka. Po wystąpieniach zaproszonych gości uczniowie przygotowali krótką część artystyczną dotyczącą patrona szkoły. W szkolnych progach przywitano także pierwszoklasistów, którzy otrzymali drobne upominki.

Kim był Janusz Korczak?

Janusz Korczak. Urodzony w 1878 roku lekarz, pedagog, publicysta, który zasłynął jako twórca systemu pracy z dziećmi, który opierał się na partnerstwie. Jest też określany jako prekursor działań na rzecz praw dziecka-człowieka. Zmarł w sierpniu 1942 roku, najprawdopodobniej 7 sierpnia w obozie zagłady w Treblince.

Warto dodać, że w kwietniu br. odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej braci Tadeusza i Jerzego Skrzydlewskich.

Historyczny moment dla Szkoły Podstawowej w Zbrudzewie. Patr...

Zobacz również na srem.naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto