Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi zdolni z ZSE Śrem zaprezentowali swoją apkę. Pomysł dwóch śremian pomaga mieszkańcom łapać autobusy w mieście

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Młodzi zdolni z ZSE Śrem zaprezentowali swoją apkę. Pomysł dwóch śremian pomaga mieszkańcom łapać autobusy w mieście
Młodzi zdolni z ZSE Śrem zaprezentowali swoją apkę. Pomysł dwóch śremian pomaga mieszkańcom łapać autobusy w mieście Katarzyna Baksalary
Jak już pisaliśmy, Śrem ma szczęście do ludzi. Tym razem prezentujemy wam Patryka Geltza oraz Olgierda Laszuka, uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Śremie, którzy w poniedziałek 15 stycznia zaprezentowali zaprojektowaną przez nich aplikację, która ma pomóc mieszkańcom sprawnie sprawdzać połączenia autobusowe komunikacji miejskiej w Śremie.

Śrem z własną aplikacją autobusową

Aplikacje, które ułatwiają korzystającym w dużych miastach z komunikacji miejskiej "namierzenie" odpowiedniego autobusu czy tramwaju to żadna nowość. Teraz taką aplikację mają również śremianie, a wszystko dzięki dwóm młodym i zdolnym uczniom Zespołu Szkół Ekonomicznych w Śremie - Patrykowi Geltz oraz Olgierdowi Laszukowi. Aplikację zaprezentowali w poniedziałek 15 stycznia.

Prezentacja odbyła się przy okazji konferencji prasowej zorganizowanej przez Kamila Majsnera, radnego Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Młodzi zdolni z ZSE Śrem zaprezentowali swoją apkę
Młodzi zdolni z ZSE Śrem zaprezentowali swoją apkę. Pomysł dwóch śremian pomaga mieszkańcom łapać autobusy w mieścieKatarzyna Baksalary

Po krótkiej prezentacji aplikacji jej autorzy wyjaśnili, że jest ona przede wszystkim bardzo intuicyjna. Wystarczy wpisać przystanek, z którego chcemy jechać oraz przystanek końcowy, a aplikacja pokaże, jakie autobusy możemy brać pod uwagę oraz o jakich godzinach kursują.

Taka forma korzystania z rozkładu jazdy śremskiej komunikacji miejskiej funkcjonowała kiedyś na stronie śremskiego urzędu miejskiego, jednak zniknęła, a uważamy, że to świetny sposób na sprawdzanie potrzebnego nam połączenia

- powiedział nam Kamil Majsner, którzy zakomunikował podczas konferencji, że sprawa tej aplikacji to jedna z kwestii, którą chce poruszyć podczas spotkania z Burmistrzem Śremu, które zaplanowano po konferencji, która odbyła się na ul. Piłsudskiego, przy jednym z najbardziej obleganych w mieście przystanków autobusowych.

Aplikacja dla mieszkańców Śremu ma być darmowa

Jak zapewnili autorzy aplikacji, koszty jej utrzymania są niewielkie, a użytkownik nie jest bombardowany reklamami, czy propozycjami innych usług, które miałyby wspierać bezpłatne korzystanie z niej. Jak na razie to największy projekt, w jaki się zaangażowali i jak przyznają aplikacja może ewoluować jeśli będą takie potrzeby.

Na razie aplikacje autorstwa młodych śremian pobrać można jedynie na telefony z androidem. System IOS wymaga nieco większego nakładu finansowego, który mogłaby wesprzeć właściwie jednorazowo gmina Śrem.

Z informacji po spotkaniu w ratuszu, jakie przekazał nam Kamil Majsner wynika, że gmina wdrożeniem w życie pomysłu młodych śremian jest zainteresowana.

Na ten temat będą prowadzone rozmowy już bezpośrednio z twórcami. Gmina podejmie się promocji aplikacji. Jeśli chodzi natomiast o sfinansowanie, kosztów dostępu dla urządzeń z systemem IOS są drobne problemy formalne

- mówi młody radny.

Aplikacja niejedynym punktem konferencji młodego radnego ze Śremu

Na koniec dodamy, że Kamil Majsner podczas spotkania z dziennikarzami poruszył także kwestię utworzenia Śremskiej Rady Młodzieżowej, a także propozycji dla dzieci i młodzieży w zakresie sportu i rekreacji.

Jeśli chodzi o Śremską Radę Młodzieżową, to Burmistrz Śremu w minionym roku deklarował zajęcie się tą kwestią w 2024 roku. Co prawda bardziej aktywne działania miałyby zostać podejmowane po wyborach samorządowych, jednak młody radny chciałby dowiedzieć się, co się aktualnie dzieje w tej kwestii.

Jeśli natomiast chodzi o propozycje dla dzieci i młodzieży, to Młodzieżowy Sejmik Województwa Wielkopolskiego ma propozycję na konkurs "zbierania kroków" przez uczniów w całej Wielkopolsce. Kto ich zbierze najwięcej, otrzyma nagrodę ufundowaną przez Sejmik. Szczegóły konkursu mają pojawić się na przełomie marca i kwietnia.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto