Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niebieskie Karty w gminie Śrem. Ośrodek Pomocy Społecznej podsumował miniony rok

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
arch. Polska Press/
Procedura Niebieskiej Karty wprowadzona została, aby rozwiązywać problemy związane z przemocą domową. W minionym roku w gminie Śrem wystawiono ich 80. Ponad połowa procedur została już zakończona.

Procedurą Niebieskiej Karty w gminie Śrem zajmuje się Zespół Interdyscyplinarny (ZI) działający przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Śremie, w ramach którego powoływane są odpowiednie grupy robocze. W jego skład wchodzą pracownicy OPS, policjanci, kuratorzy sądowi oraz inni specjaliści, którzy mogą wesprzeć rodzinę, w której pojawiła się przemoc domowa. Wsparcie udzielane jest w takich obszarach jak poradnictwo medyczne, psychologiczne, prawne, socjalne, zawodowe oraz rodzinne. O tym jak w minionym roku działał ZI oraz o procedurze "Niebieskiej Karty" mówiła podczas posiedzenia komisji Pomocy Społecznej, Ochrony Zdrowia i Środowiska Maria Świdurska, dyrektor OPS w Śremie.

Jak wynika ze sprawozdania śremskiego OPS podsumowującego 2019 rok, pomocą ZI w gminie Śrem objętych jest w sumie 117 rodzin, czyli 436 osób, w tym 142 kobiety, 158 dzieci i 136 mężczyzn. Są to rodziny, w których istnieje podejrzenie stosowania przemocy. Sam ZI spotkał się na 22 posiedzeniach i zdecydował o utworzeniu 55 grup roboczych, które spotkały się 367 razy.

W minionym 2019 roku w związku z podejrzeniem przemocy domowej do przewodniczącego ZI wpłynęło 80 nowych "Niebieskich Kart" (w roku 2018 było ich 70). Najwięcej procedur ze wspomnianych 80 NK wpłynęło od przedstawicieli jednostek pomocy społecznej. Było ich 46 (w 2018 roku 25).

- Jeśli chodzi o przedstawicieli jednostek pomocy społecznej, to mówimy tu głównie o pracownikach socjalnych. Oprócz pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej uprawnienia do rozpoczęcia procedury Niebieskiej Karty mają również pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej. Większość jednak z tych 46 zgłoszonych procedur wszczętych zostało przez pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej - wyjaśniała Maria Świdurska.

Kolejne 28 procedur NK wszczęli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Śremie (w 2018 roku 40), cztery przedstawiciele oświaty (w 2018 roku cztery), a dwie procedury pracownicy służby zdrowia (w 2018 roku również jedna).

Ostatecznie sporządzono 30 NK typu C oraz 29 NK typu D. W pierwszym przypadku jest to formularz sporządzany z udziałem ofiary przemocy, w drugim z udziałem osoby podejrzanej o sprawstwo.

Na koniec 2019 roku, czyli na koniec okresu sprawozdawczego zakończono 57 procedur NK. W 50 przypadkach zakończenie procedury wynikało ze zrealizowania indywidualnego programu pomocy oraz ustania przemocy w rodzinie. W siedmiu przypadkach natomiast procedura NK nie była prowadzona dalej w związku z uznaniem, że nie istnieje powód do podejmowania dalszych działania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto