Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oprócz własnego świadczenia otrzymasz także połowę świadczenia, do jakiego uprawniona był zmarły partner? Reforma w systemie

OPRAC.:
Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
W parlamencie trwają prace nad rewizją systemu emerytalno-rentowego, skoncentrowaną na istotnych modyfikacjach dotyczących świadczeń znanego jako renta wdowiej. Według początkowych szacunków, roczne środki w wysokości 13 mld złotych będą niezbędne do przeprowadzenia reformy. Planuje się, że koszty zmian obciążą zarówno Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, jak i budżet państwa. Pozostaje pytanie, czy dostępne będą wystarczające środki finansowe na sprostanie tym wyzwaniom?
W parlamencie trwają prace nad rewizją systemu emerytalno-rentowego, skoncentrowaną na istotnych modyfikacjach dotyczących świadczeń znanego jako renta wdowiej. Według początkowych szacunków, roczne środki w wysokości 13 mld złotych będą niezbędne do przeprowadzenia reformy. Planuje się, że koszty zmian obciążą zarówno Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, jak i budżet państwa. Pozostaje pytanie, czy dostępne będą wystarczające środki finansowe na sprostanie tym wyzwaniom? PIXABAY
Oprócz własnego świadczenia otrzymasz także połowę świadczenia, do jakiego uprawniona był zmarły partner - reforma w systemie. Sejm zajmuje się modernizacją systemu emerytalno-rentowego, skupiając się przede wszystkim na istotnych modyfikacjach dotyczących świadczeń związanych z tzw. rentą wdowią. Zgodnie z wstępnymi obliczeniami, potrzebne są środki w wysokości 13 mld złotych rocznie. Planowane koszty przewiduje się, że zostaną pokryte przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych oraz budżet państwa. Kluczową kwestią jest pytanie, czy dostępne będą odpowiednie środki finansowe na realizację tych zmian.

Spis treści

Jakie będą główne założenia reformy systemu emerytalno-rentowego?

Obecnie w Sejmie trwają prace nad inicjatywą społeczną, która zakłada zmiany w ustawach dotyczących emerytur i rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, mających na celu wprowadzenie nowych zasad dotyczących tzw. renty wdowiej. Centralnym punktem tego projektu jest umożliwienie kombinacji prawa do otrzymywania świadczenia emerytalno-rentowego z rentą rodzinna po zmarłym współmałżonku.

Dr. Patryk Kuzior, adiunkt Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, wyjaśnia, że obecnie osoba wdowa musi dokonać wyboru między otrzymywaniem swojego własnego świadczenia a renty po zmarłym małżonku. Po wprowadzeniu zmian, żyjący małżonek otrzymywałby nie tylko swoje własne świadczenie, lecz również połowę kwoty, do której miał prawo zmarły partner.

Jakie będą koszty związane z reformą systemu emerytalno-rentowego?

Według przewidywań inicjatorów zmian, wprowadzenie reformy systemu emerytalno-rentowego będzie wymagać rocznych nakładów finansowych w wysokości 13 mld złotych. W uzasadnieniu do projektu ustawy czytamy, że "ostrożne szacunki pozwalają przyjąć, że całościowe skutki finansowe wejścia w życie projektowanej ustawy zamkną się w kwocie 13 mld zł rocznie przy założeniu, że obowiązuje ona przez cały rok kalendarzowy". Autorzy reformy twierdzą, że koszty te zostaną zrekompensowane przez redukcję wydatków na inne świadczenia, takie jak oszczędności na świadczeniach z pomocy społecznej.

Jednak zdaniem eksperta, nie tylko kwota ta budzi zaniepokojenie, ale również perspektywa stałego obciążenia systemu, które ma tendencję wzrostową.

[cyt:]– Choć poprawa warunków dla wdów i wdowców jest szlachetnym celem, niestety wiąże się z wysokimi kosztami. Autorzy projektu szacują ostrożnie, że skutki finansowe reformy wyniosą 13 mld zł rocznie, co stanowi znaczącą kwotę. To obciążenie spadnie na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, do którego trafiają składki ubezpieczonych, oraz na budżet państwa. Ważne jest, aby parlamentarzyści zastanowili się nie tylko nad jednorazowym kosztem, lecz także nad trwałym obciążeniem, które będzie rosło w kolejnych latach [/cyt]

– komentuje dr Patryk Kuzior.

ODWIEDŹ GALERIĘ ZDJĘĆ I SPRAWDŹ:
-

Kto poniesie koszty związane z reformą?

-

Reforma systemu emerytalno-rentowego: potrzebna ostrożność

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oprócz własnego świadczenia otrzymasz także połowę świadczenia, do jakiego uprawniona był zmarły partner? Reforma w systemie - Poznań Nasze Miasto

Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto