MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Oto 10 miast w Wielkopolsce, w których przybyło najwięcej mieszkańców. Jest moda na te miasta [5.03.2024 r.]

OPRAC.:
Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
W naszej galerii znajdziecie 10 miast z Wielkopolski, w których w ostatnich 20 latach zanotowano największy wzrost liczby mieszkańców >>>>
W naszej galerii znajdziecie 10 miast z Wielkopolski, w których w ostatnich 20 latach zanotowano największy wzrost liczby mieszkańców >>>>Google Street View
Większość miast w Wielkopolsce wyludnia się. Jest to trend ogólnopolski. Są jednak wyjątki. Dotyczą one głównie miejscowości znajdujących się w niewielkiej odległości od Poznania. Zobaczcie, na jakie miasta jest dziś moda w Wielkopolsce. W których w ostatnich 20 latach przybyło najwięcej mieszkańców? Oto TOP 10 miast, do których najchętniej się przeprowadzamy.

Spis treści

Narodowy Spis Powszechny dostarczył alarmujących danych dotyczących populacji w Polsce. Raport wskazuje, że w większości gmin (aż 64 proc.) odnotowano spadek liczby zameldowanych mieszkańców o ponad 2 proc. w porównaniu do danych z 2011 roku.

Depopulacja miast i obszarów wiejskich

Analiza przeprowadzona przez Polski Instytut Ekonomiczny wyraźnie ukazuje przyspieszenie procesów depopulacyjnych w ostatnich 10 latach. Dotyczy to nie tylko obszarów wiejskich, ale także mniejszych i średnich miast, z wyjątkiem stref podmiejskich. Tendencja ta oznacza poważne wyzwania dla lokalnych społeczności i gospodarki.

Moda na życie w gminach podmiejskich

Niezwykle interesującym zjawiskiem jest wzrost liczby mieszkańców w gminach podmiejskich. Już od dwóch dekad te obszary notują stały wzrost. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego, gminy należące do stref podmiejskich zanotowały w ostatnich 10 latach wzrost populacji średnio o 10,5 proc.

Ponadto, analiza wskazuje, że spośród 30 gmin, które od 2002 roku zanotowały najszybszy wzrost liczby ludności (powyżej 84 proc.), większość znajduje się w sąsiedztwie dużych miast, takich jak

  • Poznań,
  • Warszawa,
  • Wrocław
  • i Trójmiasto.

Korzyści związane z życiem w gminach podmiejskich

Decyzja o zamieszkaniu na w gminach podmiejski zamiast w centrum dużego miasta może przynieść wiele korzyści. Jak podkreśla dziennik.pl, życie na przedmieściach oznacza większą przestrzeń, niższe ceny nieruchomości, łatwiejszy dostęp do edukacji i służby zdrowia, ale również coraz sprawniejsze połączenia komunikacyjne z metropolią.

Oto 10 miast w Wielkopolsce, w których liczba mieszkańców wzrosła najbardziej:

W naszej galerii znajdziecie 10 miast z Wielkopolski, w których w ostatnich 20 latach zanotowano największy wzrost liczby mieszkańców. Dane pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego z lat 2002 i 2022. Opublikował je portal polskawliczbach.pl. Tworząc nasz ranking wzięliśmy pod uwagę procentowy przyrost liczby mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oto 10 miast w Wielkopolsce, w których przybyło najwięcej mieszkańców. Jest moda na te miasta [5.03.2024 r.] - Głos Wielkopolski

Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto