Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Waloryzacja emerytur i rent w 2024 roku. O ile wzrosną emerytury i renty?? Sprawdź wyliczenia emerytur i rent po waloryzacji

OPRAC.:
Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Już za chwilkę, bo w marcu nastąpi waloryzacja emerytur i rent. Wiemy, jak najprawdopodobniej będą się kształtować te świadczenia po podwyżce. Sprawdź, jakie stawki będą obowiązywały po waloryzacji emerytury w 2024 roku. Emeryci i renciści już czekają na wypłatę pieniędzy z uwzględnioną waloryzacją.

Emeryci i renciści czekają na wypłacenie pieniędzy z waloryzacją

Każdego roku pieniądze wypłacane emerytom i rencistom podlegają waloryzacji, czyli zwiększeniu wartości w celu utrzymania jego realnej wartości na niezmienionym poziomie. Jak wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych, polega to na tym, że kwoty świadczenia w wysokości przysługującej emerytowi lub renciście na koniec lutego danego roku jest pomnożona przez wskaźnik waloryzacji.

W tym roku wskaźnik ten wynosi 12,12 procent i właśnie o tyle od 1 marca wzrosną wypłacane świadczenia. Co ważne, aby świadczenie zostało zwaloryzowane emeryt lub rencista nie musi składać żadnego wniosku, gdyż waloryzacja odbywa się automatycznie.

O ile wzrosną emerytury i renty?

Skoro wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wzrośnie o 12,12 procent, to, o ile w złotówkach wzrosną te świadczenia? Oto kilka wyliczeń dla najniższych świadczeń, więcej podstawowych informacji w naszej galerii:

  • Jeśli chodzi o najniższą emeryturę, rentę rodzinną oraz rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy to świadczenie wzrośnie o 192,52 złote, czyli z kwoty 1588,44 złote do 1780,96 złotych.
  • renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy, która obecnie wynosi 1191,33 złote, po waloryzacji wzrośnie o 144,39 złotych i będzie wynosić 1335,72 złote.
  • Kolejne ze świadczeń podlegających waloryzacji jest renta socjalna. Wzrośnie ona do tego samego poziomu co renta rodzinna oraz renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli do kwoty 1780,96 złotych.
  • Waloryzacja to również wzrosty w obszarze świadczeń uzupełniających i honorowych. W przypadku świadczeń uzupełniających dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji to kwota graniczna świadczenia uzupełniającego wyniesie po waloryzacji 2 419,33 złote. Natomiast świadczenie honorowe dla osób, które ukończyły sto lat po 29 lutego 2024 roku, wynosić będzie 6 246,13 złotych.

Dodatki po waloryzacji również w górę

Ważną informacją do osób korzystających ze świadczeń pieniężnych z ZUS jest również to, że dodatki do świadczeń również są waloryzowane. Oznacza to, że w górę o wskaźnik 12,12 procent pójdą również dodatek pielęgnacyjny, dodatek dla sierot oraz świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego 2024 roku.

W marcu waloryzacja, w kwietniu trzynasta emerytura

Na koniec dodamy, że wraz z kwietniową wypłatą emerytur wypłacane będą również tzw. trzynaste emerytury. Spoglądając na wskaźnik waloryzacji, czyli wspomniane już 12,12 procent, to można stwierdzić, że kwota "trzynastki" będzie wynosić właśnie równowartość najniższej emerytury po waloryzacji, a więc 1780,96 złotych.

Warto pamiętać, że wszystkie wymienione przez nas kwoty są kwotami brutto, czyli przed odliczeniem składek i podatków, dlatego też na konto wpłyną kwoty umniejszone o te odliczenia właśnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto