Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śrem: Historia miasta na szkle

Redakcja
Półprzezroczyste tablice stanęły w niektórych punktach Śremu. Naniesiono na nie dawne widoki ulic.

Stając pod odpowiednim kątem można oglądać obraz nieistniejących zabudowań i ulic nałożony na współczesny Śrem. W ten sposób odświeżony został wizerunek kilkunastu miejsc. Adam Lewandowski, burmistrz Śremuzapowiadajac powstanie tablic wymieniał wśród nich ulice Wyszyńskiego, Piłsudskiego, Plac 20 Października czy widok na nieistniejącą dziś bożnicę.

Synagoga po drugiej wojnie światowej, od kiedy z miasta zniknęli Żydzi, powoli niszczała przy niemym pozwoleniu ówczesnych ludzi, po to żeby przy okazji budowy nowej trasy przelotowej przez miasto zostać wyburzoną. Teraz śremianie mają okazję zobaczyć gdzie stała i jak wyglądała.

To nie jedyna inicjatywa mająca podtrzymać pamięć o miejscach nieistniejących lub znikających miejscach. Wcześniej w mieście powstała historyczna trasa turystyczna, która oprowadza po Śremie szlakiem miejsc, o których czasami nie pamiętają nawet najstarsi śremianie.

Ostatnio odświeżono też pamięć o Górach Żydowskich - dawnym cmentarzu społeczności żydowskiej, przez który musi przejechać każdy, kto chce wjechać do miasta od strony Poznania.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto