Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śremianie uczczą pamięć pomordowanych Synów Ziemi Śremskiej. W tym roku przypada 84. rocznica tragicznych wydarzeń 20 Października

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Październik to szczególny miesiąc w historii naszego miasta. W tym roku mijają 84 lata od tragicznych wydarzeń z 1939 roku, kiedy wybuchła druga wojna światowa. To wówczas, w dużej części Wielkopolski, w tym w Śremie przeprowadzono operację „Tannenberg”, która miała na celu eksterminację przedstawicieli „warstwy przywódczej”. W wyniku działań niemieckiego Wermachtu życie stracili m.in. mieszkańcy Śremu, Książa Wielkopolskiego, i Dolska.

Osiemdziesiąt cztery lata od niemieckiej operacji „Tannenberg"

20 października 1939 roku, to tragiczna data w historii Śremu. Niemiecka operacja „Tannenberg", która miała pozbawić Polaków lokalnych autorytetów, przywódców, osób mogących utrudnić nadciągającym z zachodu wojskom i obywatelom niemieckim przejmowanie Polski fragment po fragmencie, zebrała swoje krwawe żniwo także w Śremie. 20 października 1939 r. na rynku miejskim, przed ratuszem, rozstrzelano publicznie dziewiętnastu mieszkańców miasta. Wśród nich byli przedstawiciele lokalnej inteligencji, rzemieślnicy, przedsiębiorcy i rolnicy.

Mimo upływu 84 lat od tamtych zdarzeń mieszkańcy Śremu i okolic nie zapomnieli zamordowanych i każdego roku, 20 października, zbierają się, aby ich wspomnieć i oddać cześć ich pamięci. W tym roku, tak jak w ubiegłych latach, śremianie ponownie będą wspólnie obchodzić tę smutną rocznicę. Do wzięcia udziału w obchodach na śremskim rynku zaprasza Muzeum Śremskie.

Program tegorocznych obchodów rocznicy 20 Października w Śremie

Tradycyjnie tegoroczne obchody rozpoczną się mszą świętą w kościele farnym pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej. W świątyni zostanie odprawiona w intencji rozstrzelanych Synów Ziemi Śremskiej msza święta. Msza rozpocznie się o godz. 17.00. Po niej, około godz. 18.00 na cmentarzu przy śremskiej Farze, zostanie zmówiona modlitwa przy mogile rozstrzelanych.

Śremianie uczczą pamięć pomordowanych Synów Ziemi Śremskiej. W tym roku przypada 84. rocznica tragicznych wydarzeń 20 Października
archiwum PPG

Dalsza część obchodów 84. rocznicy 20 października 1939 roku odbędzie się na śremskim rynku. Tam zabrzmi apel poległych, podczas którego zostaną wymienione nazwiska zamordowanych oraz wygłoszone zostaną okolicznościowe przemówienia, a na pomniku upamiętniającym rozstrzelanych złożone zostaną przez delegacje wiązanki kwiatów.

Zobacz również na srem.naszemiasto.pl

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto