Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szykuje się świetna wystawa w Muzeum Śremskim. Przyjdź i zobacz Śrem z czasów PRL w obiektywie Stanisława Wiktora

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Wideo
od 16 lat
Można powiedzieć, że Śrem ma szczęście do fotografów, którzy uwiecznili miasto i jego mieszkańców na przestrzeni wielu lat. Tym razem bliżej będzie można poznać, poprzez fotografie, Stanisława Wiktora, fotoreportera, który w latach 70. i 80. XX wieku dokumentował rozmaite wydarzenia i uroczystości właśnie w naszym mieście. Wystawę fotografii z czasów PRL, do których po latach wielu podchodzi z sentymentem jeśli chodzi o codzienne zwykłe życie, będzie można oglądać przez całe lato!

Śrem i mieszkańcy w obiektywie Stanisława Wiktora już od lipca w Muzeum Śremskim

Muzeum Śremskie dzięki współpracy z poznańskim CYRYLem, czyli Cyfrowym Repozytorium Lokalnym przygotowuje bardzo ciekawą wystawę fotograficzną, która przeniesie oglądających do lat 70. i 80. minionego wieku. Przez całe lato będzie bowiem można oglądać fotografie wykonane przez fotoreportera Stanisława Wiktora, który właśnie w tym czasie bardzo często zaglądał do Śremu.

W czasie swoich wizyt Wiktor uwieczniał liczne wydarzenia, spotkania, uroczystości i po prostu życie śremian. Do tej pory dzięki zgodzie CYRYLa na naszych łamach również przygotowywaliśmy materiały przypominające Śrem z tamtych lat i zawsze odbierane były z dużym zainteresowaniem, czego nasi Czytelnicy dawali wyraz w komentarzach. To właśnie dzięki Państwu można było dowiedzieć się bardzo wiele na temat wydarzenia i osób uwiecznionych przez Stanisława Wiktora. W tym miejscu wspomnimy, chociażby Bank Miast, gdzie Śrem rywalizował z Międzyrzeczem.

Dzięki wystawie Muzeum Śremskiego będzie można zobaczyć znacznie więcej fotografii oraz pomóc w opisie ich, tak jak czyniliście to Państwo, komentując nasze wcześniejsze publikacje.

Stanisław Wiktor - fotokronikarz zatrzymujący w kadrze wspomnienia

Stanisław Wiktor w latach 70. i 80. XX wieku był związany z „Gazetą Poznańską”, a także z Krajową Agencją Wydawniczą oraz Centralną Agencją Fotograficzną. Fotoreporter pozostawił po sobie bogate, kilkutysięczne archiwum negatywów, które jeszcze przed swoją śmiercią przekazał redakcji „Kroniki Miasta Poznania”, aby te nadal mogły być oglądane i służyły mieszkańcom Wielkopolski, jako świadectwo minionych czasów.

Jako ciekawostkę dodamy, że Stanisław Wiktor wspomniane negatywy, do redakcji "Kroniko Miasta Poznania" przyniósł w dużej czarnej walizce, w której po otwarciu zobaczyć było można liczne negatywy, doskonale opisane i zarchiwizowane. Obecnie w posiadaniu Cyfrowego Repozytorium Lokalnego CYRYL w Poznaniu.

Stanisław Wiktor, fotograf, który uwiecznił między innymi Śrem i jego mieszkańców w czasach PRL zmarł w 2014 roku.

Szykuje się świetna wystawa w Muzeum Śremskim. Przyjdź i zobacz Śrem z czasów PRL w obiektywie Stanisława Wiktora
Szykuje się świetna wystawa w Muzeum Śremskim. Przyjdź i zobacz Śrem z czasów PRL w obiektywie Stanisława Wiktoraudostępnione przez Muzeum Śremskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto