Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Baier z Manieczek - ojciec nam wszystkim" w Muzeum Śremskim. Wernisaż już dziś!

Jakub Cybichowski
Jakub Cybichowski
Wystawa "Baier z Manieczek - ojciec nam wszystkim" w Muzeum Śremskim
Wystawa "Baier z Manieczek - ojciec nam wszystkim" w Muzeum Śremskim Bogusław Biegowsk
W piątek, 5 listopada, nastąpi uroczyste otwarcie wyjątkowej wystawy zatytułowanej "Baier z Manieczek - ojciec nam wszystkim". Początek wernisażu zaplanowano na godz. 18:00. Wystawa zapowiada się ciekawie i niewątpliwie warto ją zobaczyć.

Wystawa "Baier z Manieczek - ojciec nam wszystkim" w Muzeum Śremskim

Jan Baier był wyjątkową postacią, która łączyła wielu mieszkańców Manieczek. Jako dyrektor lokalnego Kombinatu PGR Manieczki przepracował łącznie ponad 30 lat - do 31 marca 1991 roku. Odbiór działalności Baiera był bardzo pozytywny i potrafił zjednać sobie ludzi. Ponadto, dzięki swoim udanym posunięciom został prezesem Zrzeszenia PGR w Poznaniu.

W tym roku przypada 20. rocznica śmierci Jana Baiera, który zmarł 23 kwietnia 2001 r. Przez wielu był określany mianem rolnika z powołania i właśnie tak został zapamiętany. Poza tym, 31 marca 2021 r. minęło dokładnie 30 lat od zamknięcia Kombinatu PGR Manieczki.

Imponujący pomysł artystów

Autorzy wystawy podjęli starania spisania i sportretowania relacji dzięki rozmowie z pracownikami PGR-u, których pozostało już niewielu. Choć dzieła nie odnoszą się wprost do postaci dyrektora Jana Baiera, to był on inspiracją dla twórców i można doświadczyć jego obecności. Zdecydowanie warto wybrać się zatem do Muzeum Śremskiego.

W prezentowanych na wystawie fotografiach staraliśmy się przede wszystkim utrwalić stan obecny tego miejsca i spróbować uchwycić jego specyfikę, na tyle obiektywnie na ile to możliwe, dlatego zdecydowaliśmy się na używanie zabytkowej wielkoformatowej kamery fotograficznej i czarno-białych klisz. Powstały klasyczne czarno-białe odbitki żelatynowo-srebrowe, które w naszym przekonaniu, dzięki swej ponadczasowej estetyce przeciwstawiają się powszechnym dziś strategiom obrazowania, bardzo często opartego na szoku estetycznym, który ma potwierdzić przyjętą tezę, na przykład jak ma wyglądać wieś w której kiedyś był PGR - zwracają uwagę organizatorzy wydarzenia.

Autorami wystawy są fotograf, Bogusław Biegowski oraz historyk sztuki, Rafał Nadolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto