Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Baier z Manieczek - ojciec nam wszystkim" w Muzeum Śremskim. Wernisaż już dziś!

Jakub Cybichowski
Jakub Cybichowski
Wystawa "Baier z Manieczek - ojciec nam wszystkim" w Muzeum Śremskim
Wystawa "Baier z Manieczek - ojciec nam wszystkim" w Muzeum Śremskim Bogusław Biegowsk
W piątek, 5 listopada, nastąpi uroczyste otwarcie wyjątkowej wystawy zatytułowanej "Baier z Manieczek - ojciec nam wszystkim". Początek wernisażu zaplanowano na godz. 18:00. Wystawa zapowiada się ciekawie i niewątpliwie warto ją zobaczyć.

Wystawa "Baier z Manieczek - ojciec nam wszystkim" w Muzeum Śremskim

Jan Baier był wyjątkową postacią, która łączyła wielu mieszkańców Manieczek. Jako dyrektor lokalnego Kombinatu PGR Manieczki przepracował łącznie ponad 30 lat - do 31 marca 1991 roku. Odbiór działalności Baiera był bardzo pozytywny i potrafił zjednać sobie ludzi. Ponadto, dzięki swoim udanym posunięciom został prezesem Zrzeszenia PGR w Poznaniu.

W tym roku przypada 20. rocznica śmierci Jana Baiera, który zmarł 23 kwietnia 2001 r. Przez wielu był określany mianem rolnika z powołania i właśnie tak został zapamiętany. Poza tym, 31 marca 2021 r. minęło dokładnie 30 lat od zamknięcia Kombinatu PGR Manieczki.

Imponujący pomysł artystów

Autorzy wystawy podjęli starania spisania i sportretowania relacji dzięki rozmowie z pracownikami PGR-u, których pozostało już niewielu. Choć dzieła nie odnoszą się wprost do postaci dyrektora Jana Baiera, to był on inspiracją dla twórców i można doświadczyć jego obecności. Zdecydowanie warto wybrać się zatem do Muzeum Śremskiego.

W prezentowanych na wystawie fotografiach staraliśmy się przede wszystkim utrwalić stan obecny tego miejsca i spróbować uchwycić jego specyfikę, na tyle obiektywnie na ile to możliwe, dlatego zdecydowaliśmy się na używanie zabytkowej wielkoformatowej kamery fotograficznej i czarno-białych klisz. Powstały klasyczne czarno-białe odbitki żelatynowo-srebrowe, które w naszym przekonaniu, dzięki swej ponadczasowej estetyce przeciwstawiają się powszechnym dziś strategiom obrazowania, bardzo często opartego na szoku estetycznym, który ma potwierdzić przyjętą tezę, na przykład jak ma wyglądać wieś w której kiedyś był PGR - zwracają uwagę organizatorzy wydarzenia.

Autorami wystawy są fotograf, Bogusław Biegowski oraz historyk sztuki, Rafał Nadolny.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto