Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego w Śremie wyły syreny? Mieszkańcy Śremu w samo południe upamiętnili 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Mieszkańcy Śremu w samo południe upamiętnili 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej
Mieszkańcy Śremu w samo południe upamiętnili 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej fot. Katarzyna Baksalary
Są tacy, którzy 1 września zastanawiają się, dlaczego w Śremie wyły syreny. Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna. Tego dnia bowiem wspominana jest rocznica wybuchu II wojny światowej w Polsce. Mieszkańcy Śremu w samo południe wspominali ten fakt na pl. 20 Października.

Dlaczego w Śremie wyły syreny?

Tradycją śremską jest wspomnienie wydarzeń z 1 września 1939 roku m.in. włączeniem w samo południe syren alarmowych w mieście. Przez minutę wycie syren alarmowych przypomina o kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tak było i tym razem.

Mieszkańcy Śremu pamiętają o rocznicy wybuchu II wojny światowej

1 września mieszkańcy Śremu, i nie tylko Śremu, nie tylko rozpoczynają nowy rok szkolny, ale pamiętają również o tym co wydarzyło się 1 września 1939 roku, kiedy nastąpił wybuch II wojny światowej. Ten dzień na zawsze zmienił historię Śremu, Polski i Świata.

Początki wojny w Śremie to m.in. Operacja Tannenberg i rozstrzelanie Synów Ziemi Śremskiej na rynku. Dziś w tym miejscu znajduje się pomnik upamiętniające to tragiczne wydarzenie i to właśnie na rynku w Śremie samorządowcy, przedstawiciele rozmaitych instytucji, delegacje szkolne oraz przedszkolaki zbierają się, aby okazać swoją pamięć dla tamtych dni i dalszych wydarzeń, które ze sobą niosły.

Naszą misją jest przekazywanie pamięci z pokolenie na pokolenie

Wieluń, Westerplatte, oczywiście można mnożyć te miejsca, które po kolei z minuty na minutę, stały się punktem walk, a następnie ofiarą napaści ze strony Niemiec, złamaniem naszych granic. Jest pytanie, czy mieliśmy szansę podjąć równorzędną walkę. Kiedy patrzy się na statystyki (...), kiedy porównamy sprzęt wojskowy (...) widać jak nierówne były szanse. Nie ma chyba rodziny w Polsce, tym bardziej w Śremie, która nie została dotknięta wojną. Nie ma też wśród Polaków - dorosłych i młodych ludzi - takich, którzy nie mają, choć małej wiedzy o II wojnie światowej - zwórcił się do zebranych na śremskim rynku burmistrz Adam Lewandowski.

Najważniejsze jest właśnie to, abyśmy pamiętali o tym wydarzeniu. Minęło 82. lata, a jednak pamiętamy. Sadze, że misją naszą jest przekazywanie tej wiedzy i pamięci z pokolenia na pokolenie, bo państwo, które nie pamięta historii, nie istnieje, bo państwo - dodał.

Po tych słowach zebrani na śremskim rynku, wśród których byli m.in. Burmistrz Śremu, Starosta Śremski oraz przedstawiciele rozmaitych środowisk złożyli wiązanki kwiatów i znicze na płycie pomnika przypominającego o rozstrzelanych w 1939 roku Synach Ziemi Śremskiej.

Mieszkańcy Śremu w samo południe upamiętnili 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Dlaczego w Śremie wyły syreny? Mieszkańcy Śremu w samo połud...

Śrem NaszeMiasto.pl poleca:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto