Dąb Wybickiego. Sklonowany okaz "pamięta" dzieciństwo generała
Dzień Hymnu Polskiego, to coroczne wydarzenie, które odbywa się w gminie Brodnica. Jego celem jest zachowanie pamięci o jednym z najsłynniejszych mieszkańców tych ziem, a mianowicie o generale Józefie Rufinie Wybickim, twórcy słów polskiego hymnu narodowego.
W tym roku, zanim wydarzenie przeniosło się w bezpośrednie okolice pałacu Mańkowskich w Brodnicy, najpierw dokonano symbolicznego podlania zasadzonego wiosną dębu generała Wybickiego. Jeśli chodzi o to drzewo, to ciekawostką jest, że ten okaz to sklonowany przez naukowców dąb rosnący w rodzinnej miejscowości generała - Będominie. Jak zdradził prof. Paweł Chmielarz, drzewo rosnące przed budynkiem brodnickiego urzędu gminy, mimo że, jest młodą rośliną, to genetycznie pamięta, że ma kilkaset lat i na przykład dzięki temu już teraz, w pierwszym roku jego wzrostu w Brodnicy pojawiły się żołędzie.

Józef Wybicki, człowiek, który wybrał Wielkopolskę
Dalsza część uroczystości odbyła się przy pałacu Mańkowskich, a zebranych powitał między innymi Jerzy Mańkowski.
Chciałbym przywitać Państwa w naszym rodzinnym pałacu. To wielki zaszczyt dla mnie, że jesteście tutaj i dziękuję nie tylko w moim imieniu, ale w imieniu Wybickiego, którego duch krąży w tym miejscu i powolutku staje się postacią szerzej promowaną. Mam nadzieję, że to jest okazja, żeby jeszcze bardziej całe społeczeństwo nasze poznało tę postać, która była o wiele ciekawsza niż tylko hymn narodowy
- zwrócił się do zebranych gospodarz wydarzenia.
To, co ja staram się promować teraz wobec przedsiębiorców w tych ciężkich czasach, to jest to podejście stabilizacyjne, które Wybicki miał za czasów wojen napoleońskich, gdzie wystarczyło rozwalić jakieś kraj, a potem trzeba było stabilizować społeczeństwo wprowadzać prawo, zadbać o kwestie społeczne i tak dalej. Myślę, że Wybicki jest bardzo ciekawym wzorcem tych działań na dzisiejsze czasy
- dodał Jerzy Mańkowski.

O samym generale więcej można było usłyszeć od Macieja Włodarskiego, który o generale opowiadał zarówno podczas składania kwiatów w pierwszym miejscu pochówku Józefa Wybickiego, jak i później, już podczas trwania wydarzenia przy pałacu.
Nie tylko informacje o generale podczas Dnia Hymnu w Brodnicy
Na koniec dodamy, że podczas Dnia Hymnu wystąpili uczniowie ze szkół w Brodnicy oraz Iłówcu, którzy zaprezentowali m.in. oryginalną wersję strof napisanych przez generała Józefa Rufina Wybickiego, które z czasem zostały częściowo wybrane i przyjęte jako polski hymn narodowy.
Podczas Dnia Hymnu można było spróbować się także w lakowaniu korespondencji, a jak się okazało, praca z lakiem i odbijanie pieczęci wcale nie jest takie proste, oraz zagłębić się w różne zagadnienia związane z czasami, w których żył generał.
Dzień Hymnu Polskiego w Brodnicy. Dzień poświęcony gen. Józe...

Czapka Mikołaja na wieży ratuszowej w Głogowie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?